FitnessWszyscy kochamy konwalie. Nie wiemy, że mogą być dla nas śmiertelnym zagrożeniem

Wszyscy kochamy konwalie. Nie wiemy, że mogą być dla nas śmiertelnym zagrożeniem

Wszyscy kochamy konwalie. Nie wiemy, że mogą być dla nas śmiertelnym zagrożeniem
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
Paulina Brzozowska
21.05.2017 13:15

Konwalia majowa to jedna z najpopularniejszych polskich roślin ozdobnych. Jej cudowny zapach i delikatne, białe kwiatostany często zdobią nasze mieszkania. Od wielu lat konwalie stanowią również najczęściej wybierane kwiaty, z których przygotowywane są bukieciki dla dziewczynek przyjmujących pierwszą komunię. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, że konwalia majowa to roślina trująca.

Konwalia to kwiat występujący najczęściej w północnej i centralnej części Europy. Tworzy rozległe kolonie w lasach, jednak równie chętnie bywa sadzony w przydomowych ogrodach. Na przełomie kwietnia i maja na zielonych łodyżkach pojawiają się białe dzwoneczki, których słodki zapach jest niezwykle intensywny.

Obraz
© 123RF.COM

- Od wielu lat robię bukiety z konwalii. Pięknie wyglądają, są symbolem niewinności i delikatności. Do tego są łatwo dostępne. W maju wszędzie ich pełno. Nie miałam pojęcia, że są toksyczne. Pierwszy raz o tym słyszę - mówi pani Małgorzata, florystka.

Jednak ta niepozorna, malutka roślina jest silnie toksyczna. – Konwalie zawierają glikozydy nasercowe. Z tego powodu wyciągi z ziela tej rośliny wykorzystuje się jako składniki kropli nasercowych, wzmacniających pracę serca. Niestety związki te mają również właściwości trujące – mówią w rozmowie z mediami specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Obraz
© 123RF.COM

Skutki trującego działania konwalii pokazano w popularnym serialu ”Breaking Bad”, gdzie główni bohaterowie użyli jej jako śmiertelnej broni.
Bez obaw, postawienie konwalii w wazonie i cieszenie się ich wonią nie spowoduje przykrych konsekwencji. Sytuacją zagrażającą zdrowiu i życiu jest spożycie którejkolwiek części kwiatu. Skutkuje ono bólami brzucha, nudnościami, wymiotami, biegunką, osłabieniem, zaburzeniami widzenia i nieregularną pracą serca.

Kiedy już do tego dojdzie, konieczna jest wizyta u lekarza, a często nawet hospitalizacja obejmująca płukanie żołądka i leczenie toksykologiczne.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (13)
Zobacz także