UrodaSiwe włosy - przyczyny siwienia, farbowanie i pielęgnacja siwych włosów

Siwe włosy - przyczyny siwienia, farbowanie i pielęgnacja siwych włosów

Siwienie włosów jest procesem naturalnym i nieuniknionym. Ma miejsce, gdy znajdujące się w cebulkach komórki (nazywane melanocytami) przestają wytwarzać barwnik (melaninę), który odpowiada za pigmentację włosów. W efekcie włosy stają się siwe, twarde i mniej podatne na modelowanie. Siwe włosy inaczej reagują na farbowanie i inne środki chemiczne, dlatego warto używać odpowiednich farb i kosmetyków do pielęgnacji.

Siwe włosy - przyczyny siwienia, farbowanie i pielęgnacja siwych włosów
Źródło zdjęć: © Instagram.com

16.05.2018 | aktual.: 28.06.2018 21:10

Przyczyny siwienia włosów

Największy wpływ na siwe włosy ma czas i czynniki genetyczne. Siwe włosy pojawiają się wskutek niedoboru witamin z grupy B (B12, B9, B19) i witaminy E, która spowalnia procesy starzenia. Wpływ na przedwczesne siwienie włosów mają też stres, spożywanie zbyt dużej ilości kawy i alkoholu, palenie papierosów oraz choroby tarczycy, które odpowiedzialne mogą być za przedwczesne siwienie włosów. Aby spowolnić proces siwienia warto unikać sytuacji stresowych i zdać o zbilansowaną dietę. Sposobem na siwe włosy są też specjalne szampony, koloryzacja oraz naturalne mikstury.

Farbowanie siwych włosów

Koloryzację siwych włosów można wykonać zarówno w profesjonalnym salonie fryzjerskim, jak i w domu. Na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do kamuflowania siwizny. Należy jednak pamiętać, że siwe włosy mają grubą otoczkę keratynową, dlatego też barwniki wnikają do ich wnętrza słabiej. Warto więc wybrać odpowiednią farbę, najlepiej bez amoniaku lub z dodatkiem kolagenu, która nie zniszczy naszych włosów. Ponadto, siwiznę pozwolą ukryć szampony koloryzujące. Ich formuła jest znacznie łagodniejsza niż farb do włosów. Dzięki takim produktom można pogłębić naturalny kolor włosów, nadać im blasku i intensywności. Aby ukryć siwe słowy warto zastosować odsiwiacze, których celem jest regeneracja włosów przez odbudowanie ich pigmentów.

Domowe sposoby na siwe włosy

Przed przystąpieniem do farbowania siwych włosów warto rozważyć inne, naturalne metody na ich przyciemnienie. Wykorzystując takie naturalne farby do włosów siwych można poprawić ich kondycję, nadać im blasku i opóźnić proces siwienia. Jak naturalnie przyciemnić włosy?

  • Płukanka z orzecha włoskiego do siwych włosów - do jej wykonania potrzebna jest garść łupin z orzecha włoskiego (mogą być suszone) oraz litr wrzącej wody. Po odcedzeniu zyskuje się aromatyczny napar, którym płucze się włosy. Płukanka z orzecha włoskiego pogłębia naturalny kolor włosów, niweluje siwiznę, odżywia i wzmacnia kosmyki włosów.
  • Płukanka ziołowa do siwych włosów - wykonuje się ją z 2 łyżeczek rozmarynu, szałwii oraz czarnej herbaty. Następnie zioła zalewa się 2 litrami gorącej wody i parzy przez kolejne 30 min. Herbata nada włosom miodowo-bursztynowy odcień, rozmaryn przyspieszy wzrost włosa, a szałwia odżywi i wzmocni cebulki włosów.
  • Płukanka ziemniaczana do siwych włosów - ma dwa składniki: ziemniaki i wodę. Obrane ze skórki ziemniaki gotuje się w dużej ilości wody i odcedza. Do płukania siwych włosów wykorzystuje się ostudzoną wodę. Systematycznie używany płyn przyciemni włosy, powstrzyma nadmierne przetłuszczanie się i doda im połysku. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu ziemniaków, warto do naparu dodać kilka kropel olejku eterycznego.

Jak dbać o siwe włosy?

Siwe włosy wymagają odowiedniej pielęgnacji. Nieważne jaki posiadamy odcień siwizny, czy naturalny, czy powstały na skutek farbowania. Siwe włosy mają tendencję do przesuszania się i utraty elastyczności, dlatego należy stosować specjalne szampony i płukanki do włosów, dzięki którym można poprawić ich strukturę, odpowiednio je nawilżyć i nadać objętości. Warto stosować płukanki z granatową lub fioletową pigmentacją, aby pozbyć się żółtego odcienia włosów. Do włosów farbowanych zaleca się specjalne szampony i odżywki, dzięki którym kolor będzie się dłużej utrzymywał.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)