Trwa ładowanie...
d3lifdo
Ludzie

Wykorzystują dziewczynki do przeprowadzania samobójczych zamachów

Wiele z młodych dziewcząt wykorzystywanych przez islamskich terrorystów z
organizacji Boko Haram do przeprowadzenia samobójczych zamachów, najpewniej nie wie, że przenosi
ładunki wybuchowe, które zostaną zdetonowane
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wykorzystują dziewczynki do przeprowadzania samobójczych zamachów
(AFP/Eastnews)
d3lifdo

Wiele z młodych dziewcząt wykorzystywanych przez islamskich terrorystów z organizacji Boko Haram do przeprowadzenia samobójczych zamachów, najpewniej nie wie, że przenosi ładunki wybuchowe, które zostaną zdetonowane - powiedziała ekspertka ONZ.

Od kilku miesięcy Boko Haram coraz częściej decyduje się na samobójczą formę zamachów, przeprowadzanych na północnym wschodzie Nigerii albo w sąsiednich krajach: Kamerunie, Czadzie czy Nigrze. W większości zamachy przeprowadzają tam młode kobiety albo dziewczęta - często nawet w wieku 11-12 lat.

Zdaniem Leili Zerrougui, która jest specjalną wysłanniczką ONZ ds. wykorzystania dzieci w konfliktach zbrojnych, ładunki wybuchowe są detonowane zdalnie z pewnej odległości.
- Wiele z nich nie wie, że zostanie wysadzonych w powietrze - powiedziała Zerrougui, wskazując na młody wiek dziewczynek.

d3lifdo

Krwawych zamachów samobójczych w Nigerii, w których tylko w ostatnich miesiącach zginęły setki ludzi, dokonują islamscy ekstremiści z Boko Haram. Mordują oni zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów, którym zarzucają nieprzestrzeganie prawa islamskiego, szariatu, w narzucanej przez nich radykalnej wersji.

Założona w 2002 roku organizacja Boko Haram początkowo stawiała sobie za cel walkę z zachodnią edukacją.
W 2009 roku rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.
W wyniku islamistycznej rebelii w tym jednym z najludniejszych krajów Afryki zginęło co najmniej 17 tys. osób, a 2,6 mln musiało opuścić miejsca zamieszkania.

(PAP), kot/ mc/

* Zabójczy dżihadyści Boko Haram*

d3lifdo

Podziel się opinią

Share
d3lifdo
d3lifdo