Nie jest tajemnicą, że alkohol ma destrukcyjny wpływ na organizm człowieka. Regularne spożywanie wysokoprocentowych trunków może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym uszkodzenia wątroby, serca oraz układu nerwowego. Długotrwałe nadużywanie alkoholu wpływa również negatywnie na zdrowie psychiczne, prowadząc do zaburzeń emocjonalnych i uzależnienia.
Jak spożywanie alkoholu wpływa na twarz?
Nie tylko narządy wewnętrzne cierpią z powodu nadużywania alkoholu. Ślady tego nałogu mogą być również widoczne na twarzy. Częste spożywanie alkoholu prowadzi do odwodnienia skóry, co skutkuje jej szarością i utratą elastyczności. Dodatkowo alkohol może powodować zaczerwienienia i obrzęki, które są trudne do ukrycia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dieta kolagenowa. Jak działa na skórę?
U wielu osób można zaobserwować wyraźne zaczerwienienie twarzy, a czasem nawet pojawienie się purpurowych plam. Dzieje się tak, ponieważ alkohol powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co w przypadku nadmiernego spożycia może skutkować ich pękaniem i powstawaniem charakterystycznych pajączków. Zjawisko to jest szczególnie zauważalne u osób z jasną karnacją.
"Nadmierne spożywanie alkoholu sprawia, że twarz z czasem staje się szara, matowa i pojawia się na niej coraz więcej zmarszczek. Naczynia krwionośne zaczynają się coraz bardziej rozszerzać, czego efektem są tzw. pajączki oraz opuchnięcia" - pisze terapeuta Bartłomiej Jaśkiewicz na stronie osrodeknowezycie.pl.
Skóra starzeje się szybciej i pojawiają się niedoskonałości
Picie alkoholu osłabia produkcję kolagenu, co ma bezpośredni wpływ na kondycję naszej skóry. Kolagen jest kluczowym białkiem, które odpowiada za jej jędrność i elastyczność. Gdy jego produkcja zostaje zaburzona, skóra staje się pomarszczona i traci swój młodzieńczy wygląd. W efekcie osoby nadużywające alkoholu mogą wyglądać na starsze, niż są w rzeczywistości.
Regularne spożywanie alkoholu może pogarszać ogólny stan skóry, prowadząc do zwiększenia liczby wyprysków i nasilenia trądziku. Alkohol zaburza równowagę hormonalną, co skutkuje wzmożoną produkcją sebum. To z kolei sprzyja pojawianiu się niedoskonałości.
"Trunki wysokoprocentowe wywołują wypryski, mogą prowadzić do pojawienia się trądziku różowatego. Dodatkowo alkohol wypłukuje witaminę C i A, przez co skóra jest bardziej narażona na negatywne działanie słońca czy obecnych w powietrzu zanieczyszczeń" - ostrzega Bartłomiej Jaśkiewicz.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.