Za dużo tłuszczów, za mało warzyw
Z badań wynika, że nastolatki odżywiają się źle, jedzą zbyt wiele produktów z dużą zawartością tłuszczu, unikając świeżych warzyw i owoców. Taki stan rzeczy zawdzięczają rodzicom - twierdzą naukowcy.
Zdecydowana większość nastolatków źle się odżywia i za mało rusza - donosi najnowsze wydanie pisma "American Journal of Preventive Medicine". Będzie to miało istotny wpływ na ich zdrowie w dorosłym życiu.
ZWIERZENIA INTERNAUTÓW-internautow-5983072153678465a)
Naukowcy z University of California i San Diego State University postanowili sprawdzić, jak żyją młodzi Amerykanie - czy uprawiają sporty, prawidłowo się odżywiają i nie spożywają zbyt dużej ilości tłuszczów.
Na potrzeby badania przeanalizowali zachowania prawie 900 młodych osób (w wieku 11-15 lat) i odkryli, że u blisko 80 proc. istnieje zagrożenie zdrowia, wynikające z nieprawidłowej diety i zbyt małej aktywności fizycznej. Tylko 2 proc. uczestników przestrzegało zaleceń, dotyczących wszystkich czterech, uwzględnionych w badaniu, zachowań zdrowotnych. Zachowaniami tymi były - poziom aktywności fizycznej, czas spędzany na oglądaniu telewizji, ilość spożywanych kalorii oraz dzienne spożycie owoców i warzyw. Dodatkowo oceniano zachowania zdrowotne rodziców badanych dzieci.
Okazało się, że 55 proc. nastolatków nie wykazywało żadnej aktywności fizycznej, jednak chłopcy byli nieco aktywniejsi (59 proc.) niż dziewczęta (33,6 proc.). Około 30 proc. badanych spędzało przed telewizorem ponad dwie godzinny dziennie. Znaczna większość młodych ludzi nie przestrzegała też zaleceń dotyczących zdrowego odżywiania - jedynie niewielki odsetek spożywał rekomendowaną przez lekarzy i dietetyków, dzienną dawkę owoców i warzyw.
Naukowcy zauważyli też, że tryb życia rodziców wpływa na zachowania dzieci. Rodzice, którzy nie palili i zdrowo się odżywiali, bardzo korzystnie oddziaływali na zachowania zdrowotne swoich córek i synów.
Kierujący badaniami dr Alvaro Sanchez mówi: "Otrzymane przez nas wyniki pokazują, że zdecydowana większość nastolatków nie przestrzega zalecanej diety i ma zbyt mało ruchu. Chociaż w ostatnich latach prowadzone są liczne kampanie, promujące zdrowy tryb życia, wciąż nie umiemy skutecznie zachęcić młodych ludzi do dbania o siebie już od najmłodszych lat". (PAP) kap/ tot/