Trwa ładowanie...
d1bssgg

Wszyscy kochamy konwalie. Nie wiemy, że mogą być dla nas śmiertelnym zagrożeniem

Konwalia majowa to jedna z najpopularniejszych polskich roślin ozdobnych. Jej cudowny zapach i delikatne, białe kwiatostany często zdobią nasze mieszkania. Od wielu lat konwalie stanowią również najczęściej wybierane kwiaty, z których przygotowywane są bukieciki dla dziewczynek przyjmujących pierwszą komunię. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, że konwalia majowa to roślina trująca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wszyscy kochamy konwalie. Nie wiemy, że mogą być dla nas śmiertelnym zagrożeniem
(123RF.COM)
d1bssgg

Konwalia to kwiat występujący najczęściej w północnej i centralnej części Europy. Tworzy rozległe kolonie w lasach, jednak równie chętnie bywa sadzony w przydomowych ogrodach. Na przełomie kwietnia i maja na zielonych łodyżkach pojawiają się białe dzwoneczki, których słodki zapach jest niezwykle intensywny.

   123RF.COM
(123RF.COM)

- Od wielu lat robię bukiety z konwalii. Pięknie wyglądają, są symbolem niewinności i delikatności. Do tego są łatwo dostępne. W maju wszędzie ich pełno. Nie miałam pojęcia, że są toksyczne. Pierwszy raz o tym słyszę - mówi pani Małgorzata, florystka.

d1bssgg

Jednak ta niepozorna, malutka roślina jest silnie toksyczna. – Konwalie zawierają glikozydy nasercowe. Z tego powodu wyciągi z ziela tej rośliny wykorzystuje się jako składniki kropli nasercowych, wzmacniających pracę serca. Niestety związki te mają również właściwości trujące – mówią w rozmowie z mediami specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

   123RF.COM
(123RF.COM)

Skutki trującego działania konwalii pokazano w popularnym serialu ”Breaking Bad”, gdzie główni bohaterowie użyli jej jako śmiertelnej broni.
Bez obaw, postawienie konwalii w wazonie i cieszenie się ich wonią nie spowoduje przykrych konsekwencji. Sytuacją zagrażającą zdrowiu i życiu jest spożycie którejkolwiek części kwiatu. Skutkuje ono bólami brzucha, nudnościami, wymiotami, biegunką, osłabieniem, zaburzeniami widzenia i nieregularną pracą serca.

Kiedy już do tego dojdzie, konieczna jest wizyta u lekarza, a często nawet hospitalizacja obejmująca płukanie żołądka i leczenie toksykologiczne.

d1bssgg

Podziel się opinią

Share
d1bssgg
d1bssgg