Wybierz trasę rowerową w swojej okolicy

Wiosenna aura sprzyja wypadom za miasto. Nie ma chyba lepszej formy wypoczynku i rekreacji niż jazda na rowerze. Przygotowaliśmy dla Was interesujące trasy rowerowe, którymi możecie ruszyć w wolnej chwili.

Wybierz trasę rowerową w swojej okolicy

27.04.2006 | aktual.: 25.06.2010 15:56

Wiosenna aura sprzyja wypadom za miasto. Nie ma chyba lepszej formy wypoczynku i rekreacji niż jazda na rowerze. Przygotowaliśmy dla Was interesujące trasy rowerowe, którymi możecie ruszyć w wolnej chwili.

Nawet mieszkając w mieście możesz wyrwać się na kilka godzin z jego zgiełku i wyruszyć którąś z okolicznych tras. W weekendy warto się wybrać gdzieś nieco dalej. Wiosenna aura na pewno będzie sprzyjała takim wypadom.

Podajemy kilka propozycji, kilka tras, którymi warto się wybrać na wiosenną majówkę. Oprócz przyjemności z zażywania spacerów na świeżym powietrzu, będziecie też mogli poznać najbliższą okolicę - wspaniałe miejsca czy zabytki. Trasy oznaczone są pod względem trudności, tak więc każda z was może wybrać odpowiednią dla swoich możliwości.

Z KRAKOWA

Szlak Orlich Gniazd i okolice
Długość trasy: 34 kilometry
Rodzaj: średnia
Start: Kraków
Z Krakowa (z ul. Glogera) ruszamy do Zielonek i Januszowic. Następnie Szlakiem Orlich Gniazd do Ojcowa, Grodziska, Pieskowej Skały, Złotej Góry i Dolina Sąspowska.

Atrakcje
Po drodze - Ojcowski Park Narodowy, "Brama Krakowska" - dwie skały stojące naprzeciw - piękne widoki, w Ojcowie - ruiny wczesnooredniowiecznego zamku, Jaskinia Lokietka oraz Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego, Grodzisko - kościół z XVII wieku, tuż przed Pieskową Skałą słynna "Maczuga Herkulesa" - góra o kształcie maczugi, warto zajrzeć także na zamek nazywany Małym Wawelem, to doskonały punkt widokowy. Dodatkowe informacje:
Z Krakowa jedziemy drogą nr 778, w Januszowicach skręcamy w lewo na Prądnik Korzkiewski, wypatrujemy stadniny koni "Botoja" - dotąd trasa bardzo łatwa. Po skręcie w prawo ruszamy na Skałę (stromo). Za stadniną przekraczamy rzekę Prądnik, po niewielkim podjeździe skręcamy w prawo i dojeżdżamy do Szlaku Orlich Gniazd. Na zamek w Pieskowej Skale nie wolno wprowadzać rowerów. Na Złotej Górze jest pole namiotowe (trzeba podjechać bardzo stromą szosą).

Zamek Tenczyn
Długość trasy: 25 kilometrów (w jedną stronę)
Rodzaj: łatwa
Start: Kraków
Z Krakowa (wzdłuż wałów rzeki Rudawy) do Kryspinowa; dalej ul. Królowej Jadwigi i Olszanicką; Mników, Czułów, Dolina Mnikowska, Rudno.

Atrakcje
Po drodze - Kryspinów to popularne podkrakowskie kąpielisko, rezerwaty przyrody: Dolina Mnikowska i Zimny Dół, ruiny XIV-wiecznego zamku Tenczyn w Rudnie.

Dodatkowe informacje:
Dolina Mnikowska jest zaliczana do najładniejszych krajobrazowo dolinek podkrakowskich. Do zamku Tenczyn - trudny podjazd, ale warto się pomęczyć, by potem móc podziwiać widoki. Powrót do Krakowa tą samą drogą, bez wysiłku pokonujemy ją w 3-4 godziny.

Z WROCŁAWIA LUB WAŁBRZYCHA

Wycieczka 1 lub 2- dniowa: Jaworzyna-Głuszyca-Wałbrzych
Długość trasy: 56 + 25 kilometrów
Rodzaj: średnio trudna
Start: Wrocław lub Wałbrzych
Jaworzyna Ol.-Stary Jawor-Świdnica-Bystrzyca Dolna-Burkatów-Bystrzyca Górna- Lubachów-Jezioro Bystrzyckie-Jugowice-Walim-Rzeczka-Sokolec-Ludwikowice- Bartnica-Kolce-Głuszyca -Osówka-Głuszyca-Jedlina Zdrój-Wałbrzych

Atrakcje
W Jaworzynie można obejrzeć starą parowozownię, gdzie są m. in. pociągi pancerne. Świdnica - kościół Świętych Stanisława i Wacława z najwyższą wieżę kościelną na Śląsku - 103 m. Walim - stare sztolnie wykute przez jeńców obozu Gross-Rosen. W tunelach o długości około 400 m temperatura jest stała - +6 stopni, bez względu na pogodę na zewnątrz.

