UrodaWiecznie tłuste włosy? Przyczyny i sposoby na przetłuszczające się włosy

Wiecznie tłuste włosy? Przyczyny i sposoby na przetłuszczające się włosy

Włosy przetłuszczające się często bywają nie tylko źródłem kompleksów, ale również oznaką choroby. Problem płaskich, sklejających się i nieestetycznie wyglądających pasm dotyczy przede wszystkim osób o tłustej cerze, które z nadmiernym łojotokiem borykają się na skutek zaburzeń o podłożu hormonalnym albo uwarunkowań genetycznych.

Wiecznie tłuste włosy? Przyczyny i sposoby na przetłuszczające się włosy
Źródło zdjęć: © iStock.com

15.06.2018 | aktual.: 07.07.2018 20:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przetłuszczone włosy – nie tylko u nastolatków

Fryzura bardzo szybko przetłuszcza się u dziewczyn i chłopców w okresie dojrzewania. Dzieje się tak z powodu charakterystycznych dla tego etapu rozwojowego zaburzeń hormonalnych. Najczęściej problem z czasem samoistnie przemija, ale niektórzy mogą pozostać z nim przez całe życie. Wiele pań na nowo zaczyna mieć kłopoty z przetłuszczaniem się włosów, kiedy wejdzie w fazę przekwitania. Pojawiają się wówczas uderzenia gorąca i nocne poty, które potrafią odebrać fryzurze objętość nawet tuż po modelowaniu.

Skłonności do wzmożonej produkcji łoju nierzadko występują również u ciężarnych kobiet i pań przyjmujących antykoncepcję hormonalną. O nadmiernym przetłuszczaniu się włosów świadczy już fakt, że wymagają codziennego mycia, a w ekstremalnych przypadkach – zlepiają się w strąki już kilka godzin po kąpieli.

Główne przyczyny przetłuszczania się włosów

Gdy walka z łojotokiem się przedłuża bądź wydzielanie sebum ulega nasileniu, trzeba podjąć diagnostykę, dzięki której można rozpoznać takie schorzenia, jak np. nadczynność tarczycy, grzybicę czy łojotokowe zapalenie skóry. Po skierowanie na badania najlepiej udać się do lekarza rodzinnego lub od razu do dermatologa. Warto jednak zacząć od przyjrzenia się swoim nawykom związanym z pielęgnacją włosów, gdyż i one nie pozostają bez wpływu na przetłuszczające się włosy. Szkodzi zarówno zbyt rzadkie, jak i za częste mycie, które usuwa ze skóry głowy naturalną warstwę ochronną (sebum), a tym samym pobudza gruczoły do jego wzmożonej produkcji. Problem przetłuszczania się włosów mogą powodować również:

  • źle dobrane lub stosowane w za dużych ilościach kosmetyki,
  • mycie włosów w gorącej wodzie i intensywne masowanie skóry w czasie rozprowadzania szamponu,
  • wielokrotne czesanie włosów i dotykanie ich dłońmi.

Jak zapobiec przetłuszczaniu się włosów?

Warunkiem poprawy stanu fryzury jest prawidłowe rozpoznanie źródła przetłuszczających się włosów, a następnie jego wyeliminowanie. Wykrycie choroby wymaga podjęcia leczenia, a odkrycie błędów w pielęgnacji – zmiany nawyków. Najważniejsze zalecenia w przypadku przetłuszczających się włosów to:

  • oczyszczanie skóry głowy co 2–3 dni odpowiednio dobranym szamponem do włosów przetłuszczających się (bez olejów i silikonów), najlepiej zawierającym ziołowe wyciągi z szałwii, rumianku czy czarnej rzepy, oraz płukanie włosów zimną lub letnią wodą, która domyka pory,
  • zrezygnowanie z masażu głowy na rzecz wklepywania szamponu, a także z obciążających odżywek na rzecz płukanek ziołowych,
  • regularne stosowanie lekkich i delikatnych maseczek oczyszczających, np. z dodatkiem glinki, oraz wykonywanie peelingu skóry głowy,
  • przyjmowanie suplementów diety z cynkiem,
  • wybieranie fryzur pozwalających na odsunięcie włosów od twarzy i eliminujących potrzebę czesania ich w ciągu dnia.

Odpowiednie szampony do włosów przetłuszczających się mogą zdziałać cuda. Sprawdź aktualne oferty kosmetyków do pielęgnacji na WP radarOkazji.

Komentarze (3)