Trwa ładowanie...
d2ulu00

Zajadasz stres zawodowy? Lepiej się wyśpij!

Zestresowani pracą jedzą więcej "śmieciowego" jedzenia, ale może istnieć czynnik, który przed tym chroni. Jak wskazują nowe badania, opublikowane na łamach prestiżowego "Journal of Applied Psychology", odpowiednia jakość snu chroni przed objadaniem się wskutek stresów w pracy. To jedno z pierwszych opracowań, ukazujących, w jaki sposób doświadczenia w pracy wpływają na zachowania związane z jedzeniem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zajadasz stres zawodowy? Lepiej się wyśpij!
(Fotolia)
d2ulu00

Badania przeprowadzono wśród dwóch grup pracowników z Chin. Pierwsze z nich dotyczyło osób zatrudnionych w branży informatycznej, którzy regularnie doświadczali dużego obciążenia zadaniami zawodowymi i często odczuwali presję czasu. Drugie badanie przeprowadzono wśród pracowników call-center, którzy podkreślali, że nierzadko muszą zmagać się z nieuprzejmymi i wymagającymi klientami.

Badacze odkryli, że zestresowani pracownicy mają tendencję do przynoszenia negatywnych uczuć z pracy do… stołu. W obu badaniach zaobserwowano, że stres w pracy był związany z negatywnym nastrojem pracowników podczas wykonywania zadań zawodowych, co z kolei wiązało się z wybieraniem niezdrowego jedzenia po pracy. Zestresowani nie tylko jedli więcej niż zwykle, ale i wybierali więcej "śmieciowych" potraw zamiast zdrowej żywności.

Badacze zaproponowali dwa wyjaśnienia zaobserwowanego efektu. Po pierwsze, jedzenie nie pełni jedynie funkcji fizjologicznej. Pozwala ono również regulować nastrój – objadanie się może więc łagodzić negatywne uczucia. Po drugie, niezdrowa dieta może być konsekwencją mniejszej samokontroli. Kiedy pracownik czuje się zestresowany w pracy, stres obniża jego zdolność do skutecznego regulowania własnego zachowania.

d2ulu00

Zobacz też: Wygląd cery w dużej mierze zależy od diety. Lista zakazanych produktów

Kluczowe odkrycie tych badań polegało jednak na tym, że sen pomagał ludziom "uzbroić się" do walki ze stresem w pracy. Kiedy pracownicy spali lepiej w nocy, mieli więcej energii i zasobów do radzenia sobie ze stresem, a po pracy rzadziej sięgali po niezdrowe przekąski.

Wiele firm kusi przyszłych pracowników darmowymi automatami z przekąskami. W świetle zaprezentowanych wyników wydają się one nienajlepszym środkiem zaradczym.

Tekst pochodzi w serwisu badania.net

d2ulu00

Podziel się opinią

Share

d2ulu00

d2ulu00