Pokój w plastry i rozłóż w ogrodzie. Ślimaki znikną w jedną noc
Ślimaki to zmora wielu ogrodników. Na szczęście istnieje prosty, humanitarny sposób na pozbycie się tych nieproszonych gości. Wykorzystaj do tego tanie warzywo, które z pewnością masz w kuchni – buraki ćwikłowe.
Pojawiają się w zasadzie znikąd, zwłaszcza po deszczu. Ślimaki to niezapowiedziani goście, których żaden ogrodnik nie chce widzieć na swojej działce. O ile kilka osobników nie stanowi wielkiego zagrożenia, to ich większa ilość może poważnie zniszczyć uprawy.
Ślimaki w ogrodzie
Dziury w liściach, srebrzyste ślady śluzu, zjedzone do samej ziemi sadzonki, zgryzione owoce i warzywa, zwłaszcza te rosnące nisko. To oznaki tego, że w twoim ogródku zadomowiły się ślimaki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Malowniczy region Polski. "Często przez turystów pomijany"
Przydomowa działka jest dla nich prawdziwym rajem. Nie dość, że znajdują w nim pożywienie w postaci ich ulubionych roślin, to do tego panują tam warunki, które wprost uwielbiają.
Pułapka na ślimaki. Zrób ją z buraków ćwikłowych
Zamiast sięgać po chemiczne środki ochrony roślin, które mogą być szkodliwe dla środowiska, warto wypróbować naturalne i humanitarne metody. Jedną z nich jest wykorzystanie buraków ćwikłowych jako przynęty do stworzenia pułapki na ślimaki. Metoda ta jest nie tylko ekologiczna, ale także bezpieczna dla innych mieszkańców ogrodu.
Jak ją stworzyć? Pokrój buraki ćwikłowe w grube plastry. Ułóż je w jednym miejscu w ogródku, najlepiej tam, gdzie zaobserwowałeś objawy żerowania ślimaków.
Następnie pozostaw przynętę na noc. Ślimaki, zwabione zapachem buraków, zgromadzą się wokół nich.
Poczekaj do rana. Załóż rękawice i zbierz wszystkie ślimaki, które zgromadziły się wokół buraków. Przenieś ślimaki w inne miejsce, jak najdalej od swojego ogródka, aby nie wróciły do Twoich upraw. Pamiętaj, aby zawsze używać rękawiczek, ponieważ ślimaki mogą przenosić różne patogeny.
Jeśli nie masz buraków ćwikłowych, możesz równie skutecznie użyć innych warzyw i owoców, takich jak: ziemniaki, marchew czy jabłko.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl