Wylej na trawnik. Szybko odżyje po zimie
Nie ma nic przyjemniejszego dla oka niż gęsty, zielony trawnik. Jednak utrzymanie go w idealnym stanie nie jest łatwe, zwłaszcza po zimie. Aby przywrócić mu dawny blask, warto zastosować rozcieńczony nawóz.
Pierwsze słoneczne dni to idealny czas na to, by zająć się ogrodem po zimie. Często niestety problemem, z którym muszą sobie poradzić ogrodnicy, jest przerzedzony i zniszczony trawnik.
Mrozy, przymrozki, śnieg, deszcz, a także ciągłe deptanie - wszystko to sprawia, że murawy są narażone na wiele niekorzystnych czynników, dlatego potrzebują odpowiedniej regeneracji. Wystarczy prosty sposób, by znów cieszył nasze oczy.
Regeneracja trawnika krok po kroku
Jak zauważyć, że trawnik potrzebuje regeneracji? Przede wszystkim pojawiają się na nim liczne ubytki, a kolor trawy staje się niezdrowy, żółto-brązowy. Jeżeli pragniesz cieszyć się gęstym, intensywnie zielonym trawnikiem, skorzystaj z poniższych wskazówek. Efekty zastosowania tych porad zobaczysz szybciej, niż ci się wydaje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sposoby na więdnące kwiaty
Pierwszym krokiem jest dokładne wygrabienie, pomagające usunąć martwe części trawy, które blokują prawidłowe wchłanianie wody i cennych składników odżywczych przez glebę. Następnie warto zabrać się za wpływającą na zagęszczenie trawnika wertykulację, zwaną także skaryfikacją. To proces polegający na nacięciu korzeni trawy, usuwający resztki mchu i chwastów, a także użyźniający glebę i sprawiający, że ziemia będzie miała lepszy dostęp do promieni słonecznych. Co ważne, wertykulację można przeprowadzić na trawie, która rośnie przez co najmniej dwa sezony.
Zobacz także: Zapomniana roślina wraca do łask. Będzie hitem ogrodów
Doskonały nawóz. Polej tuż po wysianiu
Kolejnym etapem regeneracji trawnika jest uzupełnienie ubytków. To jest odpowiedni moment na tzw. dosiewanie, jednak przed tym konieczne jest spulchnienie ziemi. Następnie, w miejscach, gdzie powstały ubytki, rozsiej nasiona i przykryj je cienką warstwą gleby. Po dosiewaniu warto jak najniżej skosić trawnik, co przyspieszy wzrost nowej trawy i sprawi, że nierówności nie będą już widoczne.
Na sam koniec, kiedy temperatura będzie utrzymywać się na stałym poziomie, tj. 15 stopni Celsjusza, podlej trawnik rozcieńczonym nawozem. Pamiętaj, aby przestrzegać zaleceń producenta. Regeneracja trawnika jest procesem czasochłonnym, ale zdecydowanie wartym wysiłku. Jeśli wykonasz wszystkie kroki prawidłowo, w krótkim czasie będziesz mógł cieszyć się gęstym, miękkim i żywozielonym trawnikiem.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl