Widzisz przy drzwiach? "Mieszkanie przeznaczone do włamu"
- Krzyżyk to jest informacja, że mieszkanie jest przeznaczone do włamu. Że jest już wobec tego mieszkania jakiś plan. (...) Symbol taki jak kawałek domku bądź odwrócona litera Y to informacja, że jest tutaj założony alarm i trzeba jednak uważać - ujawnił były policjant Robert Koniuszy. Symboli używanych przez złodziei jest więcej.
Wakacje już za dwa tygodnie. Większość z nas ma już zaplanowane wyjazdy. Niezależnie od tego, czy opuszczasz dom na weekend, czy na dwa tygodnie, pamiętaj o tym, aby odpowiednio go zabezpieczyć.
W 2021 roku odnotowano aż 71 tys. włamań. Większość z nich miała miejsce w okresie wakacyjnym. Znaleziono zaledwie połowę sprawców. Jak ochronić swój dom? Możesz to przewidzieć, bowiem złodzieje działają według określonych schematów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sprytny złodziej. Nie boi się nawet drapieżników
Czytaj także: Ostrzeżenie dla działkowców. Policja apeluje
Zauważyłeś takie znaki na klatce? Nie bagatelizuj ich
Statystyki nie pozostawiają złudzeń. W wakacje dochodzi do największej ilości włamań, co ma związek z częstymi wyjazdami. Złodzieje tygodniami obserwują mieszkania, nierzadko pozostawiając przy nich znaki. Jeśli zauważysz, że na twojej klatce pojawiły się nietypowe rysunki przedstawiające zygzak, koło, krzyżyk, otwartą książkę bądź prostokąty, to znak, że rabusie szykują skok. Poinformuj o tym swoich sąsiadów. Nie wahajcie się zgłosić tego na policję.
- Krzyżyk to jest informacja, że mieszkanie jest przeznaczone do włamu. Że jest już wobec tego mieszkania jakiś plan. (...) Symbol taki jak kawałek domku bądź odwrócona litera Y to informacja, że jest tutaj założony alarm i trzeba jednak uważać. Symbol pięciu kamyczków (mogą one być ułożone lub narysowane w pobliżu drzwi wejściowych) to informacja, że są drogocenne rzeczy w środku. Jest też symbol otwartej książki, który oznacza, że mieszka tutaj samotna kobieta. Mamy też dwa prostokąty nachodzące na siebie i to jest informacja, że mieszkaniec jest strachliwy, że się boi i tutaj można nawet wejść, kiedy on przebywa w domu. Przekreślony okrąg to informacja, że jest to mieszkanie, do którego nie warto wchodzić. Zygzak - w mieszkaniu jest pies - ujawnił na antenie "Dzień dobry TVN" Robert Koniuszy, oficer policji w stanie spoczynku, ekspert ds. bezpieczeństwa.
Jak zabezpieczyć się przed włamaniem? Zdaniem Roberta Koniuszego, oficera policji, ekspert ds. bezpieczeństwa trzeba zainwestować w alarm oraz monitoring.
- Można zamontować kamerę, która nie jest aż tak duża, obraca się o 360 stopni i wszystko widzi, i w telefonie komórkowym mamy informację, czy ktoś wszedł, czy nie. Są sensory, które rozlokowane po pokoju dają taką informację do kamery, że ktoś jest i ona potrafi się w odpowiednim miejscu pojawić, żeby uchwycić np. twarz złodzieja. (...) - tłumaczył na antenie "Dzień Dobry TVN".
Jak się zabezpieczyć?
Jak zabezpieczyć dom, żeby złodziej nie mógł się włamać? Zamki antywłamaniowe to podstawa. Nie oszczędzaj na nich. Nie zapomnij o zamknięciu okien przed wyjazdem. Warto zainstalować na nich także dodatkowe zabezpieczenia.
Masz w domu drogocenną biżuterię lub sprzęty? Schowaj je w sejfie lub wywieź do rodziny czy przyjaciół. Jeśli masz taką możliwość, poproś ich, żeby raz na jakiś czas pojawili się w twoim domu. Nie zapomnij też o tym, aby zostawić zapaloną lampkę, np. nocną.
Złodzieje obserwują mieszkania tygodniami. Kiedy zauważą, że w mieszkaniu pali się światło, pomyślą, że ktoś w nim jest. Obecność mieszkańca z pewnością zniechęci ich do włamania.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.