Widzisz takie muszki? Wlej do doniczki, a znikną

Widzisz takie muszki? Wlej do doniczki, a znikną

Dorosłe ziemiórki są irytujące, ale nie szkodzą roślinom
Dorosłe ziemiórki są irytujące, ale nie szkodzą roślinom
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
28.04.2023 11:40, aktualizacja: 28.04.2023 12:00

Ziemiórki pojawiają się w domu najczęściej wtedy, kiedy kupujemy nowe rośliny. Bywają naprawdę uciążliwe, dlatego warto znać sposób, jak skutecznie się ich pozbyć. Nie jest konieczna agresywna chemia.

Ziemiórki to małe owady przypominające muszki. Dorosłe osobniki są irytujące, ale kompletnie nieszkodliwe. Co innego w przypadku, kiedy są jeszcze larwami. Wnikają one w wilgotną glebę, która stanowi dla nich doskonałe środowisko do rozwoju. Ziemiórki w stadium larwalnym są w stanie wyrządzić poważne szkody roślinie. Podpowiadamy, jak pozbyć się tych niepotrzebnych w domu owadów.

Wystarczy kilka kropel, a pozbędziesz się ziemiórek.

Dorosłe ziemiórki składają jaja w glebie, gdzie w przeciągu 4 dni przekształcają się w larwy, które żerują na korzeniach roślin przez następne dwa tygodnie. Jeśli jest ich dużo, mogą poważnie uszkodzić roślinę. W przypadku, gdy zauważysz, że wokół twoich roślin latają niewielkich rozmiarów muszki, musisz zacząć działać. Jak więc pokonać ziemiórki? To prostsze, niż się wydaje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Larwy ziemiórek są tak małe, że ich zauważenie, a co za tym idzie, ręczne usunięcie jest niemożliwe. We znaki dają się dopiero dorosłe osobniki. Owady doskonale czują się w wilgotnej i gęstej ziemi. Obumierają, kiedy ziemia staje się sucha i jałowa, co z kolei jest bardzo niebezpieczne dla samej rośliny.

Nie trzeba jednak od razu sięgać po chemiczne środki wybawiające ziemiórki z gleby. Są tańsze, ale wciąż skuteczne sposoby - np. woda utleniona, która zabije larwy ziemiórek. Jak ją stosować? Wymieszaj przegotowaną wodę z wodą utlenioną w proporcji 4:1. Przygotowanym roztworem podlej roślinę. Stosuj raz w tygodniu przez co najmniej miesiąc.

Na ziemiórki nie tylko woda utleniona

Poza wodą utlenioną warto przygotować napar z czosnku. Nie uszkodzi on korzeni, nie wpłynie też negatywnie na roślinę, za to skutecznie rozprawi się z ziemiórkami. Wystarczy, że zaopatrzysz się w jedną główkę. Rozgnieć ją i zalej dwoma szklankami wrzącej wody. Kiedy napar ostygnie, przelej go do butelki i podlewaj nim roślinę raz w tygodniu.

Jeśli roślina, którą zaatakowały ziemiórki, stoi obok innych kwiatów, prewencyjnie podlej je czosnkową miksturą bądź też roztworem wody utlenionej. Istnieje duże ryzyko, że ziemiórki i w nich złożyły jaja.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także