Wyciągnij z doniczki. Storczyk zacznie uginać się od kwiatów
Zdania na temat uprawy storczyków są podzielone. Niektórzy uważają ją za w miarę łatwą, inni nie są w stanie utrzymać kwiatów przy życiu. Oto kilka prostych porad, dzięki którym może w końcu uda nam się ta sztuka. Warto zacząć od usunięcia nawozu.
05.10.2023 | aktual.: 05.10.2023 07:53
Storczyki to niezwykle popularne w Polsce kwiaty. Często goszczą w naszych domach, zdobią parapety albo trafiają do nas w ramach okolicznościowego prezentu. Powszechnie uchodzą za rośliny stosunkowo łatwe w pielęgnacji – przynajmniej na tle innych gatunków – jednak w czasie ich uprawy łatwo popełnić poważny błąd. Trzeba uważać szczególnie jesienią, to trudny czas dla storczyków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jesienna pielęgnacja storczyków. Pamiętaj o jednej ważnej rzeczy
Pielęgnacja roślin różni się w zależności od pory roku, szczególnie w Polsce, gdzie warunki atmosferyczne ulegają sporym zmianom. Jesienią warto zorganizować storczykom tzw. okres przejściowy, którego celem będzie przygotowanie kwiatów do nadejścia zimy oraz ich "zahartowanie".
Wieczorem otwórzmy okno, aby przyzwyczajać je do zmieniającej się stopniowo temperatury. Chłodne powietrze sprawi, że rośliny zaczną kwitnąć i wypuszczą nowe pędy. Zachowajmy jednak ostrożność – otwarcie okna nie może doprowadzić do przeciągu, którego storczyki nie lubią.
Chrońmy storczyki przed suszą i zmianami temperatury
Jeżeli trzymamy doniczki na parapecie, musimy bardzo uważać. Powietrze w pobliżu kaloryferów jest gorące i suche, co oczywiście szkodzi kwiatom. Lepiej odsunąć je w bezpieczne miejsce, gdzie nie będą narażone na niszczący wpływ gorącego powietrza napływającego od grzejników, bo inaczej błyskawicznie zmarnieją.
Zadbajmy też o nawilżenie powietrza w domu – pomoże to nie tylko roślinom, ale również i nam. Możemy kupić specjalne nawilżacze albo trzymać na kaloryferze mokry ręcznik, który będzie parować. Bardziej profesjonalnym sposobem jest regularne spryskiwanie kwiatów albo ułożenie doniczek na mokrym keramzycie.
Ostrożnie z nawozem. W zimie storczyki go nie potrzebują
Nawożenie roślin to sztuka. Nie wystarczy dawać go dużo, trzeba wiedzieć, jaki będzie odpowiedni oraz dobrze wymierzyć dawkę. Jesienią zmniejszamy ilość nawozu, po czym zupełnie rezygnujemy z niego zimą – od grudnia do marca – gdy rośliny wchodzą w okres uśpienia. W czasie spowolnionej wegetacji składniki odżywcze nie są pobierane w tak dużych ilościach, a nadmiar odkłada się w korzeniach.
Storczyki podlewamy raz w tygodniu, możemy też zraszać, aby chronić je przed suchym powietrzem, lub zorganizować im kąpiel. Storczyki wkładamy na pół godziny do miski z wodą. Jeśli korzenie storczyków mają szary kolor, to znaczy, że potrzebują więcej wilgoci.
Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!