UrodaWypadanie włosów – sprawdź swoją wiedzę

Wypadanie włosów – sprawdź swoją wiedzę

Wypadanie włosów – sprawdź swoją wiedzę
Źródło zdjęć: © 123RF

14.04.2016 16:43, aktual.: 18.04.2016 11:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lśniące, łatwo układające się i mocne włosy to duży atut naszej urody. Ich kruchość, łamliwość, brak elastyczności, a przede wszystkim nadmierne wypadanie mogą świadczyć o tym, że nie dbamy o nie wystarczająco. Czy wiesz co wpływa na to, jak wyglądają nasze włosy i jak zapewnić im odpowiednią pielęgnację?

Lśniące, łatwo układające się i mocne włosy to duży atut naszej urody. Ich kruchość, łamliwość, brak elastyczności, a przede wszystkim nadmierne wypadanie mogą świadczyć o tym, że nie dbamy o nie wystarczająco. Czy wiesz co wpływa na to, jak wyglądają nasze włosy i jak zapewnić im odpowiednią pielęgnację?

* Skąd się biorą gęste i grube włosy?* Wbrew pozorom, na to ile jest i jak grube są nasze włosy, mamy ograniczony wpływ. Jest to uwarunkowane genetycznie, a także związane z… barwą włosów. Osoby o ich jasnym kolorze mają więcej mieszków włosowych, ale wyrastają z nich cieńsze włosy. Osoby ciemnowłose często wyglądają, jakby miały bujniejsze czupryny, ponieważ ich owłosienie jest grubsze w przekroju. Gęstość i grubość włosów to nie jedyne czynniki wpływające na to, czy nasza czupryna postrzegana jest jako bujna. Elastyczność włosów, ich połysk, a także wypadanie w granicach normy to czynniki, które sprawiają, że wyglądamy zdrowo i atrakcyjnie. Na te jednak, w przeciwieństwie do uwarunkowań genetycznych, mamy wpływ i to duży.

Co to znaczy, że włosy przechodzą przez fazy?

To, że nasze włosy rosną w 3 fazach, to jedna z cech, które odróżniają nas od ssaków. W pierwszym etapie włos rośnie – trwa to kilka lat. Co ciekawe, w fazie wzrostu jest zawsze ponad ¾ włosów na naszej głowie. Także na tym etapie kształtuje się ostateczny kolor włosa – dzięki wytwarzaniu melaniny, czyli barwnika. Druga faza włosa nosi nazwę ketagenowej, czyli przejściowej i trwa zaledwie kilkanaście dni. W jej trakcie, opuszka włosa rogowacieje i ulega zanikowi, a także przesuwa się ku górze. Ostatnia faza trwa kilka miesięcy – to faza spoczynkowa (telogenowa), obejmuje do 20% wszystkich włosów.

Utrata ilu włosów dziennie to norma?

Właściwe mycie włosów, czyli jakie?

Na pewno należy zrezygnować z mycia włosów zbyt ciepłą wodą, która nie tylko wysusza skórę głowy, ale niepotrzebnie stymuluje pracę gruczołów łojowych. Jeśli do higieny włosów używamy letniej wody, nie ma przeciwwskazań, aby myć je codziennie. Co do kosmetyków, szampon należy dobierać do kondycji skóry głowy, a odżywkę do stanu włosów. Jeśli włosy szybko przetłuszczają się, to skóra głowy wymaga normalizacji w obrębie gruczołów łojowych – wybierzemy więc szampon do włosów przetłuszczających się. Nie wyklucza to tego, że włosy od połowy długości mogą być zniszczone i przesuszone, szczególnie, jeśli poddawane są zabiegom farbowania lub codziennie poddawane zabiegom modelowania. Wybierzemy wtedy odżywkę do włosów wymagających nawilżenia.

Po umyciu włosów, owijamy je ręcznikiem, nie wycieramy i nie wykręcamy, bo grozi to uszkodzeniami mechanicznymi struktury łodygi. Kiedy tylko to możliwe, warto pozwalać włosom naturalnie wysychać.

Czy wiesz na czym polega prawidłowe czesanie włosów?

Po pierwsze nie rozczesujemy ich na mokro, chyba, że pod prysznicem – po nałożeniu odżywki do spłukiwania. Włosy najlepiej rozczesywać wtedy grzebieniem o grubych, szeroko rozstawionych ząbkach, zaczynając od końcówek, a kończąc u nasady. Dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów to podstawa. Dobrze, aby działały kompleksowo, a jednocześnie były odpowiedzią na indywidualne potrzeby naszych włosów i skóry głowy, jak np. Vitapil Lotion, który w swoim składzie zawiera m.in. ekstrakt z bambusa, proteiny jedwabiu i keratynę. Delikatnie wtarty w skórę głowy po myciu i osuszeniu ręcznikiem, stymuluje porost nowych włosów, nawilża skórę głowy, odżywia, nabłyszcza włosy, a także je regeneruje. Suche włosy czeszemy bardzo delikatnie, najlepiej szczotką z naturalnego włosia. Zbyt częste i intensywne czesanie uszkadza strukturę włosów.

Jaki wpływ na włosy ma nasz styl życia?

Zbilansowana, zróżnicowana dieta to bardzo istotny element dbania o kondycję naszych włosów. Kiedy funkcjonujemy w ciągłym biegu, czy też decydujemy się na kuracje odchudzające lub diety eliminacyjne, a także w okresie rekonwalescencji po przebytych infekcjach, niedobory wielu składników mineralnych w naszym organizmie nie mogą dziwić. Warto wtedy, z myślą o kondycji całego organizmu, a więc i włosów, wspomagać dietę suplementami diety. Warto, aby były one specjalnie opracowane pod kątem dostarczania niezbędnych dla kondycji włosów składników odżywczych, w odpowiednich proporcjach, np. Vitapil.

Do czynników degradujących zdrowie i atrakcyjny wygląd naszych włosów należy dodać: niewystarczającą ilość snu, brak ruchu powodujący osłabienie krążenia krwi i niedotlenienie organizmu oraz stres. Osłabione, silnie wypadające włosy to częste oznaki negatywnego oddziaływania stresu na nasz organizm. Wdrożenie do codziennej praktyki: 30 minut ruchu na świeżym powietrzu, rytuału wyciszania się przed snem i trenowania technik relaksacyjnych, np. oddechowych pozwoli na znaczącą poprawę kondycji całego organizmu, co znajdzie także swoje odzwierciedlenie w wyglądzie naszych włosów.

_ Artykuł powstał przy współpracy z Vitapil._

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (4)