Zalej te zioła wodą i wymocz stopy. Zapomnisz o popękanych piętach
Pękające pięty to problem osób w różnym wieku. Skóra na podeszwach jest zdecydowanie grubsza niż w innych partiach ciała, dlatego często dochodzi do jej pękania i rogowacenia. Przyczyn tej przykrej dolegliwości może być wiele, a my podpowiadamy, jak poradzić sobie z tym problemem.
Pękające pięty mogą wskazywać na choroby takie jak cukrzyca lub niedoczynność tarczycy. Tego problemu doświadczają często pacjenci z otyłością z uwagi na nadmierny nacisk na stopy. Gdy jesteś jedną z takich osób, nie bagatelizuj tych zmian skórnych i koniecznie skonsultuj je z lekarzem.
Zadbaj o swoją dietę
Jeśli masz popękane pięty, zwróć uwagę na swoją dietę. Być może cierpisz na niedobór kilku witamin takich jak:
witamina B3 – jej braki w organizmie powodują, że skórze brak elastyczności,
witamina A – jej niedobory mogą sprawiać, że pięty są szorstkie i zrogowaciałe,
witamina E – jej brak sprawia, że skóra staje się wiotka, przesuszona oraz zrogowaciała,
witamina C – odpowiada za prawidłową syntezę kolagenu, który jest budulcem skóry, a jej niedobory odbijają się na sprężystości skóry.
Wprowadź w życie pielęgnację
Aby pozbyć się problemu pękających pięt, kluczowa jest systematyczna pielęgnacja. Podpowiemy ci, co zrobić, by pięty były gładkie tak jak nigdy wcześniej.
Moczenie stóp w wodzie z solą
Taka kąpiel doskonale wpłynie na kondycję pięt. Do jej przygotowania najlepiej sprawdzi się o sól lecznicza, np. iwonicka lub bocheńska. Nie powinno się stosować soli kuchennej, zwłaszcza jeśli na piętach powstały rany. Kolejny sprawdzony i niezawodny sposób na piękne pięty stosowany był przez nasze babcie. To peeling z sody oczyszczonej. Ten produkt z kuchennej szafki szybko i skutecznie usuwa zrogowaciały naskórek.
Kąpiel w naparze z ziół
Aby stworzyć kojącą mieszankę, wystarczy wymieszać kilka łyżek kozieradki, siemienia lnianego i rumianku, zalać je wrzątkiem, wystudzić, a następnie moczyć stopy w naparze. Do wody można też dodać ziele krwawnika, liść brzozy, nagietek lub korzeń żywokostu.
Moczenie stóp w siemieniu lnianym
Olej zawarty w siemieniu zmiękczy i uelastyczni skórę. Aby zastosować zabieg z jego użyciem, wystarczy zalać nasiona siemienia lnianego wrzątkiem, a po wystudzeniu moczyć w tym wywarze stopy. Po kąpieli należy zetrzeć złuszczający się naskórek. Olej zawarty w siemieniu zmiękczy i uelastyczni skórę.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Problematyczne pękające pięty. Domowe sposoby na ich pielęgnację
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl