Zaburzenia masy ciała i nielegalne używki idą w parze
Nastolatki z niedowagą lub nadwagą o 20-40 proc. częściej stosują nielegalne substancje niż młodzież o prawidłowej masie ciała – wynika z włoskich badań, które publikuje pismo „PLoS ONE”.
Nastolatki z niedowagą lub nadwagą o 20-40 proc. częściej stosują nielegalne substancje niż młodzież o prawidłowej masie ciała – wynika z włoskich badań, które publikuje pismo „PLoS ONE”. Do takich wniosków doszli naukowcy z włoskiej Rady Naukowej ds. Badań w Pizie, którzy przebadali ponad 33 tys. włoskich uczniów szkół średnich, w wieku 15-19 lat. Zebrano informacje na temat stosowania narkotyków i innych nielegalnych substancji oraz wyliczono dla każdego wskaźnik masy ciała (BMI).
Młodzież wykonywała również test pozwalający ocenić ryzyko zaburzeń odżywiania (jak anoreksja i bulimia) oraz stopień przejmowania się swoją wagą. Okazało się, że nastolatki z nadwagą oraz niedowagą, zwłaszcza dziewczęta, stosowały w ostatnim czasie o 20-40 więcej nielegalnych substancji niż ich rówieśnicy o prawidłowej wadze. Zagrożenie zaburzeniami jedzenia częściej dotyczyło młodzieży ważącej ponad normę.
Analiza wykazała też, że związek między nieprawidłową masą ciała a nadużywaniem nielegalnych substancji był uwarunkowany w dużym stopniu samooceną nastolatków, wpływem przyjaciół oraz poziomem wykształcenia rodziców.
Na przykład, młodzież z nadwagą przyznająca się do stosowania w ostatnim czasie narkotyków i leków częściej miała przyjaciół robiących to samo oraz poważne problemy z rodzicami i w szkole, niż rówieśnicy, którzy nie stosowali ostatnio nielegalnych substancji.
Na tej podstawie naukowcy oceniają, że związek między nieprawidłową masą ciała i stosowaniem narkotyków lub leków nie ma charakteru przyczynowo-skutkowego, ale u podłoża jednego i drugiego leżą najprawdopodobniej takie same czynniki społeczne i psychologiczne.
Autorzy pracy liczą, że wyniki ich badań pomogą lepiej planować działania mogące zredukować liczbę młodych ludzi nadużywających nielegalnych substancji, cierpiących na zaburzenia odżywiania się oraz problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.
(PAP/ma)