W okolicy jest 5 kompleksów podziemnych korytarzy: Jugowice, Włodarz, Soboń, Osówka i Sokolec. Osówka - kompleks podziemnych korytarzy robi o wiele większe wrażenie niż w Walimiu. Korytarze mają około 1 km, prawdopodobnie miała tu być kwatera główna Hitlera. Jadąc z Osówki dalej w górę i w lewo można znależć stary bunkier zwany "Kasyno".

Dodatkowe informacje
Z Wrocławia jedziemy pociągiem do Jaworzyny. Do Świdnicy droga jest bardzo ładna i cały czas z górki. W rynku można się zatrzymać i obejrzeć przed Ratuszem barokowe fontanny i figury. Dalej jadąc na południe za dworcem Świdnica Miasto należy odszukać żółty szlak wiodący do Bystrzycy Górnej, gdzie zbaczamy ze szlaku i jedziemy prosto asfaltem.

Za Lubachowem wspinamy się drogą wzdłuż jeziora Bystrzyckiego. Następna miejscowość to Jugowice. Tam wjeżdżamy na czarny szlak. Po mozolnej wspinaczce docieramy do Walimia. Dalsza droga jest przyjemna, głównie z górki i przez przyjemne tereny.

Na drugi dzien wyprawy nie planujemy długiej trasy, ale wspinaczka do Osówki czarnym szlakiem nie jest łatwa. Stąd nieznającym Gór Sowich radzimy wrócić do Głuszycy drogą, którą przyjechaliśmy. Dalej do Wałbrzycha droga jest ładna, ale ruchliwa. Lepiej pojechać na Dworzec Główny. Jest tam mniej ludzi i nie trzeba przedzierać się przez centrum. Czas jazdy 7 godzin + 3,5 godziny Z POZNANIA

Poznań - Luboń - Puszczykowo
Długość trasy: 23 kilometry
Rodzaj: średnio trudna
Start: Poznań

Atrakcje
Las komunalny "Dębina" z 1834 r. - najstarsze okazy drzew w Poznaniu. Rezerwat przyrody "Zalewy Nadwarcianskie" - teren Wielkopolskiego Parku Narodowego. Puszczykowo - znana w okolicach Poznania miejscowość letniskowa. Przy ul. Słowackiego - Muzeum: Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera. W ogrodzie naturalnej wielkości kopie wielu słynnych budowli i rzeźb z całego świata.

Rezerwat przyrody "Pod Dziadem". Rezerwat przyrody "Jezioro Góreckie" - najciekawsze jezioro na terenie WPN; na nim - Zamkowa Wyspa i ruiny pałacyku, który zaprojektował i wybudował w 1824 roku Tytus Działynski z Kórnika.

Dodatkowe informacje: Początek trasy w Lesie Komunalnym Debina za wiaduktem kolejowym. Jedziemy czarnym szlakiem w górę Warty. Wyjeżdżamy z lasu przy ul. Dolna Wilda na szeroki chodnik, następnie skręcamy w lewo na drogę pod lasem. Potem ul. 3 Maja w Luboniu jedziemy nią do samego konca - z asfaltu wyjeżdżamy na piaszczystą ścieżkę.

Z lewej strony widok na Wartę. Przejeżdżamy przez tory kolejowe, dalej ścieżką nad stawem Kocie Doły, przez boisko, nastepnie "wydmiasty" odcinek i wjeżdżamy do lasu. Wąską ścieżką wyjedziemy na leśną drogę i skręcamy w lewo, do parkingu nad brzegiem Watry, i w prawo. Przejeżdżamy przez pierwszy z trzech mostków, lewym brzegiem nad Wartą, mijamy drugi i trzeci mostek. Odbijamy od rzeki w prawo w las, na skrzyżowaniu w lewo.

