Wylej na kostkę. Mech i chwasty dosłownie się rozpuszczą

Wylej na kostkę. Mech i chwasty dosłownie się rozpuszczą

Zarośnięta kostka brukowa nie wygląda estetycznie
Zarośnięta kostka brukowa nie wygląda estetycznie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
14.06.2023 08:45

Kostka brukowa to jeden z najpopularniejszych materiałów "zdobiących" nasze podwórka. Chociaż prezentuje się elegancko, ma jedną, dużą wadę — w szczelinach często pojawiają się chwasty i mech. Podpowiadamy, jak usunąć je w skuteczny sposób.

Kostka brukowa to stosunkowo tani materiał, bowiem metr kwadratowy to wydatek zaczynający się od 30 do 80 złotych. Samo ułożenie nawierzchni nie jest skomplikowane, za to efekt często przebija najśmielsze oczekiwania. Niestety, w szczelinach często pojawiają się chwasty, a powierzchnię zaczyna pokrywać mech.

Dlaczego na kostce brukowej pojawia się mech i chwasty?

Zarówno mech, jak i chwasty wyrastają w miejscach, które są zacienione i wilgotne, dlatego tak często pokrywają one przestrzenie pomiędzy bloczkami. Dlatego tuż przed położeniem kostki, powinno się dokładnie zdrenować nawierzchnię. Sprawi to, że ziemia nie będzie tak wilgotna, a co za tym idzie, chwasty nie będą chciały się na niej rozwijać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pojedyncze chwasty czy mech nie będą stanowiły większego problemu. Jednak jeśli zaczną intensywnie porastać kostkę, może doprowadzić to do tego, że nawierzchnia będzie się rozluźniać i przemieszczać. Wszystko to przez rozrastające się korzenie roślin.

Polej tym kostkę brukową. Pozbędziesz się mchu i chwastów

Ocet i herbicydy to preparaty, które doskonale radzą sobie z usunięciem zarówno mchu, jak i chwastów. Niestety, nie są to metody pozbawione wad. Herbicydy nie powinny być używane przez osoby, które wcześniej nie miały z nimi styczności. Bazują one na bardzo silnych środkach chemicznych, które wykorzystane w nieodpowiedni sposób, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Chodzi tu zarówno o nasze zdrowie, jak i kondycję trawnika oraz roślin wokół. Wystarczy lekki podmuch wiatru, żeby preparat przeniósł się na trawnik czy kwiaty. Herbicydy nieodwracalnie je uszkodzą.

Ocet działa podobnie. Jeśli roztwór choćby skapnie na trawę, wówczas wypali ją do korzeni. Na szczęście istnieje inna metoda, która jest równie skuteczna. Polega ona na wylaniu wrzątku na kostkę brukową.

Gorąca woda uszkodzi chwasty do korzeni. Wystarczy wylać ją na bruk, a następnie przetrzeć szczotką ze sztywnym włosiem. Po chwastach i mchu nie będzie śladu. To metoda, która wymaga precyzji, bowiem istnieje ryzyko poważnego poparzenia. W trakcie zabiegu zadbaj o to, aby w wokół kostki nie znajdował się żaden człowiek czy też zwierzę.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta