Wybieramy doniczki

Wybieramy doniczki

Wybieramy doniczki
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
05.03.2008 15:35, aktualizacja: 05.03.2008 16:10

Choć o urodzie żywych kompozycji roślinnych w naszych domach decyduje piękna zieleń liści, czy wielobarwność kwiatów, ale istotnym dopełnieniem tej kompozycji jest doniczka, w której rośnie nasza roślinka.

Choć o urodzie żywych kompozycji roślinnych w naszych domach decyduje piękna zieleń liści, czy wielobarwność kwiatów, ale istotnym dopełnieniem tej kompozycji jest doniczka, w której rośnie nasza roślinka.

Donice i osłonki mają nie tylko chronić roślinę i służyć do jej hodowli, ale również ją zdobić, dekorować, a często nawet subtelnie podkreślać jej naturalną urodę. I choć obecnie funkcję ozdobnej donicy może pełnić niemal wszystko, to jednak nie we wszystkim nasze kwiaty będą prezentować się równie okazale i urodziwie.

Donice i osłonki zanim ozdobią nasze wnętrza i służyć naszym domowym roślinom, to musimy najpierw odpowiednio je dobrać do potrzeb naszych kwiatów. Każdą doniczkę należy dostosować do formy hodowli kwiatka, rodzaju podłoża, a przede wszystkim do wielkości rośliny – jej liści oraz bryły korzeniowej. W innych doniczkach przecież hodujemy drobne kaktusy, w innych rozłożyste grubosze, strzeliste sansewierie, smukłe barwne storczyki, pnące paprocie, a jeszcze w innych drzewka bonsai.

Doniczki niebanalne

Piękną donicę najłatwiej kupić w dobrym sklepie ogrodniczym lub dobrze wyposażonej kwiaciarni. Tam możemy znaleźć doniczki małe i duże, owalne, kwadratowe, ceramiczne, plastikowe, a nawet stalowe czy wiklinowe. Wybór jest tak wielki i bogaty, że najlepiej swoją decyzję skonsultować ze sprzedawcą, który powinien dobrać coś odpowiedniego dla naszych domowych roślin. Jeśli chcemy, aby nasze kwiaty nie tylko pięknie rosły, ale i okazale prezentowały się w naszych wnętrzach, warto hodować je w donicach czy osłonkach, które swoim kształtem, kolorystyką i wzornictwem dopasowane będą do stylistyki całego wnętrza.

We wnętrzach w stylu wiejskim kwiaty będą świetnie prezentować się w starych emaliowanych lub ceramicznych dzbanach, miedzianych wiadrach, koszach czy nawet zwykłych kobiałkach po truskawkach. Ważne jednak, aby wszelkie wiklinowe osłonki wyłożyć specjalną folią zabezpieczającą koszyk przed przeciekaniem i zawilgoceniem.

Do nowoczesnych wnętrz idealnie pasują proste formy – szklane geometryczne wazony, misy, cynowe wiaderka, czy nawet odpowiednio pomalowane i przede wszystkim oczyszczone puszki po farbie. Z kolei we wnętrzach w stylu romantycznym idealnie będą prezentować się donice zdobione w stylu decoupage, patynowane czy ręcznie malowane. Jako osłonki do kwiatów można z powodzeniem i fantastycznym efektem dekoracyjnym wykorzystać szereg przedmiotów z pozoru zupełnie nie nadających się do hodowli kwiatów.

Wśród najbardziej oryginalnych propozycji sugerujemy łupinę kokosa, duże muszle, stare szkatułki na biżuterię, filiżanki, nocnik kupiony na rynku staroci czy... głęboki wózek dla lalek w przedwojennym stylu. Z kolei zwykłe osłonki kupione w sklepie można udekorować na własny niepowtarzalny sposób – okleić suchymi liśćmi, muszelkami czy koralikami, pomalować ręcznie, obwinąć bibułą czy ozdobną torebką na prezenty.

Piękne i praktyczne

Kupując, czy wykonując własną donicę czy osłonkę musimy pamiętać, by jej dekoracyjność nie przyćmiła jej funkcjonalności. Dla rośliny bowiem najważniejsze jest to, czy donica ma odpowiedni rozmiar i czy gwarantuje swobodny przepływ wody. Osłonki zarówno te zakupione w sklepie, jak i te wykonane z przedmiotów użytku codziennego muszą być większe (najlepiej o 1-2 cm) od donicy, w której rośnie kwiat, abyśmy mogli swobodnie go do takiej osłonki włożyć, podlewać i w miarę potrzeb przesadzać. Duże rośliny, które stawiamy na podłodze warto sadzać w donicach na kółkach lub stawiać na specjalnych podstawkach z kółkami, które ułatwiają przesuwanie ciężkich donic na przykład podczas sprzątania, czy po prostu w celu zmiany aranżacji przestrzeni.

Praktyczne są donice kwadratowe lub prostokątne – zajmują mniej miejsca i są bardziej ustawne od okrągłych. Równie oszczędne pod względem miejsca są donice narożne oraz wiszące, którymi – jeśli tylko nasze wnętrze na to pozwala – warto zastąpić tradycyjne donice. Na rynku dostępne są donice wykonane z różnego typu materiałów, które nie tylko wpływają na ostateczny wygląd donicy czy osłonki, ale i jej funkcjonalność.

Donice cynowe oraz te wykonane ze stali galwanizowanej posiadają specjalne powłoki chroniące je przed rdzą. Z kolei donice ceramiczne bez specjalnej polewy są porowate, dzięki czemu doskonale przepuszczają tlen i wodę. Jednak ich minusem jest biały nalot wapniowy, który tworzy się na ich zewnętrznych ściankach po dłuższym ich używaniu (można go usunąć wodą z octem). Natomiast wszelkie osłonki z grubego szkła, które na dnie nie posiadają specjalnych otworów wymagają odpowiedniego drenażu, który mogą stanowić odłamki ceramicznych naczyń, kamyki lub keramzyt.

Zielone i kwitnące rośliny to prawdziwa radość dla oka. Tym piękniej się one prezentują w naszych wnętrzach, im lepiej są wyeksponowane w eleganckich i niebanalnych donicach. Tym bardziej, że donice pozwalają nie tylko na przechowywanie roślin i dekorowanie przestrzeni, ale i na błyskawiczną zmianę aranżacji zieleni zgodnie z naszą wizją.

Źródło artykułu:WP Kobieta