Wjeżdżamy na ul. C.Ratajskiego, następnie ul. Dworcową, już w Puszczykowie. Z prawej strony mijamy dworzec PKP. Następnie ulicami: Dworcową, Gwarną, Leśną. Od tego miejsca jedziemy szlakiem czerwonym. Wjeżdżamy w las i prosto do szosy którą przecinamy i dalej wąska ścieżką w lesie. Wyjeżdżamy na skraj lasu, mijamy Mogiły Powstanców z 1848 r., drogą z betonowych płyt i w lewo. Po lewej mijamy pomnik Leśników Polskich 1966 r. Przed Ośrodkiem Dyrekcji WPN skręcamy w lewo. Na wysokości parkingu w prawo. Dotarliśmy nad brzeg Jeziora Góreckiego. Z WARSZAWY

Po puszczy Kampinoskiej
Ożarów Maz. - Pociecha - Roztoka - Kampinos - Niepokalanów Długość trasy: ok. 60 km
Rodzaj: średnia
Start: Ożarów Maz.

Atrakcje:
Lipków: Kościół klasycystyczny wybudowany według projektu architekta H. Szpilkowskiego. Dworek klasycystyczny z 1792 roku, odbudowany po zniszczeniach, obecnie plebania z muzeum historii Lipkowa i jego związków z Henrykiem Sienkiewiczem. Rezerwat Zamczysko.

Niepokalanów: Klasztor franciszkanski założony w 1927 roku przez Świętego Maksymiliana Marię Kolbe. Kościół modernistyczny, dzieło architekta Z. Gawlika, w klasztorze muzeum i cela zakonna założyciela zakonu.

Dodatkowe informacje:
Ożarów PKP - ul. Księcia Józefa Poniatowskiego, dalej prosto do konca drogi, tam w prawo, Strzykuły - w lewo, Babice Stare - w lewo, jedziemy drogą Warszawa - Kampinos, na skrzyżowaniu w prawo w kierunku Lipkowa. Z Lipkowa szlakiem czarnym w kierunku Sierakowa, po drodze Izabelin.

W Sierakowie odbijamy od szlaku czarnego w lewo i kierujemy się na Pociechę, wjeżdżamy na szlak zielony. Z Pociechy możemy wyruszyć szlakiem niebieskim w stronę Palmir i przed samym cmentarzem "przesiąść" się na szlak czerwony w lewo na Truskawki. Roztoka -przecinamy tu trasę Błonie - Modlin (Nr 579).

Przejeżdżamy przez most drogowy na Kanale Zaborowskim. Za mostem skręcamy w las szlakiem czerwonym do Kampinosu. Duża Góra. Rezerwat Karpaty - przed Rezerwatem Zamczysko udajemy sie szlakiem niebieskim prosto. Rezerwat Nart im. S. Richtera. Kampinos - dalej asfaltem kierujemy sie w stronę Niepokalanowa. Podkampinos, Krubice, Paprotnia w prawo w trasie Warszawa - Poznań po 200 metrach w lewo w kierunku klasztora w Niepokalanowie. Z OLSZTYNA

Skansen warmińsko-mazurski
Szyldak - Wigwałd - Elgnówko - Olsztynek - Rychnowo - Szyldak
Długość trasy: 45 km
Rodzaj: łatwa
Start: Szydlak

Atrakcje
W Olsztynku znajduje się Park Etnograficzny i Muzeum Budownictwa Ludowego. W Parku zebrano ocalałe po wojnie obiekty ludowej architektury Mazur, Warmii i Powiśla. Do najcenniejszych zabytków zaliczyć można drewniany kościółek oraz zagrodę mazurską.

Dodatkowe informacje
Na trasie Olsztynek - Rychnowo znajdują sie Źródła rzeki Drwecy. Dolina Źródlisk jest otoczona wysokim wąwozem z licznymi Żródłami wypływającymi z bocznych jarów, w których wody wymyły duże głazy narzutowe.

Z GDANSKA, GDYNI LUB SOPOTU

Na Hel!
Żarnowiec - Krokowa - Karwia - Jastrzebia Góra - Rozewie - Władysławowo - Chałupy - Kuźnica - Jastarnia - Jurata - Hel
Długość trasy: 56 kilometrów
Rodzaj: średnia
Start: Żarnowiec

Atrakcje
Jezioro Żarnowieckie, Żarnowiec - opactwo Cysterek z gotyckim kościołem, elektrownia szczytowo-pompowa; Krokowa - pałac z XVII w., Rozewie - latarnia morska z muzeum im. Żeromskiego, Władysławowo - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich (Cetniewo), Mierzeja Helska, Chałupy - słynna plaża, Hel - Muzeum Rybołówstwa, skansen bojowy Marynarki Wojennej, latarnia morska.

Komentarze (0)