Biegniesz po kawie do WC? Lekarz tłumaczy, co to oznacza

Kawa jest jednym z najczęstszych porannych wyborów. Choć wiele osób nie wyobraża sobie bez niej życia, lekarze przestrzegają przed jej nadmiarem. Dlaczego?

Kawa jest jednym z najczęstszych porannych wyborów
Kawa jest jednym z najczęstszych porannych wyborów
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Po wypiciu kawy lądujesz w toalecie? Jeżeli tak, musisz wiedzieć, dlaczego tak się dzieje i jak możesz tego uniknąć. Kawa (a także herbata, ponieważ też zawiera kofeinę) jest nie tylko moczopędna, ale ogólnie pobudza do działania układ trawienny. U niektórych może jednak wywołać pewne nieprzyjemności. Zalicza się do nich m.in. biegunkę.

Dlaczego po kawie chcemy do toalety?

Dr Hussain Ahmad, który jest lekarzem w Wielkiej Brytanii, wyjaśnił rozmowie z LADbible, dlaczego bardzo dużo osób ma potrzebę wizyty w toalecie po wypiciu kawy. Jego wypowiedź dotyczy także kawy bezkofeinowej, która działa tak samo, jak "zwykła".

- Picie kawy może sprawić, że będziesz musiał częściej chodzić do toalety, ponieważ kofeina pobudza okrężnicę, co przyspiesza przemieszczanie się pokarmu w organizmie - powiedział.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dr Kenneth Brown z Teksasu nie tylko potwierdził jego słowa, ale w rozmowie z tym samym serwisem zauważył, że kawa może być błogosławieństwem, jak i przekleństwem. Kofeina jest bowiem świetnym sposobem na ulgę dla osób, które cierpią na zaparcia.

- U niektórych osób może jednak powodować biegunkę - mówił dr Brown.

- Ponadto, może zwiększać produkcję kwasu żołądkowego, powodując zgagę lub refluks żołądkowy, co może być niewygodne, a nawet bolesne - podkreślił.

Powodami akurat takiego działania kawy są kwas chlorogenowy oraz substancje chemiczne zwane N-alkanoilo-5-hydroksytryptamidami.

- To naturalnie występujące związki, które działają jak środki przeczyszczające. Związki te zwiększają zawartość wody w okrężnicy i skurcze mięśni okrężnicy - wytłumaczył.

Jak zapobiec wizytom w toalecie?

Zdaniem obydwu specjalistów, istnieje kilka sposób na to, jak uniknąć zbyt częstych wizyt w toalecie po wypiciu kawy.

- Unikaj picia kawy na pusty żołądek lub eksperymentuj z różnymi rodzajami kawy - zaproponował dr Ahmad.

Dr Brown przedstawił natomiast cztery inne propozycje, które powinny pomóc w walce z tym problemem.

- Spróbuj pić mniejsze ilości kawy naraz. Może to pomóc w zmniejszeniu ilości kofeiny i innych składników kawy, które mogą powodować zaburzenia trawienia.

- Spróbuj pić kawę o różnych porach dnia. Rano kawa będzie stymulować odruch żołądkowo-jelitowy, w którym hormony z żołądka nakazują skurcz okrężnicy.

- Eksperymentuj z różnymi metodami parzenia. Niektórzy ludzie uważają, że kawa parzona na zimno lub francuska kawa prasowana powodują mniejszy dyskomfort w żołądku niż zwykła kawa przelewowa.

- Unikaj dodawania do kawy zbyt dużej ilości śmietanki lub cukru. Mogą one być wyzwalaczami i przyczyniać się do rozstroju żołądka, zwłaszcza jeśli masz problemy, takie jak zespół jelita drażliwego.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (104)