Wyznaczono konkretną temperaturę w pracy. Gdy spada, możesz iść
Do Polski powracają mrozy. W czasie mroźnej zimy warto zadać sobie jedno, ważne pytanie: jaka temperatura jest zbyt niska, żeby pracować? Warunki, w jakich możemy przebywać w miejscu pracy, zostały ściśle określone w przepisach prawa.
09.01.2024 | aktual.: 09.01.2024 15:03
Zima jak zawsze zaskoczyła wszystkich. Gdy słupki spadają poniżej 10 stopni na minusie, nie mamy ochoty wychodzić z domu. A co, jeśli dodatkowo ogrzewanie nie daje rady? Gdy w miejscu pracy trzęsiemy się z zimna, a pracodawca nie jest w stanie zapewnić przyzwoitych warunków, możemy z powodzeniem się spakować i iść do domu. Prawo jasno określa, jaka temperatura powinna panować w zakładach pracy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W jakiej temperaturze nie można pracować? Jasne przepisy
Obowiązek utrzymania właściwej temperatury w miejscu pracy należy do pracodawcy. To wymóg prawny, który został uregulowany w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku, które dotyczy ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Mimo że temperatura panująca w różnych zakładach pracy do pewnego stopnia jest uzależniona od specyfiki takiego czy innego zawodu, to jednak nie powinna spadać poniżej ściśle określonych norm.
W przypadku przestrzeni biurowej oraz prac fizycznych o lekkim charakterze temperatura nie może być niższa niż 18 stopni Celsjusza. Z kolei w przypadku wszelkich innych rodzajów pracy wymagana przez prawo temperatura wynosi 14 stopni Celsjusza. Jeśli pracodawca nie jest w stanie zapewnić odpowiednich warunków, powinien natychmiast wstrzymać pracę.
Normy dotyczące temperatury dotyczą też szkół. Kiedy nie ma lekcji?
Podobne zasady odnośnie minimalnej temperatury dotyczą również szkół. W tej dziedzinie przepisy określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 roku, dotyczące bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach edukacyjnych. Porusza ono ważną kwestię, mianowicie jaka temperatura powinna panować w klasie podczas lekcji.
W przypadku szkół nie może być ona niższa niż 18 stopni Celsjusza. Jeśli zapewnienie minimalnej temperatury, a zarazem odpowiedniego komfortu uczniów, nie jest możliwe, dyrektor powinien bezsprzecznie odwołać zajęcia. Dyrektor może również zawiesić lekcji, jeśli temperatura na dworze spadnie poniżej 15 stopni na minusie. Zaległe lekcje zostaną przeprowadzone w innym terminie.
Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!