Rzym, kolebka cywilizacji europejskiej, byt, jest i będzie miejscem, które przyciąga jak magnes. Splendor Wiecznego Miasta potrafi zaczarować każdego, bez względu na cel podróży i długość pobytu.
Pierwszą rzeczą, którą zauważamy, jest wygląd zewnętrzny Bazyliki św. Piotra. Nieszczęsna fasada i nawa dobudowane przez Madernę z pewnością zakłóciły harmonię całości, ale i tak nikt nie może pozostać obojętnym, patrząc na kopułę i na plac św. Piotra, objęty wspaniałą kolumnada Berniniego.
Koloseum
Koloseum to wielki amfiteatr o owalnym kształcie, który mógł pomieścić od 40 000 do 50 000 widzów. Siadali oni w porządku hierarchicznym, tzn. według swojej rangi społecznej. Ze stopni widowni do dziś zachowały się tylko mury oporowe, można za to jeszcze zobaczyć wyjścia nazywane womitoriami.
Piazza Navona, fontanna Neptuna
Rzymianie i turyści lubią spacerować w miejscu, gdzie niegdyś wznosił się stadion cesarza Domicjana (w 86 r.), którego przedłużony kształt zachował się do dziś w kształcie placu. Rozsiadają się wśród fontann, kawiarni, altanek i dają się ponieść czarowi muzyków, malarzy, jasnowidzów, chiromantów, klaunów i wszelkiego rodzaju ulicznych naganiaczy.
Pałac Konserwatorów
W Pałacu Konserwatorów miały swoją siedzibę urzędy i władze miejskie. Budynek został wzniesiony w 1570 r. przez Giacoma della Porta. Obecnie można w nim oglądać duża cześć zbiorów starożytnych Muzeów Kapitolińskich.
Plac św. Piotra
Budowa placu rozpoczęła się pod kierunkiem Giovanniego Lorenza Berniniego w 1656 r. z inicjatywy papieża Aleksandra VII. Prace trwały 11 lat. Największą atrakcją jest bez wątpienia kolumnada i obelisk.
Forum Romanum
Dzisiejsze Forum było niegdyś centralną częścią republiki rzymskiej, monumentalnym centrum miasta. Potem dyktatorzy, tacy jak Pompejusz czy Cezar, a następnie cesarze podejmowali starania, aby stworzyć swoje własne centra, co nie znaczy że zaniedbywali tę część miasta.
Schody Hiszpańskie i kościół św. Trójcy
To jedno z miejsc w Rzymie, w których życie nie zamiera ani na chwilę. Najpiękniej wygląda w kwietniu i maju, kiedy schody są usłane kwiatami, ale zajrzeć tu choć na chwilę trzeba o każdej porze roku.
Zamek św. Anioła i most św. Anioła
Do Zamku św. Anioła najlepiej dojść przez most św. Anioła zdobny barokowymi posągami. Zamek pierwotnie był grobowcem - w zamierzeniu cezara Hadriana przeznaczonym dla władcy i jego rodziny, ukończonym w 139 r.
Ogrody Watykanu
Stragan z owocami na placu targowym
W Rzymie jest wiele targów, działających codziennie lub co tydzień, a na wszystkich panuje atmosfera niezwykłego ożywienia. Kłębi się tu kolorowy tłum, który targuje się, porównuje, komentuje - i uwaga - niekiedy kradnie.