Blisko ludziZ wiekiem seks jest coraz lepszy!

Z wiekiem seks jest coraz lepszy!

Z wiekiem seks jest coraz lepszy!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

04.01.2012 21:35, aktual.: 12.03.2012 09:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wbrew obiegowej opinii starzenie się nie wpływa negatywnie na zadowolenie kobiet z seksu. Badania opublikowane na łamach „The American Journal of Medicine” wykazały, że jest odwrotnie: z upływem lat ich satysfakcja seksualna może być jeszcze większa.

Wbrew obiegowej opinii starzenie się nie wpływa negatywnie na zadowolenie kobiet z seksu. Badania opublikowane na łamach „The American Journal of Medicine” wykazały, że jest odwrotnie: z upływem lat ich satysfakcja seksualna może być jeszcze większa. Tak przynajmniej twierdzą specjaliści z University of California, San Diego School of Medicine oraz Veterans Affairs San Diego Healthcare System (USA).

Przez 40 lat obserwowali 806 kobiet, które w chwili opracowywania raportu były średnio w wieku 67 lat. Aż 63 proc. z nich było już po menopauzie, ale nadal uprawiało seks.

Co druga kobieta, która miała partnera, utrzymywała kontakty seksualne w ostatnich 4 tygodniach. Z wiekiem są one na ogół rzadsze, ale aż 67 proc. aktywnych seksualnie kobiet twierdzi, że zawsze lub prawie zawsze osiąga orgazm.

Wiek nie wpływa też, a przynajmniej nie musi wpływać, na jakość przeżywania orgazmu. Z badań wynika, że zarówno najmłodsze, jak i najstarsze kobiety równie często są z niego zadowolone. Choć nie zawsze mają wysoki popęd seksualny.

Zaledwie jedna piąta aktywnych seksualnie kobiet przyznała, że odczuwa wysokie libido. U jednej trzeciej jest on niewielki, a 40 proc. badanych twierdziło, że nigdy lub prawie nigdy nie odczuwało jakiegokolwiek pożądania seksualnego.

Jedna z autorek badań dr Elizabeth Barrett-Connor z UCSD School of Medicine tłumaczy w komentarzu do badań, że kobiety uprawiają seks z różnych powodów, nie tylko wtedy, gdy mają takie pragnienie. Może być on wyrazem np. ich zadowolenia ze związku z partnerem.

„Kobiety nie podejmują kontaktów seksualnych tylko wtedy, gdy są zadowolone z seksu. Nawet jeśli nie dochodzi u nich do pełnego zbliżenia, to satysfakcję daje im intymność, czułość i opiekuńczość, szczególnie w długotrwałym związek z partnerem” – uważa główna autorka raportu, prof. Susan Trompeter z UCSD School of Medicine.

Dodaje, że emocjonalne i fizyczne zbliżenie może być dla kobiety nawet ważniejsze niż przeżywanie orgazmu. Jej zdaniem w ocenie życie seksualnego kobiet liczy się zatem nie tyle sama aktywność seksualna czy jej brak, lecz to, jaką czerpią satysfakcję w kontaktach z partnerem.

Z tego powodu nawet zaawansowany wiek nie pozbawia kobiet zadowolenia z życia intymnego. Z badań wynika, że prawie połowa pań powyżej 80. roku życia jest zawsze lub niemal zawsze usatysfakcjonowana seksualnie. A jeśli przeżywają orgazm, to mogą czerpać z niego satysfakcję podobną do tej, jaką mają młode kobiety.

(PAP/ma)

POLECAMY:

* W jakim wieku seks jest najlepszy?

Życie erotyczne osób starszych
*

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także