Wręcz szefowi #słodkieusprawiedliwienie i spędź czas ze swoją pociechą. Dzień Dziecka to najlepsza okazja!

25.05.2023 09:30, aktual.: 21.11.2023 15:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pęd życia sprawia, że mamy coraz mniej czasu dla siebie i bliskich, a dzieci odczuwają to najdotkliwiej. Nadchodzący Dzień Dziecka to świetny pretekst, żeby zatrzymać się, wziąć wolne od codziennych spraw i poświęcić ten szczególny czas własnemu dziecku. Razem z marką E.Wedel przygotowaliśmy szereg inspiracji, dzięki którym ten dzień będzie radosny i niezapomniany.

Dzisiejszy tryb życia i natłok codziennych obowiązków nie sprzyjają budowaniu rodzinnych więzi. Z roku na rok pracujemy coraz więcej. Według raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju z 2021 r. Polska znajduje się w ścisłej czołówce państw europejskich pod względem liczby przepracowanych godzin tygodniowo. Dane Eurostatu z tego samego roku potwierdzają ten wynik – przeciętny Polak przepracował w tym czasie 41,3 godz. tygodniowo, co daje nam czwarte miejsce wśród krajów unijnych.

Konsekwencją tego stanu rzeczy jest nie tylko przemęczenie i szybkie wypalenie zawodowe, ale przede wszystkim zaburzony balans pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Niestety, cierpią na tym także relacje z najbliższymi. Wiele rodzin mija się w codziennym pędzie, w rezultacie coraz bardziej oddalając się od siebie. Najbardziej wyczulone na brak kontaktu z rodzicami są dzieci. Czy na pewno mamy wystarczającą ilość czasu, aby zapytać, jak minął im dzień, o czym marzą, jakie mają tajemnice? Nie da się zaprzeczyć, że kontaktów rodzinnych potrzebuje każdy, nie tylko najmłodsi. Codzienna porcja czułości, rozmów czy zabaw z pociechą to solidny zastrzyk pozytywnej energii, który pozwala zadbać o jego prawidłowy rozwój i stawić czoła nowym wyzwaniom. Jak pogodzić czas dla dzieci z pracą? Istnieje kilka prostych sposobów na to, aby cieszyć się wspólnymi chwilami każdego dnia, a nadchodzący Dzień Dziecka może stać się dobrą okazją na wypracowanie codziennych rytuałów.

Liczy się jakość

Wśród tych niezbyt optymistycznych danych jest też dobra wiadomość. Już kilka lat temu grupa naukowców pod kierownictwem socjolożki Melissy Milkie z University of Toronto odkryła, że ilość czasu spędzanego z dziećmi nie ma wpływu na ich zachowanie, rozwój emocjonalny i postępy w nauce. Liczy się natomiast jakość rodzinnych aktywności. Samo bycie z dzieckiem to zdecydowanie za mało. Maluch powinien czuć naszą otwartość i gotowość do reagowania na jego potrzeby – zarówno te emocjonalne, jak i te prozaiczne. Jeżeli więc każdego dnia po pracy przebywamy z dzieckiem w jednym pokoju, ale jesteśmy pogrążeni we własnych czynnościach i myślami błądzimy daleko, to trudno uznać to za jakościowe spędzanie czasu. Nie chodzi o to, żeby asystować mu w każdej chwili, ale żeby miało poczucie, że rodzic jest obok – dostępny, uważny i zainteresowany.

Pomysły na codzienną porcję rodzinnej czułości

Jak już podkreśliliśmy, w codziennych relacjach z dzieckiem chodzi o to, żeby były wartościowe, pełne zaangażowania i uczuć i odpowiadały na ich zróżnicowane potrzeby. Dzieci lubią też spędzać czas we własnym towarzystwie, bo to także znacząco wpływa na ich rozwój i umożliwia lepsze poznanie samych siebie. Jeżeli więc dotychczas męczyły cię wyrzuty sumienia na myśl, że zbyt rzadko spędzasz czas ze swoim dzieckiem, postaraj się spędzić każdą wspólną chwilę najlepiej, jak to tylko możliwe.

Nawet codzienne, prozaiczne czynności mogą być okazją do wspólnej zabawy i budowania silnych więzi z pociechą. Wspólne posiłki, droga do przedszkola lub szkoły, czas spędzony na zakupach albo wspólny spacer z czworonogiem – każdy z tych momentów możecie poświęcić na rozmowę, żarty i zabawę.

#SłodkieUsprawiedliwienie od pracy? Spędź nadchodzący Dzień Dziecka ze swoją pociechą!

Dzień Dziecka to nie tylko okazja do wręczania maluchom prezentów, ale także doskonały pretekst do wspólnych aktywności. Wycieczka do ZOO, wypad do kina lub na lody – każdy z tych pomysłów na pewno wywoła na buzi dziecka szczery, szeroki uśmiech. Niestety, w tym roku Dzień Dziecka wypada w… pracujący czwartek. I chociaż wydawać by się mogło, że ze wspólnych aktywności pozostaną tylko plany, nic straconego! Marka E.Wedel postanowiła pomóc rodzicom świętować Dzień Dziecka z ich pociechami i w związku z tym stworzyła ciekawą inicjatywę pod nazwą #SłodkieUsprawiedliwienie.

Akcja jest prosta. Wystarczy wejść na stronę www.slodkieusprawiedliwienie.pl, pobrać kwestionariusz, w którym m.in. wspólnie z dzieckiem opiszecie wasz pomysł na spędzenie jego święta. Następnie pokaż ten słodki dokument w pracy. Już sam moment, w którym razem będziecie obmyślać strategię na ten wyjątkowy dzień, będzie dla dziecka chwilą, w której poczuje, że jest najważniejsze. To czas, który zbliży was do siebie, pozwoli wam lepiej się poznać i zrozumieć swoje potrzeby.

O tym, czy cała inicjatywa się powiedzie, zadecyduje już twój przełożony, jednak wierzymy, że słodkie argumenty zmiękczą jego serce. A jeżeli nie, to pozostaje wam jeszcze rodzinne popołudnie – ciepłe dni wręcz zachęcają do wspólnego spędzania czasu poza domem. Plany, które opisaliście w formularzu, zawsze możecie zrealizować w nadchodzący weekend. Do odważnych świat należy, o czym doskonale wiedzą dzieci. Bierz z nich przykład, stwórz razem z marką E.Wedel własne #słodkieusprawiedliwienie i ciesz się Dniem Dziecka razem z pociechą. Niech to będzie piękny i obiecujący początek waszych rodzinnych rytuałów!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.