Trwa ładowanie...

Współtwórca internetu w Polsce prosi o pomoc dla syna. Dominik choruje na białaczkę

Dominik od trzech tygodni przebywa w izolatce i ma ograniczony dostęp do mediów społecznościowych. Stara się jednak co jakiś czas wysłać podziękowania za wsparcie w trudnym momencie. Zabawnie, przekornie, jak prawdziwy fighter. I to po raz kolejny, bo choroba zaatakowała ponownie, po 12 latach.

Współtwórca internetu w Polsce prosi o pomoc dla syna. Dominik choruje na białaczkęŹródło: Archiwum prywatne
d26uo0d
d26uo0d

Można pieniądze wpłacać na konto założone w Fundacji Siepomaga – kliknij w link

Tadeusz Węgrzynowski jest współtwórcą polskiego internetu. To on jako pierwszy wysłał maila i dał Polakom dostęp do poczty elektronicznej. Nazywali go fantastą, kiedy zakładał, że internet stanie się kiedyś potęgą. Nikt nie widział w podłączeniu do sieci wielkich możliwości, lecz szybko wszyscy się przekonali, że jest inaczej.

Dziś „internet” może pomóc panu Tadeuszowi w ratowaniu syna Dominika. Młody mężczyzna przebywa obecnie w warszawskim szpitalu na Banacha. Choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Po raz drugi po 12 latach.

d26uo0d

"Dziękuję bardzo darczyńcom! Jesteście kochani! Dług moralny odpracuję, grabiąc liście w ogrodach, wynosząc śmieci do śmietnika i odprowadzając dzieci do przedszkola!" - takimi słowami zwraca się wszystkich Dominik, który od trzech tygodni przebywa w izolatce i ma ograniczony dostęp do mediów społecznościowych. Stara się jednak co jakiś czas wysłać podziękowania za wsparcie w trudnym momencie. Zabawnie, przekornie, jak prawdziwy fighter. I to po raz kolejny.

Choroba po raz pierwszy zaatakowała 12 lat temu. Młody chłopak, świetnie rozwijający się, nagle wylądował w szpitalu, nie wiedząc, czy uda mu się przeżyć.

- Dominik miał 22 lata i studiował na SGH, kiedy pojawiła się w jego życiu choroba – wspomina jego tata, Tadeusz Węgrzynowski. - Syn był coraz słabszy, a jego stan zdrowia pogarszał się z dnia na dzień, więc udał się na badania. Okazało się, że w szpiku wykryto 96 proc. komórek nowotworowych. Dominik przebywał w Centralnym Szpitalu Klinicznym na Banacha.

d26uo0d

To wtedy internet bardzo pomógł całej rodzinie. Dzięki dostępowi do informacji na całym świecie mogli zdobywać cenne wskazówki jak radzić sobie z chorobą i konsultować z innymi ich przypadki. Mieli też dostęp do światowych baz dawców szpiku.

- Dominik spędził wówczas w szpitalu trzy miesiące, ale udało mu się pokonać chorobę. Nadal biorąc chemioterapię, wrócił na studia, a potem nawet zdecydował się wyjechać w ramach programu Erasmus na studia do Szwecji. Bardzo chciał pokazać, że naprawdę powrócił do normalnego życia – dodaje pan Tadeusz.

Niestety, po 12 latach pojawiły się dokładnie takie same objawy jak kiedyś. Znowu całą rodzinę czekała niepewność, lęk, a myśl, że po raz kolejny muszą zmierzyć się z wrogiem, na pewno nie jest dla nich łatwa. Jest ogromna szansa na to, że tym razem Dominikowi także uda się wyzdrowieć, ale potrzebny jest lek.

