Dzwoni obcy numer? Nigdy nie zaczynaj rozmowy od tego słowa

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego?
Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

12.06.2024 15:13, aktual.: 12.06.2024 19:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na pewno zdarzyło ci się odebrać telefon od nieznanego numeru. Zdarza się, że po drugiej stronie słuchawki są oszuści, którzy chcą zdobyć twoje pieniądze lub dane. Dlatego zanim zdążysz się rozłączyć, warto uważać na wypowiedziane słowa.

Oszustwa telefoniczne to zmora naszych czasów. Manipulanci i złodzieje wymyślają coraz to nowsze formy naciągania ludzi, ale cel jest zawsze ten sam - wyłudzenie pieniędzy lub danych. Do niedawna najczęstszymi oszustwami była metoda "na wnuczka", gdzie rozmówca podszywał się pod członka rodziny, prosząc o pilną pomoc finansową. Zdarzają się także fałszywe konkursy, gdzie zwycięzca ma opłacić koszt wysyłki lub podatku.

Niektórzy przestępcy podszywają się zza funkcjonariusza policji lub pracownika banku, informując o rzekomym zagrożeniu konta, przy czym nakłaniają na przekazanie danych lub wykonanie przelewu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak nie dać się oszukać przez telefon?

Oszust podszywający się pod pracownika banku rozpocznie rozmowę od próby zastraszenia cię potencjalną utratą pieniędzy. Użyje odpowiednich słów, aby skłonić cię do podjęcia natychmiastowych, ryzykownych działań. Może ostrzegać, że ktoś próbuje wziąć na ciebie pożyczkę, wykonać podejrzany przelew lub wypłacić pieniądze z twojego konta.

Dana osoba będzie podkreślać, że brak reakcji z twojej strony może skutkować poważnymi stratami finansowymi. Jeśli dasz się nabrać na te sztuczki, oszust może poprosić cię o podanie danych do logowania do bankowości elektronicznej oraz kodu weryfikacyjnego z SMS-a, aby przejąć kontrolę nad twoim kontem.

Najlepszym sposobem na ochronę przed oszustwami telefonicznymi jest ignorowanie połączeń z nieznanych numerów. Jeśli jednak zdecydujemy się odebrać, warto zachować czujność i zweryfikować numer w wyszukiwarce internetowej. W przypadku oszustów szybko znajdziemy informacje o próbach wyłudzenia pieniędzy oraz opinie innych osób, które miały podobne doświadczenia.

Podczas rozmowy telefonicznej z nieznajomym nie używaj tego słowa

Co zrobić, gdy już wpadliśmy w sidła rozmowy z oszustem? Przede wszystkim zachowajmy zimną krew i nie dajmy się zwieść pozorom. Unikajmy potwierdzania czegokolwiek słowem "tak", aby nie dać oszustom pretekstu do wykorzystania naszej rzekomej zgody. Pamiętajmy, że nasze dane osobowe, takie jak numer PESEL, są bezcenne i nie powinny być przekazywane przez telefon. Często zaczynamy rozmowę od zdania "tak, słucham?" lub słowa "tak" - gdy widzimy obcy numer, na wszelki wypadek powstrzymajmy się również od tego.

Dodatkowo oszuści często dzwonią z numerów spoza Unii Europejskiej, aby trudniej było ich namierzyć, a za połączenia spoza granicy możemy sporo zapłacić. Dlatego jeśli widzisz numery, które nie rozpoczynają się na +48 lepiej w ogóle nie odbierać takiego połączenia.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także