Sposoby na tłuste włosy. Co robić, pozbyć się nadmiaru sebum?
Tłuste włosy stwarzają duże trudności w pielęgnacji i negatywnie wpływają na gęstość fryzury. Nadmiar sebum prowadzi do zatkania gruczołów łojowych i hamuje transport substancji odżywczych do cebulek włosowych. Trzeba więc działać szybko i zdecydowanie, niekoniecznie drogimi preparatami, a naturalnymi składnikami, które można włączyć do diety i wykorzystać w naturalnych płukankach czy maseczkach do włosów.
21.06.2018 | aktual.: 01.08.2018 11:38
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Tłuste włosy zaraz po umyciu – jak sobie z tym radzić?
Przetłuszczające się włosy wymagają częstego, nawet codziennego mycia. Przy ekstremalnej tendencji skóry głowy do wydzielania sebum mogą jednak wyglądać nieświeżo nawet wkrótce po wysuszeniu. Gdy tak się dzieje, trzeba zacząć od zmiany nawyków związanych z pielęgnacją:
- kupić delikatniejsze kosmetyki, czyli takie, które nie zawierają SLS, SLES, parabenów ani silikonów,
- zrezygnować z masażu głowy podczas rozprowadzania szamponu na rzecz delikatnego wcierania go we włosy od nasady po końce,
- nie spłukiwać włosów gorącą, lecz letnią lub nawet zimną wodą,
- nakładać odżywki i maski do włosów tak, by nie dotykały skóry głowy (najlepiej w odległości 5 cm od skalpu),
- nie wycierać włosów ręcznikiem ani nie używać suszarki, ale pozwalać, by wyschły same,
- czesać się jak najrzadziej i unikać dotykania kosmyków rękami.
Płukanki, okłady i maski na tłuste włosy
Po każdym myciu tłustych włosów warto stosować naturalne płukanki na bazie przestudzonego naparu z pokrzywy, rumianku, tymianku, mięty, zielonej herbaty, szałwii, octu jabłkowego albo soku z cytryny. Ważne, by miały odczyn kwaśny, który sprzyja regulowaniu pracy gruczołów łojowych(). Najprostszą można zrobić z soku wyciśniętego z jednej cytryny i zmieszanego z dwoma łyżkami octu jabłkowego. Skórę głowy polaną taką płukanką po upływie kilku minut należy oczyścić strumieniem zimnej wody.
Na WP radarOkazji znajdziesz kosmetyki do pielęgnacji włosów przetłuszczających się i nie tylko.
Z kolei co drugi dzień przed myciem włosów najlepiej robić okłady z czarnej rzodkwi bądź aloesu. Miąższ (w przypadku rzodkwi starty na tarce) wystarczy ułożyć na skalpie, a następnie zabezpieczyć głowę czepkiem i owinąć ją ręcznikiem. Po godzinie można zdjąć okład i zastosować szampon, a potem dokładnie wypłukać włosy.
Raz na dwa tygodnie zalecane są maski, np. z białka ubitego na pianę i wymieszanego z żółtkiem albo z drożdży rozpuszczonych w ciepłym mleku. Powinny one pozostawać na głowie przez 20 minut, a następnie zostać usunięte przy pomocy szamponu do tłustych włosów (z kokamidopropylobetainą i gliceryną w składzie).
Tłuste włosy a dieta
Problem ciągle tłustych włosów jest możliwy do ograniczenia lub nawet pokonania dzięki diecie bogatej w witaminy z grupy B i cynk. Składniki te występują w produktach zbożowych, roślinach strączkowych, a także w łososiu, pstrągu, owocach morza, jajku, wątróbce, szpinaku, marchwi, dyni, orzechach, pestkach słonecznika i bananach. Aby zachować świeżość włosów jak najdłużej, warto stopniowo eliminować z codziennego menu tłuszcze nasycone i węglowodany. Czerwone mięso i czekolada zjadane w nadmiernych ilościach mogą być przyczyną nadaktywności gruczołów łojowych i tłustych włosów.