FitnessSok z brzozy to samo zdrowie

Sok z brzozy to samo zdrowie

Sok z brzozy, zwany również bzowiną, oskoła albo sokiem bzowym, uznawany jest za cudowny środek na wiele dolegliwości. Jest bardzo bogaty w witaminy i mikroelementy, między innymi wapń, żelazo, fosfor, potas, magnez, witaminy grupy B. Szczególnie polecany jest świeżo zebrany sok, który możemy spróbować ściągnąć z pnia brzozy – musimy zrobić to wczesną wiosną zanim pojawią się liście.

24.03.2014 | aktual.: 26.03.2014 08:51

Sok z brzozy, zwany również bzowiną, oskołą albo sokiem bzowym, uznawany jest za cudowny środek na wiele dolegliwości. Jest bardzo bogaty w witaminy i mikroelementy, między innymi wapń, żelazo, fosfor, potas, magnez, witaminy grupy B. Obecnie możemy go bez trudu kupić w sklepach zielarskich i aptekach. Również sami możemy spróbować ściągnąć sok z pnia brzozy – musimy zrobić to wczesną wiosną zanim pojawią się liście.

Po sok z brzozy sięgajmy zawsze wtedy, gdy czujemy się zmęczeni, brakuje nam energii. Szybko dodaje energii i wzmacnia po przebytych chorobach. Z jego działania będą zadowoleni ludzie starsi i osoby podatne na przeziębienia. Oprócz tego sok brzozowy reguluje przemianę materii, pomaga w chorobach nerek.

Ze względu na liczne sole mineralne, aminokwasy i unikalne pierwiastki sok z brzozy nie toleruje wysokich temperatur. Nie należy go podgrzewać, ani wystawiać na mocne działanie promieni słonecznych. Zawiera przede wszystkim: kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, wapń, fosfor, potas, magnez, żelazo, witaminy z grupy B, miedź, związki żywiczne, garbniki.

Sok z brzozy w medycynie ludowej od lat jest uważany za lek zapobiegający powstawaniu raka, a szczególnie raka płuc. Z tego powodu jest on polecany nałogowym palaczom. Osoby, które zmagają się z wrzodami lub nieżytem żołądka, powinny wypić świeży sok z brzozy, który złagodzi dokuczliwe objawy chorób układu pokarmowego. Dzięki zawartości naturalnych przeciwutleniaczy, wspomaga funkcjonowanie układu krwionośnego, m.in. zapobiega zakrzepicy i chorobom niedokrwiennym serca. Pomaga w anemii.

Ma on działanie wzmacniające i uodparniające na wszelkie infekcje, szczególnie nasilające się na przedwiośniu. Sok można zebrać samemu. Najlepszym czasem jest początek roku: koniec lutego, marzec i kwiecień.

Drzewo powinno mieć co najmniej 10 lat. Gałęzie przeznaczone na sok powinny mieć grubość około 3-5 cm. Łatwo sprawdzimy czy brzoza nadaje się już na sok – nakłuwamy korę szpikulcem. Gdy pojawi się kropla to ewidentny znak, że to odpowiedni moment na ściągnięcie soku. Można ręczną wiertarką wykonać otwór na głębokość ok. 5 cm. Do niego wkładamy rurkę, a jej drugi koniec w pojemnik do gromadzenia soku. Preparat spływa powoli, ale po 2 dniach powinniśmy otrzymać około 3 litrów substancji. Miejsce po otworze zabijamy kołkiem, można także posmarować je pastą ogrodniczą do leczenia ran kory i pnia drzewa.

Soku z brzozy nie filtrujemy. Przechowujemy go w lodówce do 4 dni. W tym czasie pijemy pół lub jedną szklankę w ciągu całego dnia. Dla polepszania smaku możemy dodać odrobinę miodu lub soku malinowego.

Aby przedłużyć jego walory zdrowotne możemy dolać do soku odrobinę spirytusu. Taka nalewka zachowa na dłużej wartościowe składniki mineralne.

Kuracja sokiem z brzozy powinna trwać ok. 2-3 tygodni. W tym czasie zalecane jest picie ćwiartki szklanki 2-3 razy dziennie. Kiedy nasz organizm potrzebuje mocniejszego działania, wypijajmy szklankę dziennie.

Nasze włosy odzyskają blask i będą mocniejsze, gdy po ich umyciu zastosujemy płukankę z liści albo czysty sok z brzozy.

W czasie kuracji sokiem z brzozy trzeba zrezygnować z czarnej herbaty, kawy, alkoholu, czekolady, szpinaku, szczawiu, ograniczyć spożywanie mięs. Te produkty w połączeniu z sokiem z brzozy mogą sprawią, że toksyny będą odkładały się w naszym organizmie.

(gabi/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)