Odczuwanie pociągu fizycznego do danej osoby zwykle tłumaczymy chemią. Często trudno określić, dlaczego akurat ten mężczyzna wydał nam się atrakcyjny i co sprawiło, że między nami zaiskrzyło. Tymczasem, jak pokazują liczne badania nad pożądaniem, na wybór partnera może wpływać wiele zadziwiających czynników. Większości z nas pewnie nawet nie przyszłoby do głowy, że decyzję o tym, z kim chcemy się spotykać może determinować to, ile lat mieli nasi rodzice, gdy się urodziliśmy, zapach czosnku czy zażywanie tabletek antykoncepcyjnych.
Odczuwanie pociągu fizycznego do danej osoby zwykle tłumaczymy chemią. Często trudno określić, dlaczego akurat ten mężczyzna wydał nam się atrakcyjny i co sprawiło, że między nami zaiskrzyło. Tymczasem, jak pokazują liczne badania nad pożądaniem, na wybór partnera może wpływać wiele zadziwiających czynników. Większości z nas pewnie nawet nie przyszłoby do głowy, że decyzję o tym, z kim chcemy się spotykać może determinować to, ile lat mieli nasi rodzice, gdy się urodziliśmy, zapach czosnku czy zażywanie tabletek antykoncepcyjnych.
Osoby, które urodziły się, gdy ich rodzice mieli trzydzieści lub czterdzieści parę lat, preferują starszych partnerów. Do takiego wniosku doszli badacze z Uniwersytetu św. Andrzeja w Szkocji. W przeprowadzonym przez nich eksperymencie, kobiety, które miały starszych rodziców, za bardziej atrakcyjnych uważały mężczyzn, u których zarysowały się już pierwsze zmarszczki. Ta sama reguła dotyczyła panów, choć tu na odczuwany przez nich pociąg fizyczny do starszej kobiety wpływał jedynie wiek matki, nie ojca.
Na podst. Huffingtonpost.com (ios/mtr), kobieta.wp.pl
Siła spojrzenia
Z medycznego punktu widzenia - często sygnalizują niedobory wapnia. Okazuje się jednak, że mogą dodawać seksapilu. Ciemne pierścienie otaczające tęczówkę uwydatniają białko oka i nadają spojrzeniu świeżości. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine pokazali uczestnikom badania zestawy zdjęć twarzy. Wszystkie szczegóły, za wyjątkiem pierścieni wokół tęczówki, były identyczne. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, stwierdzili, że ci, którzy mieli wyraziście zarysowane pierścienie byli bardziej pociągający. Eksperci tłumaczą tę tendencję tym, że ciemne otoczki wokół tęczówki są znakiem młodości i zdrowia, czyli cech, jakich ludzie szukają u potencjalnych partnerów. Pierścienie najbardziej widoczne są u dwudziestokilkulatków, a wraz z upływem czasu lub pod wpływem różnych schorzeń - blakną.
Kiedy kobiety podrywają jak mężczyźni
Naukowcy twierdzą, że kobiety są bardziej wybredne w wyborze partnera niż mężczyźni tylko wówczas, gdy są zdobywane. Kiedy to one robią pierwszy krok, zachowują się podobnie do przedstawicieli odmiennej płci. Do takich wniosków doszli autorzy badania, przeprowadzonego przez Uniwersytet Północno-Zachodni w USA. Eksperyment przypominał scenariusz pięciominutowej randki. Mężczyźni siedzieli w jednym miejscu, a kobiety poruszały się po pokoju, podchodząc do ich stolików. Na podstawie dokonanych obserwacji, badacze stwierdzili, że - bez względu na płeć - osoba, która zdobywa, staje się mniej wybredna. Kiedy wkładamy wysiłek w to, by zdobyć uwagę przeciwnej płci, bardziej podobają nam się ci, na których trafiliśmy, niż gdyby to te same osoby zabiegały o nasze względy.
Męski pot
Na odczuwane przez kobiety pożądanie może mieć wpływ androstadienon, czyli męski, bezwonny steroid, znajdujący się w pocie. Panowie mają różny poziom tej substancji w organizmie i ci, u których jest on wyższy, cieszą się większym powodzeniem u płci przeciwnej. Już po piętnastominutowej ekspozycji na androstadienon kobiety stają się bardziej uważne, podniecone, a nawet szczęśliwe. Jak dowodzi badanie, przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, efekty styczności z tym związkiem chemicznym utrzymują się nawet do godziny. Naukowcy podkreślają jednak, że działanie androstadienonu jest subtelne i nie ma on wpływu na to, czy się zakochamy w danym mężczyźnie.
Ideał kobiety zmienia się wraz z nastrojem
To nieprawda, że każdy mężczyzna ma swój stały obraz idealnej partnerki. Brytyjscy badacze, Martin Tovee i Viren Swami, dowodzą, że to, w jakich kobietach gustują panowie, zależy wielokrotnie od ich nastroju. W swoim pierwszym eksperymencie, przeprowadzonym w uniwersyteckiej stołówce, prosili studentów o ocenę figur kilkudziesięciu znajdujących się tam kobiet. Na ogół mężczyźni wskazywali jako atrakcyjne panie o normalnej wadze, lecz okazało się, że ci, którzy byli głodni, wykazywali nieco większe zainteresowanie studentkami o bardziej krągłych kształtach, niż ich koledzy, którzy zakończyli już posiłek. Kolejny eksperyment pokazał, że na męski gust może wpływać nie tylko apetyt, ale też kondycja psychiczna. Panowie, którzy byli zestresowani, zwykle wybierali kobiety z nadwagą, zamiast tych o nienagannej figurze.
