Wycofano refundację na leki przy rozsianym raku piersi. Damięcka komentuje
Od maja leki stosowane w przypadku rozsianego raka piersi HER2 dodatniego zostały usunięte z listy farmaceutyków refundowanych. Kobiety zmagające się z chorobą onkologiczną znalazły się w kryzysowej sytuacji. Matylda Damięcka skomentowała sprawę w typowy dla siebie sposób.
22.05.2021 16:22
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W maju z listy leków refundowanych zniknęły terapie stosowane przy rozsianym raku piersi. Mowa o lekach Kadcyla oraz Lapatinib i kapecytabina, które są stosowane u kobiet z rakiem piersi HER2 dodatnim. Dla wielu Polek były szansą na życie, ostatnią deską ratunku w krytycznej sytuacji. Obecnie nie wiadomo, czy zamieszanie wokół cofnięcia refundacji jest świadomą decyzją Ministerstwa Zdrowia, czy niefortunnym błędem, który, niestety, może mieć tragiczne konsekwencje.
Szef resortu Adam Niedzielski w wywiadzie dla RMF FM powiedział, że rozmawiał na ten temat z wiceministrem Maciejem Miłkowskim, który w resorcie odpowiada za refundację. - Mamy takie podejście, że absolutnie nie będziemy ograniczali dostępności do tego leczenia - zapewnił na antenie.
Damięcka komentuje cofnięcie refundacji
Matylda Damięcka, znana aktorka, ale również artystka, która w mediach społecznościowych publikuje swoje grafiki, komentujące ważne, przełomowe oraz kontrowersyjne wydarzenia w Polsce, przygotowała wymowny rysunek, który symbolicznie ukazuje tragiczną sytuację kobiet chorujących na nowotwór piersi.
Grafikę zatytułowała "Polska z przerzutami". Obraz ukazuje kobiecą pierś z niezagojoną blizną po operacji, na której są jeszcze świeże szwy. W hashtagach umieściła hasła: oddajcie refundacje, komu przerzuty komu, bo minister zdrowia idzie do domu, zabrano wszystkie linie leczenia pacjentom z diagnozą rana piersi z przerzutami do mózgu.
W komentarzach pod grafiką odezwały się m.in. kobiety, które zmagały się lub właśnie walczą z chorobą nowotworową. Dziękują Damięckiej za jej symboliczny gest. "Ależ mocny przekaz! Dziękuję w imieniu swoim i koleżanek Amazonek", "Dziękuję. Pacjentka onkologiczna", "Mistrzyni dobitności", "Chory kraj", "Mocny i ważny przekaż. To bardzo cenne, co robisz" - czytamy.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl