Włosy dojrzałe - jak je odżywić i wzmocnić?
Włosy dojrzałe z czasem tracą sprężystość, kolor i elastyczność. Stają się cienkie, łamliwe oraz matowe. Włosy podobnie jak skóra wymagają codziennej pielęgnacji, specjalnych kosmetyków nawilżających czy odżywiających. Dzięki różnym zabiegom włosy dojrzałe mogą być błyszczące, zdrowe i grube.
Starzenie się włosów
Dojrzałe włosy tracą przede wszystkim kolor. Siwizna to nic innego jak utrata melaniny, czyli naturalnego pigmentu włosów, skóry i oczu. Za produkcję melaniny odpowiedzialny jest enzym, zwany tyrozyną, który pod wpływem promieniowania UV zmusza barwnik do pracy, tworząc na naszej skórze opaleniznę. Ilość melaniny zawarta w cebulce włosa ma wpływ na jego kolor. Im mniej barwnika, tym włosy są jaśniejsze. Na barwę włosów wpływa też zawartość niektórych metali, np. włosy czarne mają większą ilość miedzi, kobaltu i żelaza, natomiast włosy blond zawierają więcej tytanu.
Siwizna pojawia się wraz z wiekiem. Pierwsze procesy degeneracyjne rozpoczynają się już przed 30. rokiem życia. Na siwe włosy wpływają też stres, zły tryb życia, choroby np. związane z tarczycą. Wraz z wiekiem starzeją się więc nasze włosy, które zaczynają wytwarzać coraz mniej sebum, przez co są kruche i łamliwe. Co więcej, zmniejsza się ilość wytwarzanego kolagenu, dlatego włosy rosną wolniej oraz keratyny odpowiedzialnej za materiał budulcowy włosów.
Włosy dojrzałe - pielęgnacja włosów starzejących się
Do pielęgnacji włosów dojrzałych należy używać odpowiednich kosmetyków. Warto wybierać preparaty, które w swoim składzie mają między innymi:
- keratynę - białko potrzebne do regeneracji i wzmocnienia struktury włosów
- koenzym Q10 - poprawiający elastyczność i opóźniający siwienie włosów
- kolagen - zapobiegający wypadaniu włosów
- kwasy tłuszczowe - występujące w olejkach roślinnych, wzmacniające warstwę hydrolipidową.
- witaminę A - zapobiegającą wypadaniu włosów
- witaminę E - przeciwdziałającą starzeniu
- witaminę H - zapobiegającą łysieniu i siwieniu włosów
Wszystkie te składniki nawilżą skórę głowy i dostarczą dojrzałym cebulkom włosowym odpowiednią ilość składników odżywczych. Włosy dojrzałe należy myć tak często, jak tego wymagają, ponieważ nadmiar sebum utrudnia odżywienie mieszków włosowych. Podczas mycia warto wykonywać masaż skóry głowy, który pobudzi cebulki włosowe. Raz w tygodniu należy stosować silnie nawilżające maski lub balsamy.
Warto postawić też na olejki. Można stosować codziennie np. olejek arganowy, rycynowy czy jojoba. Systematyczne stosowanie olejków zmniejsza wypadanie włosów, zapobiega rozdwajaniu się końcówek i przywraca ich blask.
Koloryzacja włosów dojrzałych
Włosy dojrzałe niezbyt dobrze znoszą koloryzację. Dlatego warto wybierać farby delikatne, które nie niszczą struktury włosów. Do siwych włosów należy stosować farby roślinne, które dodatkowo je wzmocnią i odżywią. Lepiej unikać wszelkich farb z amoniakiem.
Domowe sposoby na regenerację włosów dojrzałych
Aby odżywić i wzmocnić włosy dojrzałe, można stosować w domu różne płukanki. Do ciemnych włosów poleca się napar z kawy (2 łyżki na litr wrzącej wody). Po ostygnięciu polewa się nim umyte już włosy. Do słabych i łamliwych włosów poleca się płukankę z mleka kokosowego. Regenerująco na dojrzałe włosy działa również napar z kozieradki. Łyżkę zmielonych nasion zalewa się szklanką wrzątku i odstawia na 15 min. Przestudzony płyn wciera się w skórę głowy.
Codzienne wypijanie pół szklanki ciepłej wody z łyżeczką drożdży piwowarskich również odbuduje włosy dojrzałe. Drożdże mają w składzie mnóstwo witamin z grupy B, które poprawiają kondycję i wzrost włosów.