Moc czerwieni
Czerwony strój nie tylko zwiększa szanse kobiety na randkę, ale też sprawia, że mężczyzna bardziej będzie chciał jej zaimponować. Panie noszące czerwień postrzegane są jako bardziej otwarte seksualnie ze względu na to, że kolor ten kojarzony jest z płodnością. Naukowcy z Uniwersytetu w Rochester zaobserwowali, że singielki, które na portalach randkowych zamieściły zdjęcia, na których ubrane są w czerwień i pokrewne kolory (purpurę, szkarłat czy fuksję), nawet, gdy był to zwykły t-shirt, miały dwukrotnie większe szanse na zainteresowanie płci przeciwnej, niż te, których strój był innej barwy. Czerwony magicznie działa też w przypadku mężczyzn. Kobietom kojarzy się z wyższym statusem społecznym, dlatego panowie noszący na przykład czerwone krawaty uważani są za bardziej atrakcyjnych.
Idealnie dobrane perfumy
Bez względu na to, jakich używasz perfum, ten zapach staje się tobą. Naukowcy z Instytutu Max Planck w Niemczech twierdzą, że może wzmacniać i "reklamować" unikalny kod genetyczny. Osoby, które mają podobne warianty genów systemu odpornościowego, zwykle preferują zbliżone zapachy. Może być to dowód na to, że pewne wonie najlepiej pasują do określonej chemii ciała. My natomiast intuicyjnie wiemy, które wybierać.
Mowa ciała ważniejsza niż wygląd?
Średnio atrakcyjna kobieta może mieć większe szanse na zainteresowanie ze strony mężczyzn, niż prawdziwa piękność. Cały sekret, jak twierdzą eksperci, tkwi w mowie ciała. Badanie, przeprowadzone na Uniwersytecie Missouri, pokazuje, że przez godzinę w barze dla singli, do kobiety o przeciętnym wyglądzie średnio podejdzie nawet czterech mężczyzn. Stanie się tak jednak tylko wtedy, gdy ta wykona różne gesty: będzie się uśmiechać i unosić przy tym brwi, spoglądać zalotnie, zginać ramiona, bawić się włosami itp. Kobiety, które siedzą nieruchomo, zapatrzone w szklankę z napojem albo w inny punkt, raczej nie mają szans na podryw. Kierująca badaniem Monica Moore twierdzi, że mężczyźni robią pierwszy krok najczęściej wtedy, gdy od drugiej strony dostaną sygnał, że jest zainteresowana.
Czosnek jako afrodyzjak?
Wbrew temu, co sądzą niektórzy, zapach czosnku wcale nie jest odrzucający. Wręcz przeciwnie - jedzenie okraszonych nim potraw może dodawać atrakcyjności. Czescy badacze poprosili grupę męskich ochotników, by przez tydzień jedli serek czosnkowy (odpowiednik dwóch-czterech ząbków czosnku). W czasie trwania eksperymentu, pod pachami mieli przyczepione poduszeczki, zbierające wydzielany wraz z potem zapach. Przez kolejne siedem dni te same osoby jadły chleb ze zwykłym serkiem śmietankowym. Po zakończeniu testu, o ocenę obu zebranych zapachów poproszono kobiety. Za bardziej pociągający uznały ten, wydzielony pod wpływem czosnku. Ich wybór naukowcy uzasadniają faktem, że czosnek zawiera wiele przeciwutleniaczy i poprawia metabolizm, co może korzystnie działać na naturalną woń ciała. Dodatkowo, słynie z właściwości bakteriobójczych. Dzięki nim giną wytwarzające nieprzyjemny odór mikroorganizmy żyjące pod pachami.
Tabletki antykoncepcyjne
Przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badanie dowodzi, że kobiety, które zażywały pigułki antykoncepcyjne w momencie, gdy poznały swojego partnera, w późniejszych latach częściej były niezadowolone z życia seksualnego i bardziej skłonne myśleć o romansie. Ale jednocześnie, bardziej niż panie korzystające z innych form antykoncepcji, doceniały "pozaseksualne" zalety swojego męża i w ich przypadku rzadziej dochodziło do rozstania. Naukowcy wyjaśniają, że podwyższająca poziom progesteronu i obniżająca płodność pigułka sprawia, że kobiety zwracają większą uwagę na zamożność i inteligencję mężczyzn, niż na ich atrakcyjny wygląd. Tabletki antykoncepcyjne nierzadko zmieniają też preferencje kobiet, jeśli chodzi o zapach męskiego ciała. Po ich odstawieniu, powrót naturalnych instynktów może komplikować sferę życia intymnego partnerów.
Na podst. Huffingtonpost.com (ios/mtr), kobieta.wp.pl