Ślubują życie bez seksu. W Polsce jest ich coraz więcej

Ślubują życie bez seksu. W Polsce jest ich coraz więcej

Rośnie liczba dziewic konsekrowanych
Rośnie liczba dziewic konsekrowanych
Źródło zdjęć: © East News | Artur Barbarowski
oprac. WOA
18.04.2024 12:49, aktualizacja: 18.04.2024 15:52

Z najnowszych danych wynika, że w Polsce jest coraz więcej dziewic konsekrowanych. Zmniejsza się za to liczba mężczyzn rozpoczynających formację kapłańską oraz nowicjuszek przygotowujących się do życia zakonnego.

Według danych Katolickiej Agencji Informacyjnej liczba mężczyzn rozpoczynających formację kapłańską w seminariach diecezjalnych i zakonnych w Polsce spadła w tym roku do 280 osób. To o 50 mniej niż rok wcześniej. Wzrasta za to liczba dziewic i wdów konsekrowanych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Liczba dziewic konsekrowanych wzrasta

Dziewice konsekrowane składają śluby i zobowiązują się do życia w czystości do końca życia. Podczas konsekracji otrzymują też obrączkę i brewiarz. Muszą twierdząco odpowiedzieć na pytanie biskupa: "Czy chcesz być konsekrowana i zaślubiona naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu?".

- Nasz stan nie ma konkretnego celu do zrealizowania. Chodzi w nim o bycie osobą poświęconą Bogu, ale żyjącą w świecie - wyjaśniała w rozmowie z Wirtualną Polską Agnieszka Cichowicz OV (Ordo Virginum – Stan Dziewic).

Osoby konsekrowane mogą same o swoim sposobie życia, miejscu zamieszkania czy pracy. - To odwrotnie niż w zakonie, w którym trzeba być posłusznym i iść tam, gdzie wysyłają przełożeni - tłumaczyła Agnieszka Cichowicz.

W Polsce żyje 427 dziewic konsekrowanych, przy czym w 2023 r. ich liczba zwiększyła się o 31 osób. Jak wynika z danych, na które powołuje się Onet, w styczniu 2023 r. było ich 398, w grudniu 2021 roku — 362, a w dwa lata wcześniej — 322.

Jest też 419 wdów konsekrowanych oraz jeden wdowiec konsekrowany. W 2023 r. do tego stanu dołączyło w sumie 31 osób.

Mniej powołań kapłańskich

Mniej jest za to powołań kapłańskich. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba kleryków w seminariach zakonnych i diecezjalnych zmniejszyła się z ponad trzech tysięcy do niespełna dwóch tysięcy.

W 2023 r. do kapłaństwa w polskich seminariach przygotowywało się 1690 osób. W 2000 r. było to 6789 kleryków, w 2010 r. — 4662, a w 2020 — 2556. - wynika z danych, przytaczanych przez Onet.

Trend spadkowy obserwuje się również w żeńskich zakonach. Do życia zakonnego przygotowuje się 81 nowicjuszek i 69 postulantek. Rok wcześniej było to kolejno 109 nowicjuszek i 84 postulantki.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta