Zakop tabletkę w ogródku. Plony będą rekordowe

Zakop tabletkę w ogródku. Plony będą rekordowe

Popularny lek skutecznie odkwasi ziemię
Popularny lek skutecznie odkwasi ziemię
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
17.04.2024 08:28, aktualizacja: 17.04.2024 09:08

Ogrodnicy w Polsce narzekają na zbyt kwaśną glebę, która utrudnia uprawę warzyw i owoców. Na szczęście istnieje prosty sposób, by niskim kosztem użyźnić ziemię. Z pomocą przychodzi popularny specyfik z apteki.

Szacuje się, że nawet połowa gleb użytkowanych przez rolników w Polsce ma odczyn kwaśny lub bardzo kwaśny. Wynika to przede wszystkim z obecności kwaśnych skał naniesionych przez lodowce i dużej ilości opadów, ale również działalności człowieka - stosowania nawozów mineralnych czy wysokiej emisji dwutlenku węgla.

Jak odkwasić glebę? Pomoże środek z apteki

Efekt? W kwaśnej glebie rośliny gorzej rosną i dają mniejsze plony. Odczyn poniżej 5,5 pH skutkuje zmniejszeniem systemu korzeniowego i większą podatnością na choroby grzybowe. Warzyw i owoców jest mniej, a część zbiorów - z powodu zepsucia - nie nadaje się do spożycia. Skutki widać choćby na pomidorach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W przydomowym warzywniku warto spróbować odkwasić glebę, czyli sprawić, by miała odczyn zasadowy. Jak informuje deccoria.pl, sprytnym sposobem na użyźnienie gleby ma być zastosowanie tabletek na zgagę, które bez problemu kupimy w aptece, a nawet drogerii.

Tego typu specyfiki składają się głównie z węglanu wapnia, który pomoże zmienić pH ziemi. Zanim jednak po nie sięgniesz, wykorzystaj dostępny w sklepach ogrodniczych miernik, który sprawdzi odczyn gleby. W przeciwnym razie ryzykujesz, że wyjałowisz ziemię, a efekt będzie odwrotny od zamierzonego.

Tabletka na zgagę. Lek, który sprawdzi się w ogrodzie

Kiedy wiesz już na pewno, że masz do czynienia z kwaśnym środowiskiem, możesz sięgnąć po tabletki. Najlepiej takie, które nie mają żadnych zbędnych dodatków - w tym smakowych. Istnieją trzy sposoby ich wykorzystania.

Rozgnieć kilka tabletek. Następnie wsyp po szczypcie do dołków, w których chcesz umieścić sadzonki np. pomidorów - te uwielbiają glebę zasadową. Możesz też wymieszać rozkruszone tabletki z większą ilością ziemi i użyć jej w całym warzywniku. Inną opcją jest przygotowanie odżywki ze środków na zgagę - lek (1 tabletka na 1 litr) rozpuść w wodzie i podlej uprawy.

W ten sposób odkwasimy glebę, co ma skutkować większymi plonami, niż przed wykonaniem tego prostego zabiegu.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta