Trwa ładowanie...

Wysoki cholesterol u przyszłej matki odbija się na zdrowiu dziecka

Wysoki poziom złego cholesterolu (LDL) u kobiety przed zajściem w ciążę 5-krotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zbyt wysokiego poziomu LDL u dziecka w życiu dorosłym - poinformowali naukowcy podczas Kanadyjskiego Kongresu Kardiologicznego w Montrealu.

Wysoki cholesterol u przyszłej matki odbija się na zdrowiu dzieckaŹródło: Thinkstockphotos
dnmkmal

Wysoki poziom złego cholesterolu (LDL) u kobiety przed zajściem w ciążę 5-krotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zbyt wysokiego poziomu LDL u dziecka w życiu dorosłym - poinformowali naukowcy podczas Kanadyjskiego Kongresu Kardiologicznego w Montrealu. Wnioski pochodzą z analizy danych dostarczonych przez prospektywne badania Framingham Heart Study (FHS), które prowadzone są w Stanach Zjednoczonych od 1948 roku i doprowadziły do zidentyfikowania czynników ryzyka chorób układu krążenia.

Pierwotnie badaniami objęto 5209 osób w wieku od 30 do 62 lat, u których nie występowały objawy chorób układu sercowo-naczyniowego, oraz które wcześniej nie przeszły udaru mózgu lub zawału. W obserwacjach wzięły później udział także ich dzieci i wnuki. "Nikt inny nie mierzył poziomu cholesterolu u młodych osób, nie mówiąc już o młodych kobietach przed zajściem w ciążę. Dzięki informacjom pochodzącym z FHS mogliśmy przyjrzeć się tej zależności" - mówi autor analizy, dr Michael Mendelson ze Szpitala Dziecięcego w Bostonie (Boston Children's Hospital).

"Ryzyko wystąpienia wysokiego poziomu cholesterolu nie jest w pełni wyjaśnione znanymi czynnikami genetycznymi czy środowiskowymi. W grę może wchodzić epigenetyka, polegająca na zmianie ekspresji genów, na co wpływ może mieć ekspozycja na wysoki poziom cholesterolu w łonie matki. Efekt może być widoczny nawet dekady później" - zauważa badacz.

Kolejnym krokiem będzie zbadanie mechanizmu leżącego u podstaw tego działania.

(PAP/ma)

dnmkmal
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnmkmal