Wycinasz tuje? Lepiej to przeczytaj
Chcesz wyciąć tuje we własnym ogrodzie? Zanim sięgniesz po nożyce sprawdź, czy robisz to zgodnie z prawem. W niektórych przypadkach wymagane jest zezwolenie. Warto znać przepisy i nie dać się zaskoczyć!
10.11.2023 | aktual.: 11.11.2023 14:53
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zmiana krajobrazu ogrodu, choroby krzewów lub po prostu chęć odświeżenia otoczenia... Powodów, dla których możemy chcieć wyciąć tuje, jest wiele. Pozostaje pytanie - czy jest to legalne?
Zasady wycinki drzew i krzewów
Prawo mówi jasno. Bez problemu możemy pozbyć się drzew i krzewów złamanych i wywróconych w wyniku działania czynników naturalnych, wypadku lub katastrofy.
W przypadku zdrowych drzew zezwolenie na ścięcie nie jest wymagane, gdy obwód pnia mierzony na wysokości pięciu cm nie przekracza:
- 80 cm w przypadku topoli, wierzby, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
- 65 cm w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
- 50 cm w przypadku pozostałych gatunków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W kwestii krzewów przepisy są mniej restrykcyjne. Bez zezwolenia możemy wyciąć krzewy rosnące w skupisku o powierzchni do 25 m².
Muszą być to jednak rośliny, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Zezwolenie na wycinkę krzewów będzie konieczne, gdy znajdują się one na terenach wpisanych do rejestru zabytków.
Czy można wyciąć tuje bez zezwolenia? Przepisy z 2023 roku
Jeśli chcemy pozbyć się tuj z własnej posesji, zazwyczaj możemy usunąć je na takiej samej zasadzie jak krzewy. Bez zezwolenia możemy wyciąć tuje, które rosną w skupisku do 25 m².
Sytuacja zmienia się, gdy tuje osiągają bardzo duże rozmiary. Wtedy są traktowane jak drzewa. Aby być pewnym, że nie łamiemy prawa, przed rozpoczęciem wycinki warto zmierzyć obwód pnia na wysokości pięciu cm nad ziemią. Jeśli przekroczy on 50 cm to konieczne będzie zgłoszenie zamiaru wycięcia krzewu do urzędu.
Zobacz też: Wlej pod tuję przed zimą. Będzie niezniszczalna
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl