FitnessZachorowalność i umieralność na raka płuca u polskich kobiet należy do najwyższych w Europie

Zachorowalność i umieralność na raka płuca u polskich kobiet należy do najwyższych w Europie

Prawie co trzeci Polak nie dożywa 65. roku życia, a stale rosnąca zachorowalność i umieralność na raka płuca u polskich kobiet należy do najwyższych w Europie - napisał w liście otwartym do europosłów ekspert zdrowia publicznego prof. Witold Zatoński.

Zachorowalność i umieralność na raka płuca u polskich kobiet należy do najwyższych w Europie
Źródło zdjęć: © 123RF

08.10.2013 | aktual.: 08.10.2013 17:00

Koszty związane ze skutkami palenia tytoniu są trzykrotnie większe niż dochód ze sprzedaży papierosów - napisał w liście otwartym do europosłów ekspert zdrowia publicznego prof. Witold Zatoński. Zaapelował, aby głosując nad dyrektywą tytoniową, wzięli pod uwagę względy zdrowotne.

Jedynym argumentem używanym przez polityków w dyskusji nad dyrektywą tytoniową jest podejmowanie wątku negatywnych skutków ekonomicznych oraz pozbawienie obywateli wolności wyboru. Tymczasem oba argumenty są nieprawdziwe - twierdzi Zatoński. Przekonywanie na korzyść palenia bez brania pod uwagę zgonów spowodowanych przez palenie jest - według niego - nadużyciem. Profesor podkreślił, że z powodu palenia umiera w Polsce przedwcześnie niemal 55 tys. osób rocznie.

- Warto przypomnieć, że prawie co trzeci Polak nie dożywa 65. roku życia, a stale rosnąca zachorowalność i umieralność na raka płuca u polskich kobiet należy do najwyższych w Europie - podkreślił profesor w liście do polskich europarlamentarzystów. Dodał, że Polska w ostatnich latach stała się "głównym hamulcowym" w pracach nad ograniczeniami palenia.

- Proszę o otrzeźwienie. Proszę o przejście do grupy głosującej za życiem - zaapelował prof. Zatoński.

We wtorek Parlament Europejski ma przegłosować stanowisko ws. dyrektywy tytoniowej, której od początku towarzyszą kontrowersje. Głosowanie miało się odbyć tuż po wakacjach, jednak zostało przełożone. Organizacje pozarządowe odebrały to jako rezultat lobbingu koncernów tytoniowych, obwiniając je o przedłużanie prac.

Europosłowie z różnych frakcji PE zgłosili wiele poprawek. Te zaproponowane przez polskich europosłów są zgodne ze stanowiskiem polskiego rządu, który od początku prac nad dyrektywą tytoniową wypowiadał się przeciwko zakazowi dot. sprzedaży papierosów slim i mentolowych.

Polska jest największym producentem gotowych wyrobów tytoniowych i drugim co do ilości producentem tytoniu w UE.

Profesor Witold Zatoński jest prezesem Fundacji Promocji Zdrowia. Kieruje Zakładem Epidemiologii i Prewencji Nowotworów warszawskiego Centrum Onkologii. Prowadzi badania nad zdrowiem mieszkańców Polski, a szczególnie nad epidemiologią zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej.

(PAP/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (320)