Wszystko o ciąży pozamacicznej
13.05.2010 14:32, aktual.: 18.05.2010 14:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kilka lat temu przechodziłam zabieg usunięcia wyrostka robaczkowego.
Słyszałam, że zrosty po tego typu operacji mogą przyczynić się do powstania
ciąży pozamacicznej. Co należy do innych czynników sprzyjających tego
typu powikłaniom?
Witam, mam 29 lat i od paru miesięcy staram się z mężem o dziecko. Kilka lat temu przechodziłam zabieg usunięcia wyrostka robaczkowego. Słyszałam, że zrosty po tego typu operacji mogą przyczynić się do powstania ciąży pozamacicznej. Co należy do innych czynników sprzyjających tego typu powikłaniom? Czym objawia się ciąża pozamaciczna i czy może doprowadzić do bezpłodności? Magda
Każda operacja jamy brzusznej wiąże się z ryzykiem powstania zrostów w miednicy mniejszej, także w okolicy narządów rodnych, a co za tym idzie - może powodować niepłodność mechaniczną. Pojęcie to dotyczy sytuacji, kiedy wskutek zrostów dochodzi do niedrożności jajowodów i uniemożliwiony jest transport komórki jajowej. Inną możliwą sytuacją są zaburzenia uwalniania komórki jajowej z jajników w trakcie owulacji wskutek zrostów około jajnikowych. Powstanie zrostów nie zdarza się jednak każdej pacjentce i jest uwarunkowane osobniczo. Za czynniki sprzyjające ciąży ektopowej, czyli pozamacicznej, uznaje się wspomniane operacje jamy brzusznej, a zwłaszcza na jajowodach, wady strukturalne narządu rodnego, przebyte stany zapalne miednicy mniejszej, stosowanie kształtek wewnątrzmacicznych, ciąże po zastosowaniu technik wspomaganego rozrodu.
Objawy ciąży ektopowej to: brak rozwijającego się pęcherzyka w jamie macicy, wzrost poziomu hormonu ciążowego ß-hCG, obecność pęcherzyka ciążowego poza jamą macicy (najczęściej w bańce jajowodu – ponad 90% przypadków), ból podbrzusza o różnym nasileniu, plamienia, obecność płynu (krwi) za macicą w obrazie ultrasonograficznym. Ciąża ektopowa może być przyczyną niepłodności, kiedy wskutek jej wielokrotnego rozwoju dochodzi do uszkodzenia obydwu jajowodów.
Leczenie najczęściej jest operacyjne, drogą laparoskopii lub laparotomii. Skuteczność jest tym większa im szybciej się postawi właściwe rozpoznanie. Czasami podejmuje się próbę farmakoterapii, o ile jest to bardzo wczesny tydzień i nie ma powikłań. Stosuje się wówczas lek z grupy cytostatyków o nazwie Metotreksat.
Tomasz Olejniczak