Witaminy młodości
Witaminy młodości są trzy: A, E i C. Każda z nich, dostarczana organizmowi w odpowiednich dawkach, stwarza szansę na dłuższe i zdrowsze życie.
13.06.2006 | aktual.: 27.05.2010 23:11
Witaminy młodości są trzy: A, E i C. Każda z nich, dostarczana organizmowi w odpowiednich dawkach, stwarza szansę na dłuższe i zdrowsze życie.
Wolne rodniki atakują
Nasze komórki atakują codziennie szkodliwe cząsteczki zwane wolnymi rodnikami. Ich głównym źródłem jest tlen, który z jednej strony warunkuje życie, z drugiej zaś jest przyczyną wielu chorób i starzenia się. To on właśnie przekształca się w te niszczące cząsteczki. Ale wolne rodniki docierają także z zewnątrz - obecne są w spalinach i dymie papierosowym. Powstają też w wyniku intensywnego promieniowania słonecznego.
Antyoksydanty wyłapują
Kiedy wolne rodniki atakują organizm, zaczyna on produkować enzymy odpierające atak. Produkcja ta jest jednak niewystarczająca. Potrzebna jest pomoc z zewnątrz. W walce z wolnymi rodnikami pomagają organizmowi przeciwutleniacze, czyli antyoksydanty. Mają one zdolność wyłapywania wolnych rodników i niszczenia ich. Do tych przeciwutleniaczy należą trzy witaminy: A, E i C. Witamina E
Możesz ustrzec się przed nieestetycznymi plamami starczymi, jeśli zwiększysz w swojej diecie dawkę witaminy E. Ponadto witamina ta, chroniąc naczynia krwionośne poprawia mikrokrążenie skóry, odżywiając ją i dotlenieniając. Obniża ryzyko miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych. Badania przeprowadzone w Harvard Medical School w Bostonie wykazały, że u osób, które przez dwa lata przyjmowały dodatkowe dawki witaminy E ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe zmalało o 40%. Jest pomocna w zapobieganiu nowotworom. Sczególnie wątroby, płuc, jamy ustnej, przełyku, odbytnicy i okrężnicy. Jacek Przybylski z Akademii Medycznej w Warszawie. Palenie tytoniu, będące samo w sobie czynnikiem ryzyka nowotworu płuc, w połączeniu z niedoborem witaminy A, stwarza szczególne zagrożenie.
Witamina A
Dieta bogata w witaminę A nie dopuści do przesuszenia i nadmiernego łuszczenia skóry, chropowatego naskórka. Zmniejszy także wypadanie i łamliwość włosów i rozdwajanie paznokci. Chroni oczy przed zaćmą, nowotworami rogówki i siatkówki oraz tzw.kurzą ślepotą, czyli niezdolnością oka do widzenia w ciemności. Dostarczenie dodatkowych dawek witaminy A ma szczególne znaczenie dla osób pracujących przed monitorami komputerów, których oczy poddane są intensywnym i stale zmieniającym się bodźcom świetlnym. Badania przeprowadzone na University of West Ontario wykazały też, że zwiększona dawka witaminy A obniża aż o 50% ryzyko zachorowania na zaćmę. Wspomaga ochronę przed nowotworami. Niedobór witaminy A można traktować jako istotny czynnik ryzyka raka płuc, żołądka i macicy, co jest szczególnie widoczne u palaczy - twierdzi prof. Jacek Przybylski z Akademii Medycznej w Warszawie. Palenie tytoniu, będące samo w sobie czynnikiem ryzyka nowotworu płuc, w połączeniu z niedoborem witaminy A, stwarza szczególne zagrożenie.
Witamina C
Regularne przyjmowanie witaminy C uchroni skórę przed zbyt szybkim jej zwiotczeniem. Dzięki niej nie pojawią się też tak szybko kolejne zmarszczki. zapobiega chorobie wieńcowej. Walczy z nadciśnieniem. U osob przyjmujących zbyt niskie dawki witaminy C zachorowalność na nadciśnienie jest dwukrotnie wyższa. Chroni przed nowotworami. Szczególnie jamy ustnej, przełyku, żołądka, piersi i szyjki macicy. Ile nam potrzeba?
Dieta zawierająca różnorodne warzywa i owoce to najlepszy sposób dostarczania organizmowi witamin - przeciwutleniaczy. Same owoce i warzywa wystarczą, gdy jesteśmy zdrowi. Ale by nie tylko zapobiegać chorobom, ale i w jakimś stopniu je leczyć, trzeba spożywać więcej witamin. I wtedy właśnie warto sięgać po preparaty i kosmetyki witaminowe.
Naturalne źródła witamin
A - szpinak, brokuły, marchew, papryka, morele, ziarna zbóż, kukurydza, masło, mleko, śmietana, ser, jaja, rzeżucha, mniszek lekarski, zielona pietruszka. E - zielone warzywa liściaste, oleje roślinne, produkty z soi, ziarno zboż, ziarno słonecznika, kapusta włoska. C - owoce cytrusowe, owoce róży, jagody, zielone i liściaste warzywa, pomidory, kalafior, ziemniaki, papryka.
5 dobrych rad
- Jedz mniej kalorycznie. Trawienie wymaga tlenu - mnóstwa tlenu. Im więcej kalorii, tym większe prawdopodobieństwo tworzenia się wolnych rodników.
- Rzuć papierosy. Każdy dymek uwalnia do atmosfery ogromne ilości wolnych rodników, które potem przedostają się do organizmu.
- Nie przesadzaj z alkoholem. Mały koktajl od czasu do czasu nie zaszkodzi, ale częste picie zwiększa liczbę wolnych rodników.
- Ćwicz z umiarem. Ćwicząc, nie zapominaj, że to ma być trening, a nie tortura. Zmuszanie ciała do wyczynów ponad siły powoduje nadprodukcję wolnych rodników i może fatalnie wpłynąć na wygląd i samopoczucie.
- Zaczerpnij powietrza. Jeśli pracujesz w fabryce lub biurze, wykorzystaj przerwę obiadową na spacer, aby choć na chwilę uciec od skażeń, które mogą znajdować się w pobliżu twojego stanowiska pracy. Pootwieraj okna.