Trwa ładowanie...

Wiosna – najlepsza pora na miłość?

„Przyszła dziś do mnie miłość, w czerwoną odziana sukienkę i cieplej się jakoś zrobiło, gdy mnie chwyciła za rękę” – śpiewał Krzysztof Klenczon w utworze „Wiosenna miłość”. W powszechnej opinii ta pora roku wyjątkowo sprzyja wybuchom emocji, uczuć i namiętności.

Share
Wiosna – najlepsza pora na miłość?
Źródło: 123RF
d3hn27i

„Przyszła dziś do mnie miłość, w czerwoną odziana sukienkę i cieplej się jakoś zrobiło, gdy mnie chwyciła za rękę” – śpiewał Krzysztof Klenczon w utworze „Wiosenna miłość”. W powszechnej opinii ta pora roku wyjątkowo sprzyja wybuchom emocji, uczuć i namiętności. Potwierdzają to naukowcy, którzy tłumaczą, że sezonowa kochliwość to efekt reakcji zachodzących w naszym organizmie.

Większość Polaków nie ma wątpliwości, że wiosna jest porą roku, która szczególnie służy miłości. Przekonują o tym wyniki sondażu przeprowadzonego kilka lat temu przez TNS OBOP.

d3hn27i

Aż 84 proc. ankietowanych zgodziło się z opinią na temat „kochliwej atmosfery” panującej między marcem a czerwcem. Przeciwnego zdania było zaledwie czterech na 100 pytanych, a wśród sceptyków przeważały osoby, które jeszcze nigdy nie przeżyły miłości.

Bogaty kocha bardziej?

Wiosną cieszą się przede wszystkim Polacy o dobrej sytuacji materialnej – aż 55 proc. zadowolonych z warunków bytowych dostrzega uroki tej pory roku. Wśród osób z kiepską kondycją finansową entuzjazm jest znacznie niższy, co raczej nie powinno dziwić – pusty portfel potrafi zepsuć nawet najpiękniejszy, wiosenny dzień i zniechęcić do amorów.

Na postrzeganie „kochliwej atmosfery” tej pory roku wpływa również wykształcenie. Wśród osób z wykształceniem podstawowym, specjalną rolę wiośnie przypisuje tylko 36 proc., gdy tymczasem wśród absolwentów wyższych uczelni – aż 55 proc.

Opinie Polaków różnicuje również miejsce zamieszkania. Mieszkańcy wsi nie przypisują wiośnie szczególnego znaczenia dla życia emocjonalnego. Zdecydowanie bardziej romantyczni okazują się „miastowi”.

d3hn27i

Punkt widzenia zależy też od wykonywanego zawodu. O wyjątkowym charakterze tej pory roku mówią przede wszystkim kierownicy i specjaliści, gospodynie domowe, pracownicy administracji i usług oraz prywatni przedsiębiorcy.

Wiosenna dawka dopaminy

Jak widać, w powszechnej opinii wiosna wyjątkowo sprzyja wybuchom emocji, uczuć i namiętności. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie znaleźli naukowcy, badający reakcje zachodzące w naszym organizmie.

Na poprawę nastroju, entuzjazm i rosnącą chęć do życia wpływa przede wszystkim większa ilość światła słonecznego. Gdy jego duża dawka dociera do oka, produkujemy mniej hormonu zwanego melatoniną, którego „zasługą” jest jesienno-zimowa apatia i wszechogarniająca senność. Kiedy dni stają się dłuższe i bardziej słoneczne, nasze libido błyskawicznie rośnie, wywołując chęć na miłosne igraszki.

Wraz z silniejszym nasłonecznieniem, organizm zaczyna ze zdwojoną siłą produkować dopaminę, neuroprzekaźnik odpowiedzialny za procesy emocjonalne i wyższe czynności psychiczne w układzie limbicznym. U zakochanych jej poziom dodatkowo rośnie, wywołując euforię, zadowolenie, przypływ energii i skłonność do intensywniejszego przeżywania każdej chwili. Badania wykazały, że u ludzi będących na etapie zauroczenia, dopamina aktywuje podobne obszary mózgu co kokaina; może to tłumaczyć powiedzenie „miłość jest jak narkotyk”.

d3hn27i

Sztachnij feromona

W utrzymywaniu miłosnego nastroju dużą rolę odgrywa również noradrenalina, której zwiększone wydzielenie objawia się poceniem i szybszym biciem serca. Zdaniem naukowców wiosenne zakochanie powoduje natomiast spadek poziomu serotoniny – wytwarzanej w mózgu substancji, która odpowiada za przekazywanie impulsów nerwowych między komórkami. Jej niedobór skutkuje wahaniami nastrojów oraz zakłóceniem odczuwania niektórych potrzeb fizjologicznych, np. snu lub łaknienia.

Kiedy dni stają się dłuższe i zdecydowanie cieplejsze, nasze ciało zaczyna wydzielać większe ilości feromonów, obecnych w pocie, śluzie, wydzielinach i stymulujących reakcje seksualne innych osób. Bezwonne związki chemiczne stają się atrybutem atrakcyjności, przyciągają płeć przeciwną, przekazują otoczeniu pozytywne informacje o nas.

Skuteczność tego naturalnego afrodyzjaku potwierdzono w licznych badaniach naukowych. Podczas eksperymentów, naukowcom udało się wykazać, że wydzielane przez nas feromony aktywują „seksualne” obszary mózgu osób w naszym otoczeniu.

Związki intensyfikują także doznania w sytuacjach intymnych. Efekty ich działania można porównać do tych po zjedzeniu tabliczki czekolady, kiedy organizm wydziela więcej endorfin – hormonów szczęścia.

d3hn27i

Cieszymy się życiem

Wiosną jesteśmy bardziej zrelaksowani, częściej się uśmiechamy, co pozytywnie wpływa na naszą atrakcyjność.

„Wraz z nadejściem wiosennych dni zyskujemy bowiem więcej słońca, ciepło, zielone drzewa, bezchmurne niebo, a także coraz więcej z nas myśli o wakacjach, dłuższych weekendach, czujemy perspektywę odpoczynku i zabawy” – tłumaczy w „Dzienniku” Izabela Kiełczyk, psycholog biznesu.

„Jednocześnie mając do wyboru pracę w nadgodzinach wolimy wyjść wcześniej z pracy i pójść na spacer, pojeździć na rowerze itd. Tym samym mniej pracujemy a pamiętajmy, że nadmierne poświęcanie się pracy i siedzenie przed biurkiem 10, 11 lub więcej godzin, skutecznie obniża nasze libido. Nerwowy pośpiech i stres zabierają czas i przestrzeń potrzebną do cieszenia się życiem, nie mówiąc o zakochaniu się” – dodaje psycholog.

Tekst: Rafał Natorski

(raf/sr), kobieta.wp.pl

d3hn27i

Podziel się opinią

Share
d3hn27i
d3hn27i