Wrócisz z pełnymi koszami. Wysyp grzybów w lasach
Grzybobranie to dla wielu osób idealny sposób na wyciszenie się, oderwanie od trosk życia codziennego, a przy okazji nazbieranie smakowitych kąsków. Znawcy twierdzą, że już w czerwcu miłośnicy tego zajęcia powinni udać się do lasów.
01.06.2023 | aktual.: 01.06.2023 21:03
Prawdziwi grzybiarze, zrzeszający się na forach internetowych, już o tym wiedzą. W czerwcu nadciągnie fala "owoców lasu", która zaleje wybrane miejsca. Gdzie się udać z koszykami, aby dorwać najlepsze kąski?
Znawcy już wiedzą. Jadą z koszami na grzyby
Choć może to dziwić, sezon na grzyby zaczyna się w maju. Już w te pierwsze cieplejsze miesiące w niektórych miejscach w Polsce możemy znaleźć leśne skarby - wie o tym każdy wprawiony grzybiarz. Głos w tej sprawie zabrał znawca grzybów, który przekazał, czego dokładnie możemy szukać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Justyn Kołek to grzybiarz z krwi i kości. Mężczyzna kilkukrotnie zasiadał w gronie jury mistrzostw Europy w zbieraniu grzybów. Kołek bardzo chętnie dzieli się zgromadzoną przez lata wiedzą. Często też współpracuje z naukowcami. Justyn opowiedział, jakich grzybów warto szukać już w czerwcu. Są to:
- koźlarze;
- maślaki;
- krasnoborowiki;
- borowiki usiatkowane.
Wymienione gatunki, jeżeli tylko pogoda dopisuje, pojawiają się w lesie najwcześniej. Kołek dodał też, że najwcześniej grzyby pojawiają się w województwach: mazowieckim, łódzkim, małopolskim, śląskim, podkarpackim oraz wielkopolskim.
Gdzie szukać grzybów wiosną i wczesnym latem?
Znawca grzybów podkreślił, że wiosenne i wczesnoletnie okazy grzybów pojawiają się najpierw w miejscach, gdzie już jest dość ciepło i od pewnego czasu nie było przymrozków. Najważniejsza jest jednak odpowiednia wilgoć podłoża.
- Jeżeli w jakiś regionach były duże ilości danych grzybów dwa lub trzy lata temu, a w zeszłym roku było ich znacznie mniej, w tym roku możemy spodziewać się większego wysypu tego gatunku - powiedział Kołek w rozmowie z Interią.
Dodał też, że najlepiej będzie na grzybobranie wybrać się wczesnym rankiem.
- Po pierwsze rano jest rześkie powietrze, a grzyby są jędrniejsze. W trakcie dnia słońce i wiatr je wysusza. Druga rzecz to, te wszystkie chrząszcze i muchówki składają jaja przy grzybach właśnie o brzasku słońca. Ja się nie ścigam z sąsiadem, a z tymi owadami - wyjaśnił.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl