Zamieszkać w starym młynie

Zamieszkać w starym młynie

Zamieszkać w starym młynie
Źródło zdjęć: © AFP
24.10.2006 12:28, aktualizacja: 24.10.2006 13:55

Każde lokum ma być inne i niepowtarzalne. W mieszkaniach będzie dużo drewnianych belek, nietypowych stropów, starych filarów i niezwykłych urządzeń. Tak mają wyglądać pierwsze mieszkalne lofty w Krakowie - przygotowane w Młynie Ziarno na Zabłociu.

Każde lokum ma być inne i niepowtarzalne. W mieszkaniach będzie dużo drewnianych belek, nietypowych stropów, starych filarów i niezwykłych urządzeń. Widok z okien na Wisłę, na najpiękniejsze krakowskie mosty, Wawel i Stare Miasto może zapierać dech. Tak mają wyglądać pierwsze mieszkalne lofty w Krakowie - przygotowane w Młynie Ziarno na Zabłociu. Inicjatorem przedsięwzięcia jest spółka Ziarno, która jeszcze niedawno miała pomysł aby młyn zagospodarować na centrum rozrywkowe. Trochę mi szkoda tej idei, ale przeważyły względy ekonomiczne - tłumaczy Zbigniew Kania, prezes spółki.

Moda na lofty

Lofty mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Moda na nie w Polsce dopiero się zaczyna. Pierwsze zaadoptowane na mieszkania powierzchnie fabryczne otwarto już w Łodzi i Warszawie. Niezwykłe, przestronne wnętrza kuszą. Ludzie szukają oryginalności. Inwestorzy szukają więc na lofty ciekawych magazynów, opuszczonych fabryk. Niestety, będzie to oferta dla naprawdę zamożnych. Na razie nie mamy jeszcze cennika - mówi Zbigniew Kania. Sądzę, że najtańsze mieszkania będą jednak w cenie nie mniejszej niż 10 tys. zł za metr kwadratowy. A mieszkania będą duże, powyżej 100 metrów kwadatowych każde. W młynie na sześciu kondygnacjach można ich zorganizować około 30. Spółka załatwia na razie wszelkie pozwolenia administracyjne. Prezes spółki uważa, że wszelkie formalności uda się załatwić w pierwszym kwartale przyszłego roku, a sama adaptacja młyna na mieszkania może potrwać około 18 miesięcy. Lista rezerwowa

Spółka nie sprzedaje jeszcze mieszkań. Na razie robi rekonesans. Zaczęliśmy tworzyć listę rezerwową, taką bez zobowiązań - mówi Kania. Już są na niej pierwsi zainteresowani. Bardzo dużo osób wchodzi na naszą stronę internetową i zadaje wiele pytań. Sądzę, że w przyszłym roku będzie powstanie pełna lista klientów gotowych na zakup mieszkań. Przyszli lokatorzy będą mieli wpływ na wygląd swoich pokoi. Na razie mogą oglądać wstępną koncepcję na stronach interentowych www.lofty.krakow.pl, gdzie zamieszczono propozycje aranżacji niezwykłych wnętrz.

Historia młyna

Młyn na Zabłoniu powstał w 1921 roku. W kolejnych latach rozbudowano go do trzech pięter. W latach 20. powstała przy młynie nowoczesna piekarnia, waga pomostowa, sklep zakładowy oraz budynki administracyjne. Po pożarze w 1940 r. dobudowano czwarte piętro, nowe silosy oraz linię technologiczną. Po wojnie młyn przejęło państwowe przedsiębiorstwo. W połowie lat 50. dobudowano kolejne kondygnacje i nowy silos. Młyn Ziarno jako Polska Wytwórnia Chleba Zdrowia i Młyn Walcowy działał do 2002 r. Dzisiaj choć od lat stoi pusty ciągle wyczuć można w nim zapach mąki. Obiekt jest wpisywany do ewidencji zabytków.

Liczby

Co najmniej 30 mieszkań można przygotować w Młynie Ziarno. Cena metra kwadratowego - od 10 tys. złotych za metr kwadratowy. Komentuje dla nas: Konrad Myślik, członek Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa - Świetny pomysł i przedsięwzięcie ważne dla całej dzielnicy. Jestem prawie pewny, że dzięki takim inwestycjom za kilka lat Stare Podgórze wraz z Zabłociem stanie się jedną z najbardziej atrakcyjnych dzielnic Krakowa. Tym bardziej, że po przebudowie ronda Mogilskiego i uruchomienia trasy szybkiego tramwaju przesuną się w tym kierunku granice centrum.

Źródło artykułu:WP Kobieta