Woda brzozowa na włosy i inne zastosowania w kosmetyce
Woda brzozowa jest popularnym roztworem brzozy i alkoholu etylowego stosowanym powszechnie, co spowodowane jest dobrymi właściwościami stymulowania wzrostu włosów. Dlatego warto wiedzieć jakie właściwości kosmetyczne posiada woda brzozowa i w jakiej formie stosować ją na skórę i włosy.
18.06.2018 | aktual.: 01.08.2018 10:33
Woda brzozowa – co to jest?
Woda brzozowa jest roztworem soku z brzozy i alkoholu etylowego produkowanego na skalę przemysłową lub wytwarza się ją w domu. Nazwy woda brzozowa i sok z brzozy są często używane zamiennie, dlatego warto wiedzieć, że to nie jest ta sama substancja.
Woda brzozowa ma silny wpływ na skórę ze względu na zawartość alkoholu, dlatego może być stosowana zarówno na skórę głowy, twarzy oraz jako tonik nakładamy na miejsca niedoskonałości i przebarwień.
Czysta woda brzozowa kwaśnieje po kilku dniach, a alkohol chroni jej świeżość i zachowuje właściwości odżywcze i zdrowotne. Ponadto woda brzozowa nie jest przeznaczona do spożycia, chociaż w czasach komunistycznych często służyła jako substytut napoju alkoholowego. Obecnie stosowana jest głównie do pielęgnacji włosów i skóry, występując w składach popularnych wcierek i toników.
Innym popularnym zastosowaniem jest sok z brzozy, który jest ekstraktem z substancji odżywczych przenoszonych z korzeni drzewa na pąki i liście. Sok należy zbierać na wiosnę, gdy drzewo potrzebuje składników do intensywnego rozwoju liści, a łodyga zostanie nasycona odpowiednim płynem. Po odwierceniu w pniu i wprowadzeniu do otworu rurki lub lejka, około 1,5 litra soku wypływa z drzewa w ciągu 24 godzin. Otrzymany w ten sposób sok można pić - jest niskokaloryczny, ale słodki ze względu na zawartość ksylitolu. Pomaga w problemach z układem moczowym, obniża poziom cholesterolu, a nawet wspiera walkę z rakiem.
Woda brzozowa – zastosowanie w kosmetyce
Ze względu na zawartość alkoholu podczas używania kosmetyków zawierających wodę brzozową należy obserwować skórę i zaprzestać jej stosowania w przypadku nadmiernego wysuszenia. Wodę brzozową powinno się nakładać unikając kontaktu z włosami. Następnie powinno się delikatnie wmasować preparat opuszkami palców w skórę i pozostawić bez spłukiwania przez noc lub kilka godzin. Woda brzozowa może być również stosowana jako tonik do regularnego mycia skóry lub jako okład na piegi i przebarwienia. Obecnie butelka klasycznej wody brzozowej kosztuje około 5 zł i powinna wystarczyć na miesiąc. Ponadto w drogeriach i aptekach można również kupić kosmetyki z zawartością soku z brzozy.
Uroda opiera się nie tylko na genach, ale także na odpowiedniej pielęgnacji. Na WP radarOkazji nie przepłacisz więcej za swoje ulubione kosmetyki.
Zobacz także
Woda brzozowa na włosy i skórę
Prawie wszystkie składniki soku z brzozy mają zastosowanie kosmetyczne, poprawiając kondycję skóry i włosów. Woda brzozowa znana jest głównie ze swojego wpływu na wzrost włosów - wzmacnia cebulki, stymuluje wzrost nowych włosów, pomaga także w walce z łupieżem i przetłuszczającymi się włosami. Za to działanie odpowiadają przede wszystkim witaminy z grupy B, które wpływają na przyspieszenie wzrostu włosów, poprawiają ich grubość, wspierają ich odbudowę i zapobiegają wypadaniu. Ponadto kwas salicylowy odpowiedzialny jest za odświeżenie skóry i zmniejszenie przetłuszczania się włosów.