Połóż na środku ogrodu. Rano pożegnasz wszystkie ślimaki

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?
Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

13.06.2024 13:05, aktual.: 13.06.2024 13:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Widok ślimaków w ogrodzie nie cieszy nikogo. Nie dość, że pozostawiają po sobie obślizgły ślad, to dodatkowo wyjadają rośliny, warzywa i owoce. Walka z nimi nie jest prosta, ale jest możliwa. Wystarczy sięgnąć po jeden kuchenny produkt.

Dieta ślimaków jest zaskakująco różnorodna. W ich menu znajdziemy zarówno świeże, soczyste liście sałaty, jak i obumarłe resztki roślinne. Niektóre gatunki ślimaków są prawdziwymi smakoszami i gustują w truskawkach, malinach czy nawet grzybach. Młode pędy roślin, delikatne kwiaty czy dojrzewające owoce to dla nich prawdziwy przysmak.

Chociaż są niepozornej wielkości, jeśli populacja ślimaków zrobi się zbyt liczna, szkody w ogrodzie mogą być ogromne. Jak więc skutecznie się ich pozbyć, nie naruszając przy tym roślin?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najlepsze sposoby na ślimaki

W sklepach możemy znaleźć mnóstwo specjalistycznych środków do walki ze ślimakami, jednak nie zawsze są one skuteczne, a dodatkowo mogą wpłynąć na nasze uprawy. Dlatego dobrze jest sięgnąć po naturalne rozwiązanie. Potrzebny produkt znajdziesz w kuchni, a dokładniej w lodówce.

Do przygotowania pułapki na ślimaki potrzebujesz mleko, wodę i szklany słoik. Przygotuj mieszankę mleka i wody, wlej ją do słoika lub innego pojemnika i wieczorem zakop go w ogrodzie. Po kilku godzinach, a najlepiej rano, zobaczysz, że pułapka zwabiła ślimaki, które skuszone zapachem mleka, wpadły do środka.

Pamiętaj, że pułapka działa najlepiej w nocy, kiedy ślimaki są najbardziej aktywne. Kiedy już szkodniki znajdą się w naczyniu, wystarczy wynieść naczynie z dala od ogrodu i pozbyć się jego zawartości. Jeśli masz problem z dużą ilością ślimaków, użyj większego pojemnika. 

Innym sprawdzonym sposobem są pułapki po z piwa. Do kartonu po mleku lub saku wlej napój i zostaw w ogrodzie. Następnie umieść pułapkę w miejscu, gdzie zauważysz najwięcej ślimaków np. między kwiatami lub warzywami. Rano wynieś pułapkę z dala od ogrodu i pozbądź się jej zawartości.

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

Pomrowy, najbardziej uciążliwe ślimaki w ogrodzie, niszczą rośliny, podgryzając liście, kwiaty, pędy i łodygi. Skuteczną metodą walki z nimi jest również pułapka przygotowanie roztworu drożdży z wodą.

Dodatkowo warto wykorzystać naturalne właściwości roślin odstraszających ślimaki. Posadzenie majeranku, szałwii, rumianku czy cząbru sprawi, że szkodniki będą omijać ogród szerokim łukiem, dzięki nieprzyjemnemu dla nich zapachowi tych ziół.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (93)
Zobacz także