Zaczął się sezon na meszki. Stosuj tani babciny środek
Meszki to wyjątkowo uciążliwe owady, z którymi zmagamy się od maja aż do końca wakacji. Ich ukąszenia są bolesne, a w skrajnych przypadkach mogą być niebezpieczne. Na szczęście istnieją proste sposoby na to, jak odstraszyć meszki.
14.06.2023 20:14
Meszki to niewielkie owady, które mają zaledwie kilka mm długości, jednak potrafią mocno uprzykrzyć życie człowieka. Najczęściej występującym gatunkiem w Polsce jest bolimuszka. Żywi się ona krwią ludzką i zwierzęcą.
Co na meszki? Zastosuj babciny środek
Co najlepiej działa na meszki? Oczywiście sprawdzą się w tym przypadku repelenty, które stosujemy także na komary czy kleszcze, ale jeśli nie chcemy korzystać z chemicznych, drogich środków ze sklepu, również istnieje rozwiązanie. Meszki, podobnie jak komary, nie lubią niektórych zapachów. Odstrasza je chociażby aromat cebuli czy czosnku, ale także liści pomidorów. Dobrym pomysłem jest więc zasadzenie tych warzyw na balkonie. Warto również zaopatrzyć się w geranium, werbenę oraz pelargonie, a także zasiać zioła - bazylię, szałwię oraz tymianek.
Sposób na meszki, który znały i stosowały już nasze babcie, to także naturalne olejki eteryczne. Najlepiej sprawdzi się w tym wypadku aromat goździkowy, ale możemy zastosować również zapach eukaliptusowy, lawendowy, miętowy oraz waniliowy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co przyciąga meszki?
Meszki przyciąga natomiast m.in. zapach potu. Dobrze więc dbać o higienę, szczególnie w upalne dni, kiedy mamy tendencję do pocenia się. Popularnym sposobem na meszki, jak też na komary, jest zażywanie dużych ilości witaminy B, która zmienia zapach potu. Z drugiej strony, meszki przyciąga też wilgotne powietrze - możemy się ich spodziewać chociażby po deszczu.
Ukąszenia meszek są wyjątkowo dokuczliwe, ale najlepiej powstrzymać się od rozdrapywania skóry w tym miejscu. Może to doprowadzić nawet do groźnego w skutkach wtórnego zakażenia. Meszki co prawda nie przenoszą chorób ani nie są jadowite, jednak ich ślina jest toksyczna. Ukąszenie oznacza nie tylko świąd, ale także opuchliznę oraz odczyn alergiczny.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl