GwiazdyZałożył TVN, był jednym z najbardziej wpływowych biznesmenów w Polsce. Tragedia przerwała wszystko

Założył TVN, był jednym z najbardziej wpływowych biznesmenów w Polsce. Tragedia przerwała wszystko

Jan Wejchert był współzałożycielem TVN
Jan Wejchert był współzałożycielem TVN
Źródło zdjęć: © PAP | PAP

07.06.2021 18:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jan Wejchert był na liście najbogatszych Polaków, współtworzył TVN - jedną z największych stacji telewizyjnych w kraju, uchodził za jednego z bardziej wpływowych biznesmenów tamtych lat. Dobrą passę i życie pełne sukcesów przerwała nagła śmierć.

Jego droga do sukcesu nie była usłana różami - wszystkiego dorobił się praktycznie sam. Jan Wejchert nie pochodził z bogatej rodziny, nie miał także zbyt wiele doświadczenia w biznesie. Ale był pełen chęci i zapału do pracy. Wiedział, że każdy zarobiony grosz należy szanować. Pierwsze pieniądze zarobił już w szkole podstawowej - robił zdjęcia na szkolnych imprezach.

"Nie byłem nigdy głodny, ale rodzicom ledwo wystarczało do pierwszego. Bardzo dobrze mnie nauczyli wartości pieniądza i relacji między pracą a pieniędzmi. To mi zostało na całe życie i mam nadzieję, że również udało mi się to przekazać moim dzieciom. To, że za pieniędzmi stoi praca i umiejętności" - mówił w wywiadzie dla "Business Magazine Manager".

Jako dorosły chłopak wybrał ekonomię, studiował ją na Uniwersytecie Warszawskim. W tym czasie dużo podróżował - zwiedził m.in. Anglię, Francję, Szwecję i Włochy. Podróże nauczyły go bardzo wiele - nie tylko wypoczywał podczas nich, ale przede wszystkim obserwował lokalne podejście do biznesu. To zaowocowało cennymi doświadczeniami zawodowymi: Wejchert najpierw został polskim pełnomocnikiem niemieckiego przedsiębiorstwa Konsuprod, później był właścicielem irlandzkiego przedsiębiorstwa Contal International Ltd.

Pasmo sukcesów przerwała choroba

Później imał się różnych zajęć: produkował ketchup i chipsy, współpracował z firmą produkującą rakiety tenisowe. Poznawał wielu ludzi ze świata biznesu. Jednym z ważniejszych spotkań było to z Mariuszem Walterem, który pracował wówczas w Telewizji Polskiej. To z nim i jeszcze dwoma innymi biznesmenami założył grupę ITI. Firma najpierw zajmowała się sprzętem elektronicznym, później produkcją filmów, aż w końcu stała się podwaliną dla TVN.

To był strzał w dziesiątkę. W latach 90. TVN szybko zdobyła popularność i rosła w siłę. Jan Wejchert na tym nie poprzestał, ciągle inwestował. Kupił zniszczoną przez pożar fabrykę papieru, którą przerobił na centrum handlowe. Oprócz tego Jan Wejchert bardzo dbał o zdrowie, prowadził intensywny, ale zdrowy styl życia, uprawiał wiele sportów, zwłaszcza jogę i golf.

To jednak nie pozwoliło mu uchronić się przed chorobami. Najpierw zdiagnozowano u niego białaczkę, a w 2009 r. doszło do silnej infekcji bakteryjnej, która doprowadziła do sepsy i niewydolności serca. Jan Wejchert zmarł 31 października tego samego roku.

Pozostawił po sobie ogromną spuściznę, z jedną z największych stacji telewizyjnych na czele, a także ogromny majątek. Jeszcze za życia regularnie trafiał na listy najbogatszych Polaków, szacowano, że dorobił się około 4,5 mld złotych.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (13)
Zobacz także