UrodaŁupież - jak z nim walczyć?

Łupież - jak z nim walczyć?

Łupież - jak z nim walczyć?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
25.09.2011 23:02, aktualizacja: 25.09.2011 23:21

I znów to samo! Łupież, powracający jak bumerang wraz z kolejnym nadejściem „czapkowego sezonu”. Ale co zrobić, albo czapka albo wieczny katar... Wybór jest więc prosty, a jednak zdrowie najważniejsze. Kiedy pojawia się łupież? Jak z nim walczyć? Jaką dietę wówczas stosować? Czym jest doustna kuracja probiotykiem ST11? Oto metody, czy znasz je wszystkie?

I znów to samo! Łupież, powracający jak bumerang wraz z kolejnym nadejściem „czapkowego sezonu”. Ale co zrobić, albo czapka albo wieczny katar... Wybór jest więc prosty, a jednak zdrowie najważniejsze. Kiedy pojawia się łupież? Jak z nim walczyć? Jaką dietę wówczas stosować? Czym jest doustna kuracja probiotykiem ST11? Oto metody, czy znasz je wszystkie?

Kiedy pojawia się łupież? Z reguły w najmniej odpowiednim momencie i oczywiście bez zapowiedzi. Zawsze wtedy, kiedy: nasz organizm jest osłabiony, cierpimy z powodu zaburzeń hormonalnych, jesteśmy narażone na silny stres, często zażywamy kąpieli w chlorowanej wodzie... A także wtedy, kiedy przebywamy w pomieszczeniach o niskiej temperaturze i wilgotności powietrza.

Łupież, łupieżowi nie równy...

Łupież to nic innego jak wynik złuszczania się zrogowaciałej warstwy naskórka. Skóra głowy cierpi z powodu dwóch rodzajów łupieżu zwykłego tzw. suchego i tłustego.

Suchy łupież

To właśnie on stanowi najpospolitszą odmianę łojotokową. Jeśli z głowy sypią się śnieżnobiałe, suche płatki naskórka, możesz mieć pewność, że to właśnie ten rodzaj łupieżu. Za jego przyczynę najczęściej podaje się złą higienę skóry głowy, nieodpowiednie, źle spłukiwane produkty do pielęgnacji lub stosowane w nadmiarze kosmetyki do stylizacji włosów.

Łupież tłusty

To jedna z prawdopodobnych przyczyn łysienia łojotokowego, trudniejszy do usunięcia. I choć tłusty łupież bywa mniej widoczny, gdyż raczej trzyma się skóry głowy, jest zdecydowanie bardziej uciążliwy. Towarzyszy mu stan zapalny, włosy szybko się przetłuszczają, skóra głowy swędzi, a duże, tłuste, żółtawe płaty złuszczonego naskórka „zdobią” fryzurę. Przyczyną tłustego łupieżu są drożdżaki, np. Pityrosporum ovale.

Mam łupież i co dalej?

Zacznij od szamponu przeciwłupieżowego. Jeśli jednak domowe leczenie okaże się nie skuteczne udaj się po pomoc do specjalisty, często bowiem łupież mylony jest grzybicą i łuszczycą.

Jak wybrać odpowiedni szampon? Zwróć uwagę na jego skład, bo powinien się w nim znaleźć: kwas salicylowy, cynk, smoła pogazową, selen, siarka lub ketokonazol, a więc substancje grzybobójcze, odkażające oraz złuszczające.

Pamiętaj również o właściwej diecie. Kiedy pojawia się łupież twój organizm potrzebuje przede wszystkim witamin z grupy B oraz siarki, największe ich ilości znajdziesz w jajach, drożdżach, orzechach i rybach.

Doustna kuracja probiotykiem ST11. Mechanizm jego działania polega na pobudzeniu miejscowej odporności w skórze, zmniejszeniu stanu zapalnego, co w konsekwencji prowadzi do odbudowy uszkodzonej bariery lipidowej naskórka i ustępowania łupieżu. Kuracja trwa 2 miesiące i jest skuteczna zarówno w leczeniu łupieżu suchego jak i tłustego i co najważniejsze probiotyk zapobiega nawrotom choroby.

Czy łupież jest zaraźliwy?

Odpowiedz nie jest jednoznaczna, a wszystko zależy od jego przyczyny. Łupież może być przenoszony wtedy, gdy do jego powstawania przyczyniają się grzyby. Na wszelki wypadek lepiej jest nie dzielić się ukochaną szczotką do włosów, a podczas wizyty w salonie fryzjerskim zwrócić uwagę na to czy narzędzia zostały wcześniej odpowiednio zdezynfekowane.

(bb)

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także