Trwa ładowanie...

Wysoki cholesterol u przyszłej matki odbija się na zdrowiu dziecka

Wysoki poziom złego cholesterolu (LDL) u kobiety przed zajściem w ciążę 5-krotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zbyt wysokiego poziomu LDL u dziecka w życiu dorosłym - poinformowali naukowcy podczas Kanadyjskiego Kongresu Kardiologicznego w Montrealu.
Share
Wysoki cholesterol u przyszłej matki odbija się na zdrowiu dziecka
Źródło: Thinkstockphotos
d1gfsaz

Wysoki poziom złego cholesterolu (LDL) u kobiety przed zajściem w ciążę 5-krotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zbyt wysokiego poziomu LDL u dziecka w życiu dorosłym - poinformowali naukowcy podczas Kanadyjskiego Kongresu Kardiologicznego w Montrealu. Wnioski pochodzą z analizy danych dostarczonych przez prospektywne badania Framingham Heart Study (FHS), które prowadzone są w Stanach Zjednoczonych od 1948 roku i doprowadziły do zidentyfikowania czynników ryzyka chorób układu krążenia.

Pierwotnie badaniami objęto 5209 osób w wieku od 30 do 62 lat, u których nie występowały objawy chorób układu sercowo-naczyniowego, oraz które wcześniej nie przeszły udaru mózgu lub zawału. W obserwacjach wzięły później udział także ich dzieci i wnuki. "Nikt inny nie mierzył poziomu cholesterolu u młodych osób, nie mówiąc już o młodych kobietach przed zajściem w ciążę. Dzięki informacjom pochodzącym z FHS mogliśmy przyjrzeć się tej zależności" - mówi autor analizy, dr Michael Mendelson ze Szpitala Dziecięcego w Bostonie (Boston Children's Hospital).

"Ryzyko wystąpienia wysokiego poziomu cholesterolu nie jest w pełni wyjaśnione znanymi czynnikami genetycznymi czy środowiskowymi. W grę może wchodzić epigenetyka, polegająca na zmianie ekspresji genów, na co wpływ może mieć ekspozycja na wysoki poziom cholesterolu w łonie matki. Efekt może być widoczny nawet dekady później" - zauważa badacz.

Kolejnym krokiem będzie zbadanie mechanizmu leżącego u podstaw tego działania.

(PAP/ma)

POLECAMY:

* Ciężarne kobiety z internetu dowiedzą się jak i co jeść*

* Za szybko chcemy schudnąć po ciąży*

* Otyłość może się przenosić z matki na dziecko*

Co jeść podczas ciąży?

d1gfsaz

Podziel się opinią

Share
d1gfsaz
d1gfsaz