ycipk-3s7v4a

Zajadasz stres zawodowy? Lepiej się wyśpij!

Zestresowani pracą jedzą więcej "śmieciowego" jedzenia, ale może istnieć czynnik, który przed tym chroni. Jak wskazują nowe badania, opublikowane na łamach prestiżowego "Journal of Applied Psychology", odpowiednia jakość snu chroni przed objadaniem się wskutek stresów w pracy. To jedno z pierwszych opracowań, ukazujących, w jaki sposób doświadczenia w pracy wpływają na zachowania związane z jedzeniem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zajadasz stres zawodowy? Lepiej się wyśpij!
(Fotolia)
ycipk-3s7v4a

Badania przeprowadzono wśród dwóch grup pracowników z Chin. Pierwsze z nich dotyczyło osób zatrudnionych w branży informatycznej, którzy regularnie doświadczali dużego obciążenia zadaniami zawodowymi i często odczuwali presję czasu. Drugie badanie przeprowadzono wśród pracowników call-center, którzy podkreślali, że nierzadko muszą zmagać się z nieuprzejmymi i wymagającymi klientami.

Badacze odkryli, że zestresowani pracownicy mają tendencję do przynoszenia negatywnych uczuć z pracy do… stołu. W obu badaniach zaobserwowano, że stres w pracy był związany z negatywnym nastrojem pracowników podczas wykonywania zadań zawodowych, co z kolei wiązało się z wybieraniem niezdrowego jedzenia po pracy. Zestresowani nie tylko jedli więcej niż zwykle, ale i wybierali więcej "śmieciowych" potraw zamiast zdrowej żywności.

ycipk-3s7v4a

Badacze zaproponowali dwa wyjaśnienia zaobserwowanego efektu. Po pierwsze, jedzenie nie pełni jedynie funkcji fizjologicznej. Pozwala ono również regulować nastrój – objadanie się może więc łagodzić negatywne uczucia. Po drugie, niezdrowa dieta może być konsekwencją mniejszej samokontroli. Kiedy pracownik czuje się zestresowany w pracy, stres obniża jego zdolność do skutecznego regulowania własnego zachowania.

Zobacz też: Wygląd cery w dużej mierze zależy od diety. Lista zakazanych produktów

Kluczowe odkrycie tych badań polegało jednak na tym, że sen pomagał ludziom "uzbroić się" do walki ze stresem w pracy. Kiedy pracownicy spali lepiej w nocy, mieli więcej energii i zasobów do radzenia sobie ze stresem, a po pracy rzadziej sięgali po niezdrowe przekąski.

ycipk-3s7v4a

Wiele firm kusi przyszłych pracowników darmowymi automatami z przekąskami. W świetle zaprezentowanych wyników wydają się one nienajlepszym środkiem zaradczym.

Tekst pochodzi w serwisu badania.net

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3s7v4a

ycipk-3s7v4a
ycipk-3s7v4a