Przeszczep włosów - na czym polega i ile kosztuje?
Przeszczep włosów to obecnie niezwykle popularny zabieg zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, którzy codziennie mierzą się z przypadłością utraty włosów. Dzięki zabiegowi przeszczepienia negatywne skutki łysienia można odwrócić, a nieinwazyjna forma leczenia pozwala normalnie funkcjonować przez jego okres.
20.08.2018 | aktual.: 26.08.2018 11:14
Na czym polega przeszczep włosów?
Przeszczep włosów uważany jest za niezwykle skuteczny w momencie, kiedy zostały wypróbowane wszelkie podstawowe metody leczenia łysienia. Sam zabieg polega na przeszczepie włosów z miejsc, gdzie wciąż obecne jest owłosienie, nawet z okolic brwi i wąsów. Po raz pierwszy zabieg przeszczepiania włosów wykonany został w 1939 roku przez pochodzącego z Japonii lekarza Okuda.
Przeszczep włosów - dlaczego włosy wypadają?
Jedną z najczęstszych przyczyn utraty włosów są zaburzenia hormonalne wywołane m.in. przewlekłym stresem, nieprawidłową dietą, przyjmowanymi lekami i chorobami. Męskie łysienie spowodowane jest najczęściej działaniem testosteronu, który zostaje zamieniony na DHT, negatywnie działający na mieszki włosowe. Działaniu DHT nie ulegają włosy znajdujące się na potylicy, które są dzięki temu odporne na wypadanie. W przypadku kobiet łysienie androgenowe przytrafia się o wiele rzadziej i spowodowane jest najczęściej utratą żeńskich hormonów, czyli estrogenów.
Przeszczep włosów - przeciwwskazania
Najważniejszymi przeciwwskazaniami do zabiegu przeszczepu włosów są m.in. choroby takie jak nowotwory, cukrzyca, zapalne stany skóry głowy, zaburzenia hormonalne oraz łysienie plackowate, które jako jedyne nie może być leczone za pomocą przeszczepu włosów.
Ile kosztuje przeszczep włosów?
Cena przeszczepu włosów waha się w zakresie od 1 500 do 10 000 zł, do których dodawana jest często dożywotnia gwarancja na skuteczność zabiegu. Koszt zabiegu zależy od kliniki, w której planujemy go przeprowadzić oraz od powierzchni łysienia.
Należy wiedzieć, że w okresie 2 tygodni po przejściu operacji przeszczepione włosy wypadną, żeby po trzech tygodniach uruchomić proces ponownego wzrostu. Oprócz tego przez pierwsze kilka dni po zabiegu może utrzymywać się ból i pieczenie, dlatego lekarz powinien przepisać pacjentowi środki przeciwbólowe oraz antybiotyk. Dzięki niemu powstałe strupki odpadną, a skóra zagoi się znacznie szybciej.
Pierwsza wizyta fryzjerska może odbyć się dopiero po dwóch tygodniach od zabiegu przeszczepienia włosów, kiedy skóra głowy dojdzie do pełnej sprawności. Natomiast po przeszczepie włosów na rzęsy czy brwi należy pamiętać, że nowe włosy będą cały czas rosnąć, dlatego powinno się je regularnie przycinać. Jeżeli pomimo przeprowadzenia zabiegu proces łysienia nie zatrzymał się, rok po przeszczepie włosów poleca się wykonać kolejny, dokładnie w miejscu porostu świeżych cebulek.