Wypadanie rzęs może świadczyć o chorobie. Jakie są jego najczęstsze przyczyny?
Wypadanie rzęs to naturalny proces, który zachodzi każdego dnia. Codziennie tracimy 2-3 rzęsy, a na ich miejscu pojawiają się kolejne. Co jednak, jeśli przerzedzają się w szybszym tempie? Na nadmiernie wypadające rzęsy nie pomoże przedłużanie ani zagęszczanie u kosmetyczki. Trzeba działać od środka – odpowiednimi odżywkami, zmianą diety i wyeliminowaniem czynników, które mogą leżeć u źródła tej niepokojącej przypadłości.
05.07.2018 | aktual.: 01.08.2018 11:14
Dlaczego wypadają rzęsy?
Wypadające rzęsy to najczęściej skutek nieodpowiedniej pielęgnacji albo objaw problemów ze zdrowiem. Może wynikać np. z niedbale przeprowadzanego demakijażu twarzy i oczu albo pozostawiania na noc niezmytego tuszu. Pocieranie oka płatkiem kosmetycznym osłabia rzęsy, zwłaszcza jeśli jest on nasączony preparatem kiepskiej jakości (z dużą zawartością konserwantów). Mleczka, płyny micelarne i inne substancje do codziennego oczyszczania wrażliwych okolic oczu nie powinny mieć w składzie detergentów takich jak SLS i chlorek sodu (sodium chloride). Najlepiej, by były tłuste, bo takie świetnie radzą sobie z rozpuszczaniem kosmetyków.
Wypróbuj też odżywki do rzęs. Znajdziesz je na WP radarOkazji.
Wypadanie rzęs może być też efektem codziennego używania zalotki, która zwiększa ich łamliwość i osłabia przyczepność. Tak samo niekorzystny wpływ mają na nie popularne zabiegi przedłużania rzęs metodą objętościową polegające na doklejaniu do jednej naturalnej rzęsy kilku sztucznych, co na dłuższą metę prowadzi do ich obciążenia. Kleje używane do przytwierdzania rzęs mogą zawierać szkodliwą substancję o nazwie formaldehyd. Zdarza się, że hamuje ona wzrost włosków i wywołuje alergie bądź infekcje o podłożu bakteryjnym i grzybiczym.
Poza tym do przerzedzania się naturalnej bariery ochronnej oka prowadzą:
- reakcje alergiczne oraz stany zapalne powiek i spojówek,
- zakażenie nużeńcem (pasożytem bytującym w mieszkach włosowych),
- łysienie plackowate i przyjmowanie chemioterapii,
- dieta uboga w: witaminy A, D, E i witaminy z grupy B, żelazo, biotynę, cynk, białka oraz kwasy tłuszczowe omega-3,
- zaburzenia hormonalne związane z ciążą, menopauzą lub niedoczynnością tarczycy,
- przebywanie w środowisku zanieczyszczonym dymem papierosowym, smogiem czy spalinami.
Wypadanie rzęs może być również skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków.
Domowe sposoby na wypadające rzęsy
Aby wzmocnić wypadające rzęsy, jeśli to możliwe, trzeba zacząć od unikania czynnika, który przyczynia się do pogorszenia ich stanu. Dobrze jest też rozpocząć kurację odżywką do rzęs zawierającą bimatoprost, chlorek 1-metylonikotynamidu oraz naturalne składniki wzmacniające rzęsy, czyli np. ekstrakt z ogórka, zieloną herbatę, witaminę A oraz witaminę B12. Przed jej aplikacją zawsze trzeba zdejmować soczewki kontaktowe, bo substancja może zostać przez nie wchłonięta. Wypadaniu rzęs można zapobiec także olejek rycynowy, który nakłada się wieczorem po demakijażu tak samo jak tusz do rzęs, a rano zmywa się go z oczu ciepłą wodą. Można użyć do tego oczyszczonej i zdezynfekowanej szczoteczki po starym tuszu. Efektów należy spodziewać się po kilku tygodniach stosowania.