Wrzuć do doniczki. Paproć od razu się zazieleni
Paprotki jeszcze do niedawna uchodziły za nieciekawe rośliny. Obecnie przeżywają renesans. Jeśli chcesz cieszyć się bujną paprotką, przygotuj domowy nawóz bazujący na składniku, którego używasz do rozpalenia... grilla.
Paproć to jedna z najstarszych roślin występujących na naszym globie. Naukowcy szacują, że trzy miliony lat temu liczbę gatunków paprotki można było liczyć w milionach. Obecnie, rozróżnia się 10 000 rodzajów tej rośliny, a w domach hodujemy zaledwie osiem z nich. Jak każda inna zieleń, paprocie mają swoje wymagania. Wyjaśniamy, jak o nią bdać i czym ją nawozić, aby bujnie rosła.
Czytaj także: Podlej nim paprotkę. Efekty zauważysz błyskawicznie
Paprotka — wymagania, hodowla
Wbrew obiegowej opinii, paprotka wcale nie jest łatwa w uprawie. Bywa kapryśna i nie znosi zmian, co stosunkowo łatwo zauważyć. Kiedy pielęgnacja jej nie pasuje, ten kwiat wręcz marnieje w oczach, a liście stają się żółte.
Jak więc dbać o paprotkę? Przede wszystkim, zapewnij jej półcieniste stanowisko. Paproć potrzebuje żyznej, przepuszczalnej ziemi o lekko kwaśnym odczynie. Równie ważna jest temperatura pomieszczenia. Nie może być ona niższa niż 18 stopni Celsjusza.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Paprotka musi być regularnie podlewana, a ziemia, w której jest hodowana, lekko wilgotna. Nie można jednak podlewać ją wodą z kranu. Do tego nada się tylko przegotowana odstana woda. Paprotka nie potrzebuje jej wiele — ten kwiat bardzo źle reaguje na przelanie. Dlatego też powinno hodować się ją w doniczce z drenażem.
Paproć kocha wilgoć. Raz w tygodniu powinno zraszać się jej liście. Dobrą praktyką jest umieszczenie nieopodal rośliny nawilżacza powietrza. Dzięki temu, jej liście będą nieustannie się rozrastać.
Skrusz i wrzuć do paprotki. Natychmiast odżyje
Paproć kwitnie najintensywniej na przełomie wiosny i lata. W tym czasie powinno się ją odpowiednio nawozić. W tym celu można zaopatrzyć się w sklepowe nawozy do paproci albo przygotować domowy nawóz z węgla drzewnego.
Jak przygotować taki nawóz? Wystarczy skruszyć węgiel na możliwie najmniejsze kawałki lub pył. Tak przygotowany węgiel wymieszać z ziemią pod paprotką. W ten sposób, składniki z węgla będą powoli przenikać w głąb ziemi, odżywiając paprotkę. W krótkim czasie zauważysz, że roślina widocznie się rozrosła i pojawiły się na niej nowe liście. Ten zabieg powtarzaj raz na dwa tygodnie, aż do września.
Czytaj także: Wystarczy pół tabletki. Paprotka obsypie się liśćmi
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl