Blisko ludziWino i czekolada sprawiają, że wyglądamy młodziej? Przełomowe wyniki badań

Wino i czekolada sprawiają, że wyglądamy młodziej? Przełomowe wyniki badań

Wino i czekolada sprawiają, że wyglądamy młodziej? Przełomowe wyniki badań
Źródło zdjęć: © 123RF
Lidia Pustelnik
10.11.2017 19:53

Dobra wiadomość dla miłośników "zestawu miłości", czyli czerwonego wina i czekolady. Najnowsze badania wskazują, że w obu tych produktach znajdują się substancje, które sprawiają, że dłużej wyglądamy młodo.

Naukowcy odkryli, że zarówno czekolada, jak i czerwone wino, pomagają "odmłodzić" komórki naszego ciała – sprawić, że nie tylko wyglądają na młodsze, ale również zaczynają funkcjonować jak młode komórki.

By to sprawdzić, zespół naukowców z Exeter University w Wielkiej Brytanii zaaplikował związki chemiczne zwane flawonoidami, znajdowane w czerwonym winie, ciemnej czekoladzie, czerwonych winogronach czy jagodach, do komórek, by sprawdzić, jak na nie reagują. Flawonoidy znane są z właściwości przeciwutleniających i przeciwzapalnych.

W ciągu zaledwie kilku godzin komórki zaczęły się dzielić, a nich telomery wydłużać. Telomery, zwane również "wskaźnikami wieku", to małe zaślepki, znajdujące nie na krańcach naszych chromosomów. Ich zadaniem jest utrzymanie naszego DNA w stanie nienaruszonym. Długość telomerów świadczy o wieku biologicznym człowieka, gdyż z upływem lat telomery stają się coraz krótsze.

Naukowcy mają nadzieję, że wyniki ich badań, które zostały opublikowane w "BMJ Cell Biology", przysłużą się do opracowania skutecznych sposobów zapobiegania starzeniu.

Już wcześniej badacze zwracali uwagę na korzyści płynące z umiarkowanego picia czerwonego wina. Wskazuje się między innymi na to, że przyjmowane w niewielkich ilościach zmniejsza ryzyko chorób serca. Zanim sięgniemy po kolejny kieliszek, pamiętajmy jednak, że każdy organizm reaguje na alkohol trochę inaczej i nie ma czegoś takiego, jak "bezpieczna" dawka dla każdego.

Źródło artykułu:WP Kobieta