- Dominik dzielnie walczy z chorobą. Teraz jest trudny okres po bardzo silnej pięciodniowej chemii, musi wytrzymać trzy ciężkie tygodnie, ale wie, że są już pieniądze na pierwszy 28-dniowy cykl podania leku. Dziękujemy wam za to. To dzięki wam! Jak to sam powiedział, kiedy wychodził z domu do szpitala - "Czuję się jak współczesny powstaniec". Na razie musiał wyłączyć się z komunikacji ze światem zewnętrznym. Oddział Transplantacji Szpiku to jego współczesny powstańczy oddział walczący z podstępną chorobą. Znajduje się tam kilkanaście osób. Lekarze i personel medyczny robią, co mogą, aby ich wesprzeć. Mają broń w postaci aparatury medycznej, strzykawek, krwi i chemii, ale ciągle brakuje środków na leki nowej generacji, które są bardzo drogie – napisał w mediach społecznościowych Tadeusz Węgrzynowski.

d26uo0d

Przy nawrocie choroby niestety sama chemioterapia nie wystarcza, potrzebny jest biologiczny lek, który ma wspomóc organizm chorego. - Lek ten, oprócz tego, że wzmacnia organizm, ma także wybić resztki komórek nowotworowych. 3-miesięczna terapia kosztuje 880 tys. zł. W tej chwili zebrano 660 tys. zł dzięki pomocy dwóch fundacji: Siepomaga.pl i Kawałek Nieba – wyjaśnia tata Dominika w rozmowie z WP Kobieta.

Lek niestety nie jest refundowany, a przy tym jest bardzo drogi. W Polsce podaje się go od 5 lat i ma bardzo dobre wyniki w leczeniu. Produkuje się go dla 1000 osób. Nie jest jednak na kieszeń przeciętnego człowieka. Lekarze polecili rodzicom Dominika skontaktowanie się z fundacjami specjalizującymi się w tego rodzaju pomocy i zbiórkach pieniężnych.

- Zobaczyłem, jaka jest wrażliwość polskich internautów, kiedy pieniądze zaczęły spływać na konto fundacji. To podobna zależność jak kiedyś, kiedy obserwowałem, w jakim tempie rozrasta się polska sieć. Wstąpiła w nas nadzieja. Zrozumieliśmy, że jest nadzieja, że uda się zgromadzić pieniądze dzięki sieci gorących serc. Młodzież z naszego miasta sama, bez prośby z naszej strony, zaangażowała się w pomoc. Organizują festyny, tworzą akcje społeczne w ramach wsparcia — mówi wzruszony pan Tadeusz. – Na ustach Dominika po raz pierwszy od miesiąca pojawił się uśmiech.

d26uo0d

Białaczka to grupa nowotworów złośliwych układu krwiotwórczego. Może być ostra lub przewlekła, szpikowa lub limfatyczna. Objawy nie są niestety charakterystyczne i rozpoznanie może stanowić problem, są jednak pewne symptomy, na które warto zwracać szczególną uwagę. Najczęściej występujące to: gorączka, osłabienie i bóle stawów i kości. Dodatkowymi wskazówkami są obniżona odporność, niedokrwistość, zawroty głowy, bladość skóry, duszność wysiłkowa, większa podatność na zakażenie, częste zmiany zapalne w jamie ustnej, krwawienie z nosa, a także z przewodu pokarmowego, potliwość i utrata masy ciała.

Jeżeli chcecie wspomóc Dominika, możecie przelać na konto fundacji dowolny datek. Ważna jest każda złotówka.

Można pieniądze wpłacać na konto założone w Fundacji Siepomaga – kliknij w link
albo na konto:
Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym “Kawałek Nieba”:
Bank BZ WBK
Numer konta: 31 1090 2835 0000 0001 2173 1374
Tytułem: “1711 pomoc dla Dominika Węgrzynowskiego”
Wpłaty zagraniczne:
Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym “Kawałek Nieba”:
PL31109028350000000121731374
swift code: WBKPPLPP
Bank Zachodni WBK
Title: “1711 Help for Dominik Wegrzynowski”

d26uo0d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26uo0d