Wytrzymałe zabawki dla psa. Jak wybrać bezpieczne i trwałe produkty?

Wytrzymałe zabawki dla psa. Jak wybrać bezpieczne i trwałe produkty?

Wytrzymałe zabawki dla psa. Jak wybrać bezpieczne i trwałe produkty?
Źródło zdjęć: © pexels.com | Josh Sorenson
Marlena Kostyńska
30.01.2019 08:51

Gryzak, piłka lub patyk dla psa to popularne zabawki dla czworonogów, które mogą jednak nie przetrwać starcia z silnymi szczękami pupila. Właściwy dobór zabawek jest ważny również dlatego, że niskiej jakości tworzywa sztuczne mogą zaszkodzić zwierzęciu. W końcu może się zdarzyć, że pies przegryzie zabawkę i połknie jej fragment. Podpowiadamy, jakie wytrzymałe zabawki dla psa wybrać.

Wytrzymałe zabawki dla psa – na co zwrócić uwagę?

Zabawki dla psów powinny być wytrzymałe, co możliwe jest jedynie wtedy, gdy zostaną wykonane z wysokiej jakości materiałów. Jeśli nie będziemy przywiązywać do tego wagi, może się okazać, że niedroga zabawka już po jednym użyciu nie będzie się do niczego nadawała – nawet jeśli trafi w zęby małego psa. Ważne jest, żeby wybierać zabawki z nietoksycznych tworzyw od sprawdzonych producentów.

Sporym ułatwieniem dla właścicieli czworonogów, poszukujących wytrzymałych zabawek dla swojego pupila, będą wskazówki od samych producentów. Zabawki dla psów powinny mieć specjalne oznaczenia, informujące o tym, czy dany produkt przeznaczony jest dla szczeniaków, czy też dla psów małych, średnich lub dużych. Warto zwracać uwagę również na to, czy dana zabawka została opracowa w taki sposób, by nadawała się do gryzienia czy do przeciągania. Niektóre produkty sprawdzą się podczas siłowania się z pupilem lub aportowania, ale pies nie powinien traktować ich jako zabawek do żucia.

Wytrzymałe zabawki dla psa – gryzaki

Popularnym rodzajem zabawki dla psa jest gryzak. Dwa podstawowe typu to gryzaki z tworzyw sztucznych oraz gryzaki naturalne. Jeśli chodzi o te pierwsze, to jeśli mają odpowiednią konstrukcję, pomogą w pielęgnacji dziąseł i uzębienia czworonoga. Do wyboru mamy np. gryzaki w kształcie hantli, stożków czy kości. Ciekawym rozwiązaniem są gryzaki aromatyzowane lub gryzaki, w których wnętrzu umieszcza się smakołyki. Tego rodzaju zabawki dłużej zajmą uwagę psa.

Warto zwrócić uwagę na to, czy pies lubi zabawki wydające dźwięki. Niektóre zwierzaki przepadają za takimi gryzakami, dla innych piszczący dźwięk możemy być zniechęcający lub powodować nadmierne pobudzenie.

Gryzaki naturalne to dobre rozwiązanie, jeśli szukamy wytrzymałej zabawki dla psa. Najbardziej wytrzymałe produkty z tej kategorii to gryzaki z drewna, rogu jelenia czy bawoła, a także gryzaki z bulwy korzeniowej portugalskiego wrzośca drzewiastego. Ze względu na swoją wytrzymałość to świetne rozwiązanie dla dużych psów. Trzeba jednak liczyć się z tym, że należą one do droższych zabawek. Gryzaki naturalne pomagają psu pozbyć się kamienia nazębnego.

Wytrzymałe zabawki dla psa – sznury i szarpaki

Trwałymi zabawkami dla psów są przeznaczone do przeciągania i targania sznury czy szarpaki. Już z założenia muszą one mieć znaczną wytrzymałość, by mogły spełnić swoją podstawową funkcję. Tego rodzaju zabawki powinniśmy dobrać z uwzględnieniem wielkości psa. Mniejsze zwierzaki powinny być w stanie z łatwością chwycić zabawkę w pysk, a dla dużych pupili przeznaczone są sznury o mocnym splocie oraz szarpaki z wytrzymałych tworzyw.

Wytrzymałe zabawki do aportowania dla psa

Wybierając wytrzymałe zabawki do aportowania, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy są odpowiednio lekkie dla naszego pupila. Praktycznym rozwiązaniem będą poręczne dyski oraz frisbee, których kształt pozwala na swobodne rzucanie, a pies z łatwością przyniesie taką zabawkę. Alternatywą dla frisbee może być ringo albo klasyczna piłka dla psa. Jeśli z czworonogiem udajemy się na spacery w okolicy zbiorników wodnych, warto wybrać zabawkę, która będzie unosiła się na wodzie.